Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy wykastrować psa - jakie wady i zalety ma zabieg usunięcia narządów rodnych

2020-12-10
Kiedy wykastrować psa - jakie wady i zalety ma zabieg usunięcia narządów rodnych

Dlaczego warto wykastrować psa?

Powodów, dla których warto wykastrować psa, jest naprawdę dużo. Chociaż za najpopularniejszy uznaje się trwałą antykoncepcję (co naprawdę jest ważne!), nie można zapominać o korzyściach zdrowotnych. Kastracja zapobiega groźnym chorobom, w tym chorobom nowotworowym, przeciwdziała agresywnym i niewłaściwym zachowaniom, często na tle seksualnym. Korzyści płynące z kastracji są oczywiste. Zatem – kiedy wykastrować psa?

Kiedy wykastrować psa wady i zalety zabiegu

Na czym polega kastracja?

Kastracja psów jest niczym innym jak trwałym usunięciu jąder i najądrzy. Zabieg powoduje nieodwracalną bezpłodność. Twój pupil zostanie poddany narkozie, a weterynarz przeprowadzi zabieg, nacinając mosznę. Kastracja może być przeprowadzana zarówno u psów, jak i u suk i nie jest tym samym, co sterylizacja. W przypadku kastracji usuwa się narządy rodne, a w przypadku sterylizacji – jedynie podwiązuje. Wysterylizowane zwierzę nie traci instynktu seksualnego, niemożliwe jest jednak spłodzenie potomstwa.

Kiedy wykastrować psa?

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, kiedy wykastrować psa. By zabieg był możliwy, ważna jest dojrzałość płciowa zwierzęcia, a ta następuje po siódmym lub 12 miesiącu życia. Co może się stać w sytuacji, gdy kastracja zostanie wykonana zbyt wcześnie? Przede wszystkim – może zostać zaburzony prawidłowy rozwój psa.

Jakie wady ma kastracja?

Należy pamiętać, że kastracja jest zabiegiem mocno obciążającym organizm zwierzęcia. Chociaż gwarantuje wiele zalet, ma także wady. Może prowadzić do nieoczekiwanych powikłań, zakażeń bakteryjnych oraz zmian w zachowaniu psa. Co więcej – po kastracji zwierzęta mogą mieć większą skłonność do otyłości. Ważne jest stosowanie odpowiednich karm – dedykowanych psom po zabiegu.

Jak dbać o zwierzę w okresie rekowalescencji?

Zwierzę w okresie rekowalescencji powinno być odpowiednio zadbane. Jako właściciel musisz pilnować, by pupil nie wylizywał swoich ran. Warto także wzmocnić czworonoga, włączając do jego diety karmy dedykowane zwierzętom po zabiegu kastracji i dodatkowo – mleko zastępcze o starannie opracowanym składzie.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
ok.
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
pixel