Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jesteś początkującym akwarystą i zastanawiasz się jakie ryby mogą być razem w akwarium? Podpowiadamy

2021-01-13
Jesteś początkującym akwarystą i zastanawiasz się jakie ryby mogą być razem w akwarium? Podpowiadamy

Pierwszy krok przy doborze rybek do akwarium

Podstawowym aspektem przy wyborze mieszkańców domowego akwarium jest dostosowanie liczby ryb do pojemności zbiornika. Pomoże w tym prosty przelicznik. Dla prawidłowego funkcjonowania jedna ryba potrzebuje około 5 litrów wody. Dlatego też im większy pojemnik posiadasz, tym więcej rybek może się w nim znaleźć, np. 30litrowe akwarium może stać się domem dla 5-6 ryb. Pamiętaj również o tym, że każdy nowy zbiornik musi dojrzewać przez 2-3 tygodnie, aby powstałe w nim warunki jak najlepiej odzwierciedlały środowisko wodne. W następnych akapitach dowiesz się jakie ryby mogą być razem w akwarium.

Jakie ryby mogą być razem w akwarium

Kilka podstawowych zasad, o których musisz pamiętać przy kupowaniu ryb do akwarium

Przede wszystkim nie należy, oprócz kilku wyjątków, łączyć ze sobą gatunków pochodzących z różnych kontynentów. Nie dogadają się ze sobą również drapieżniki i łagodne rybki. Zwróć też uwagę na charaktery zwierząt: ryby wolno pływające będą źle się czuły, gdy w ich towarzystwie będą te szybko pływające, których ruch może kojarzyć się z niebezpieczeństwem. Kolejny aspekt, który musisz wziąć pod uwagę to zwierzęta zimno i ciepłowodne. Różnice temperatur mogą być dla nich zabójcze i o tym należy pamiętać. Sprawdź też jakie gatunki lubią żyć w stadzie, a które są samotnikami, dzięki czemu dobierzesz ryby, które mogą być razem w akwarium, a które połączenia kompletnie się nie sprawdzą.

Jakie ryby mogą być razem w akwarium – przegląd najpopularniejszych gatunków

Najbardziej polecanymi gatunkami, szczególnie dla początkujących akwarystów, są nieagresywne rybki, którymi łatwo się zajmować. Należą do nich gupik pawie oczko oraz mieczyk Hellera. Są to zwierzęta przyjazne i zgodne z innymi współmieszkańcami zbiornika. Kardynałek chiński najlepiej będzie się czuć w grupie 6-8 osobników i w jasno oświetlonym środowisku, bogatym w roślinność. Danio pręgowany jest stadnym gatunkiem i dobrze się odnajdzie wśród innych łagodnych zwierząt, podobnie jak gurami, kiryski czy brzanki. Wszystkie powyższe gatunki ryb mogą być razem w akwariach, jeśli nie będą pojedynczymi osobnikami swojego rodzaju. Trzymając się tych kilku wskazówek sprawisz, że Twoje akwarium będzie bogate, różnorodne i świetnie utrzymane.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
pixel