Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Królik - podstawowe informacje. Opieka, żywienie, oswajanie królika

2022-12-12
Królik - podstawowe informacje. Opieka, żywienie, oswajanie królika

KRÓLIK – PODSTAWOWE INFORMACJE. OPIEKA, ŻYWIENIE, OSWAJANIE KRÓLIKA.

Chcesz kupić lub zaadoptować królika? Jeśli tak, sprawdź najważniejsze informacje na temat tego zwierzątka, by mieć pewność, że uroczy uszak dobrze dopasuje się do Ciebie – a Ty do niego. Podpowiemy, jak oswoić królika i co może jeść królik, abyś mógł zaopiekować się nowym zwierzakiem najlepiej, jak to możliwe.

Królik może być doskonałym zwierzątkiem domowym, o ile dobrze poznamy jego potrzeby i będziemy kierować się sprawdzonymi informacjami na jego temat. Jest stosunkowo niedrogi w utrzymaniu, niekłopotliwy, a z opieką poradzi sobie nawet początkująca osoba – o ile dowie się jak najwięcej na temat właściwej opieki nad królikiem.

CO WARTO WIEDZIEĆ O KRÓLIKU NA POCZĄTEK?

Po pierwsze – króliki to nie są gryzonie, a zajęczaki. Waga królików domowych waha się od 0,5 do 3,5 kg, w zależności od rasy, a tych miłośnicy królików mają do wyboru całkiem sporo. Hodowle królików oferują m.in. króliki lewki, baranki, rexy, Hermeliny, angory oraz teddy. Niektóre z tych ras mają długie futerko, które, choć wygląda efektownie, wymaga czasochłonnej pielęgnacji, a niekiedy nawet regularnego strzyżenia.

Warto wiedzieć, że króliki hodowlane również nadają się do trzymania w domach. Są oczywiście znacznie większe, jednak jeśli dysponujesz dużym metrażem i odpowiednio dużą klatką lub kojcem, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygarnąć dużego uszaka.

Króliki to zwierzęta stadne, dlatego jeśli wiele czasu spędzamy poza domem, dobrym pomysłem jest kupienie lub zaadoptowanie dwóch, a nawet trzech królików. Dzięki temu uszaki będą miały towarzystwo, a opiekun zyska pewność, że zaspokaja wszystkie potrzeby swojego ulubieńca. Pamiętajmy jednak, że króliki należy wykastrować. W przeciwnym wypadku nasze stado szybko się powiększy, a rozmnażanie królików przez osoby niedoświadczone jest niewskazane.

Co więcej, kastracja królików zapewnia zwierzakom komfort psychiczny, zapobiega niechcianym zachowaniom (np. znaczeniu terenu moczem) i agresji, a także stanowi skuteczną profilaktykę przeciwko niektórym chorobom.

Królik podstawowe informacje opieka żywienie oswajanie królika

ILE ŻYJE KRÓLIK?

Królik żyje średnio 7–10 lat, jednak zdarzają się osobniki żyjące kilkanaście lat. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na wzięcie uszaka pod swój dach – jest to zobowiązanie na długie lata.

JAK OSWOIĆ KRÓLIKA?

Każdy królik ma swój charakter. Warto obserwować zwierzaka, by jak najlepiej poznać jego usposobienie i nauczyć się, co lubi, a za czym nie przepada. Dla osób, które nigdy nie miały królika, zaskoczeniem może być to, że królik nie lubi być podnoszony ani brany na ręce. To raczej powściągliwe zwierzątka, które lubią towarzystwo człowieka, ale na swoich zasadach. Aby oswoić królika, który trafi do naszego domu, należy obchodzić się z nim bardzo spokojnie i ostrożnie. Nie wykonujemy gwałtownych ruchów ani nie krzyczymy na zwierzaka – nawet jeśli zdarzy mu się coś pogryźć.

