Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy sterylizować kotkę - podpowiadamy

2022-07-27
Kiedy sterylizować kotkę - podpowiadamy

Na czym polega sterylizacja?

Sterylizacja jest zabiegiem chirurgicznym, który powoduje bezpłodność u zwierzęcia. Procedura ta jest nieodwracalna. Nierzadko określana jest terminem kastracji, chociaż nazwa ta powinna być używana jedynie w przypadku kocurów. Zabieg ten przeprowadza lekarz weterynarii lub inny wykwalifikowany specjalista. Po wykonanej sterylizacji utrudnione jest wytwarzanie komórek jajowych, które mogłyby zostać zapłodnione. Ponadto wstrzymane zostaje także wytwarzanie hormonów płciowych, które mają za zadanie przyciągać kocury.

Kiedy należy sterylizować kotkę?

Zwierzaki najczęściej sterylizuje się w okresie dojrzewania płciowego. U kotek okres ten przypada między szóstym a siódmym miesiącem życia. Wówczas czworonogi przechodzą pierwszą ruję, co może powodować zmiany w ich zachowaniu np. intensywne ocieranie się o nogi lub meble. Możliwe jest jednak bezpieczne przeprowadzenie zabiegu sterylizacji już po trzecim miesiącu życia Twojego pupila.

Kiedy sterylizować kotkę

Czy każdy powinien sterylizować swoją kotkę?

Na decyzję o przeprowadzeniu sterylizacji kotki wpływ ma między innymi to, czy chcesz, aby miała w przyszłości kocięta. Niekiedy zdarza się, że istnieją wskazania medyczne do przeprowadzenia tej procedury. Powinieneś pamiętać, że decyzja należy głównie do Ciebie, jednak z zabiegu sterylizacji wynika szereg korzyści. Główną jego zaletą jest wydłużenie życia Twojego pupila. Ponadto zabieg ten:
- zapobiega posiadaniu niechcianego potomstwa,
- wpływa na ograniczenie ilości bójek z innymi kotami,
- zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową,
- ogranicza liczbę bezpańskich kotów,
- eliminuje uciążliwe dla opiekunów objawy rui.

Czy sterylizacja może mieć skutki uboczne?

Jednym z najczęściej występujących powikłań, które mogą pojawić się po zabiegu sterylizacji, jest niekontrolowany wzrost masy ciała. Przypadłość ta może prowadzić do cukrzycy i choroby stawów oraz wpływać na pracę układu trawiennego Twojej kotki. Dlatego niezwykle istotne jest kontrolowanie diety zwierzaka, który został poddany sterylizacji. Po przeprowadzonym zabiegu zapotrzebowanie energetyczne Twojej kotki zmniejszy się o około 30 %, jednak jej apetyt może wzrosnąć nawet o 25%. Jeśli kotka zacznie nadmiernie przybierać na wadze, to warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże podjąć odpowiednie kroki, by ograniczyć ten wzrost.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka wysyłka
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
pixel