Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy jest najlepszy moment na sterylizację suczki? Podpowiadamy.

2021-08-26
Kiedy jest najlepszy moment na sterylizację suczki? Podpowiadamy.

Na czym polega zabieg sterylizacji?

Sterylizacja to rutynowy zabieg weterynaryjny, wykonywany pod narkozą. Polega na chirurgicznym usunięciu narządów rozrodczych suczki. Tym samym pozbawia się ją zdolności do rozmnażania. Przeprowadzony w odpowiednich warunkach i przez doświadczonego specjalistę jest obciążony minimalnym ryzykiem powikłań. Jeszcze kilkanaście lat temu zabieg ten nie cieszył się popularnością. Przede wszystkim dlatego, że wzbudzał wiele negatywnych emocji. Jednak na przestrzeni lat duża część społeczeństwa zaczęła dostrzegać problem, jakim jest niekontrolowane rozmnażanie psów. W wielu przypadkach kończy się ono niehumanitarnym pozbywaniem się niechcianych miotów. Dziś jednak coraz więcej osób podejmuje decyzję, aby poddać zwierzaka sterylizacji. Aby dobrze się do niej przygotować warto zdobyć merytoryczną wiedzę dotyczącą tego, jakie korzyści ze sobą niesie oraz kiedy sterylizować suczki.

Kiedy sterylizować suczkę

Kiedy jest najlepszy moment, żeby sterylizować suczkę?

Aby zabieg był jak najbardziej bezpieczny, najlepiej dopasować go do predyspozycji suczki. Sterylizację można przeprowadzić już między 3 a 6 miesiącem życia. Nie oznacza to jednak, że nie można wykonać go, gdy jest starsza. Jeśli suczka zalicza się do ras dużych lub olbrzymich (powyżej 30 kg), zabieg najlepiej jest zrobić po pierwszej cieczce. Z kolei w przypadku suczek ras miniaturowych lub małych – jeszcze przed nią. W kwestii tego, kiedy sterylizować suczkę, pamiętaj, że im wcześniej zostanie przeprowadzona, tym zmniejsza się ryzyko poważnych powikłań oraz chorób.

Co daje sterylizacja suczki?

Jest wiele zalet, które wynikają z przeprowadzenia zabiegu. W dużej mierze związane są z kwestiami zdrowotnymi, ale nie tylko. Oto powody, dla których warto ją wykonać

Zapobieganie ciążom

Zarówno ciąża, poród, jak i wychowanie szczeniąt, to bardzo ciężkie okresy w życiu każdej suczki. Wiążą się nie tylko z dyskomfortem związanym z samym stanem ciążowym, ale też problemami z wydaniem na świat potomstwa i jego wykarmieniem. Jeśli suczka nie zostanie otoczona właściwą opieką weterynaryjną, może poważnie zachorować. Ponadto każda ciąża zwiększa ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych.

Skoro mowa o ciąży, warto również wspomnieć o innym, równie ważnym problemie. Ciąża urojona, bo o niej mowa, to syndrom pojawiający się u suczek, które nie są pokrywane. Ma podłoże psychiczne, ale równie mocno wpływa też na stan fizyczny czworonoga. Sterylizacja całkowicie eliminuje tę przypadłość.

Przeciwdziałanie rodzeniu się dużej liczby szczeniąt

Każdego roku do schronisk trafiają tysiące psów. Niestety najczęściej są właśnie wynikiem niekontrolowanego rozmnażania. Ponadto wiele osób zajmuje się szczeniakiem do momentu pojawienia się pierwszych problemów. Zwykle powody porzucenia czworonoga są błahe. Nierzadko są również spowodowane problemami zdrowotnymi lub behawioralnymi, które ujawniają się dopiero z czasem. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać takim sytuacjom. Podejmując decyzję, kiedy należy sterylizować suczkę, warto zrobić to dosyć szybko, aby nie wydała na świat dużo potomstwa.

Profilaktyka chorób nowotworowych

Sterylizacja zapobiega zachorowaniu się raka macicy i jajników. Wyklucza też ryzyko pojawienia się guza sutka. Jeśli zastanawiasz się, kiedy sterylizować suczkę, w tym przypadku ważne jest, aby wykonać ją, kiedy jest szczeniakiem. U starszych suk zabieg jedynie zmniejsza tempo pojawienia się choroby.

Zapobieganie ropomaciczu

To choroba, która występuje u suczek niezależnie od wieku. Związana jest z gromadzeniem się ropy w macicy. Późno zdiagnozowana wiąże się z usunięciem organu. To z kolei zwiększa ryzyko powikłań, zwłaszcza u dorosłych suk. Ponadto stres i rekonwalescencja po zabiegu jest dużym obciążeniem dla czworonoga. Dlatego w kwestii tego, kiedy trzeba sterylizować suczkę, nie warto zwlekać z decyzją.

Zapobieganie cieczce

Suczka w tym stanie jest rozkojarzona, często też nerwowa w kontakcie z innymi psami. Do tego dochodzi stres związany z ograniczeniami, jakie musi wprowadzić właściciel, aby odizolować ją od natrętnych samców. Brak codziennych spacerów i możliwości wybiegania się znacznie wpływa na komfort psychiczny psa.

Mity na temat sterylizacji suczki

Najczęstszym mitem dotyczącym sterylizacji jest to, że suczka powinna przynajmniej raz w swoim życiu urodzić szczenięta. Nie jest to prawdą. Wszystkie jej zachowania w czasie rui podyktowane są wyłącznie instynktem i hormonami, a nie chęcią posiadania potomstwa. Nie ma też naukowych dowodów na to, że suczka, która zaszła w ciążę jest szczęśliwsza i zdrowsza niż ta, która nigdy nie miała szczeniąt. Mitem jest również to, że suczki tyją po zabiegu sterylizacji. Co prawda ich metabolizm nieco wtedy zwalnia. Jednak to, czy przybierze dodatkowe kilogramy, zależy wyłącznie od postępowania jej właściciela.
Jeśli zastanawiasz się, kiedy sterylizować suczkę i czy w ogóle warto poddać ją zabiegowi, kieruj się zasadą, że im wcześniej, tym lepiej. Chodzi przede wszystkim o komfort życia pupila i jego zdrowie.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Super jakość i bardzo dobra cena
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
pixel