Pozwalamy mu spokojnie obwąchać nasze ręce przed pogłaskaniem i nie zmuszamy zwierzątka do niczego. Jeśli królik akceptuje głaskanie (zwykle uszaki to uwielbiają), głaszczemy go od głowy wzdłuż grzbietu. Unikamy dotykania łapek, brzucha i pod brodą. Królik z pewnością doceni smakołyki podawane z ręki. Jednak najważniejszy jest – po prostu – czas spędzany z uszakiem. Siedź obok niego na ziemi, mów łagodnie do swojego zwierzaka, a z czasem na pewno Cię polubi.

Warto wiedzieć!
Ponieważ króliki nie lubią być noszone na rękach ani przytulane, zwykle nie są zbyt dobrym wyborem na zwierzątko domowe dla rodzin z małymi dziećmi.

JAK KRÓLIK OKAZUJE MIŁOŚĆ?

Królik, który przywiąże się do swojego opiekuna, potrafi to okazać! Z zadowolenia może lizać swojego opiekuna lub zgrzytać zębami, gdy go głaszczesz. To dowód przywiązania i dużego zaufania. Królik, który polubił opiekuna, może także przewracać się na grzbiet, odsłaniając brzuch i po prostu chcieć towarzyszyć swojemu człowiekowi, rozbawiając go skokami i akrobacjami. Uszaki mają dar poprawiania nastroju!

CO MOŻE JEŚĆ KRÓLIK?

Podstawę diety królika stanowi siano dobrej jakości oraz suszone zioła. Do siana i ziół (np. Herbal Pets) nasz uszak powinien mieć nieograniczony dostęp. Zawsze należy zadbać, by siano nie było zgniłe. Królik powinien zawsze mieć dostęp do świeżej, czystej wody. Uzupełnieniem diety, które pozwala na ścieranie zębów, są gałązki drzewek owocowych oraz korzenie (np. mniszka, cykorii).

A co z warzywami, owocami i gotowymi granulatami dla królików? Te składniki powinny stanowić zaledwie dodatek do diety. Możemy podawać je w niewielkich ilościach raz lub dwa razy dziennie. Doskonale sprawdzą się suszone lub świeże owoce i warzywa. Możemy także podawać niewielkie ilości dobrej karmy dla królików – np. ALEGIA Dental, TROPIFIT All In 1 Rabbit Adult, VERSELE-LAGA Cuni Adult Complete. Gotowe karmy zawsze powinny stanowić wyłącznie uzupełnienie diety złożonej z siana i ziół.

Króliki mają skłonność do otyłości, dlatego opiekun powinien szczególnie dużo uwagi poświęcać prawidłowej diecie swojego pupila. Naturalny pokarm wysokiej jakości jest najważniejszy. Unikamy sztucznych, mocno przetworzonych karm i smakołyków.

Czego NIE podajemy królikom?

Pieczywa w jakiejkolwiek formie, zbóż, sałaty, wapienek dla gryzoni, produktów mlecznych, słodyczy, ziemniaków, fasoli, cebuli i czosnku, orzechów, rabarbaru, awokado.

ILE RAZY DZIENNIE KARMIĆ KRÓLIKA?

Dostęp do siana, ziół i wody królik powinien mieć przez cały czas, 24 godziny na dobę. Dodatki, takie jak warzywa, owoce czy gotowa karma możemy podawać raz lub dwa razy dziennie, w niewielkich ilościach.

OPIEKA NAD KRÓLIKIEM

Królik powinien być wypuszczany z klatki przynajmniej na kilka godzin w ciągu dnia. Jest to niezbędne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia, to także doskonała okazja do budowania więzi ze zwierzakiem. Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji królika – czesaniu futerka w okresie linienia i strzyżeniu w razie potrzeby oraz o przycinaniu pazurków. Królików nigdy nie kąpiemy. Ich futro bardzo mocno nasiąka wodą, więc poza dużą dawką stresu możemy zafundować naszemu uszakowi chorobę. Jeśli sierść się zabrudzi, spróbujmy usunąć brud wilgotną ściereczką. Królik, jak każdy inny zwierzak domowy, wymaga regularnych wizyt u lekarza weterynarii.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 565 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-09
szybko i sprawnie
2024-08-27
Super super jestem bardzo zadowolona
pixel