Która kawia domowa, jakiej rasy będzie odpowiednia dla małego dziecka
Kawia domowa powszechnie zwana świnką morską
Zwierzątko, które popularnie nazywane jest świnką, tak naprawdę nosi inną nazwę. Swoją popularność kawia domowa zawdzięcza Krzysztofowi Kolumbowi, który po odkryciu Ameryki przywiózł puszystą kulkę na stary ląd. Od tego czasu świnka morska ma różne rasy, różniące się barwą i długością sierści. Są nawet takie, które jej wcale nie mają! Te najczęściej pojawiające się w domach, po które sięgają rodzice chcący podarować dziecku zwierzątko, to świnki z długimi włosami.
Świnka morska rasy peruwianka
To najczęściej występująca świnka, której charakterystyczną cechą jest długa, gęsta sierść. Zasłania ona całą twarz zwierzaka, tworząc zabawną grzywkę, a na głowie znajduje się rozeta. Sierść na tułowiu rozdzielona jest przedziałkiem, a ta występuje przeważnie w trzech odcieniach: czerwonym, białym lub czarnym. Inną odmianą jest peruwianka jedwabista, która pozbawiona jest grzywki, a jej włosy rosną do tyłu.
Inne popularne rasy świnek morskich, które mają długie włosy to: sheltie, coronet i lunkarya. Największą popularnością spośród nich cieszy się ta pierwsza, która w przeciwieństwie do peruwianki, ma na głowie krótką sierść. Po bokach zaś występują bokobrody.
Świnki gładkowłose i szorstkowłose
Świnka morska rasy holenderskiej to dość częsty wybór. Jej charakterystyczne ubarwienie to dwa kolory – głowa i tułów są takie same, a oddziela je biały pas. Biel występuje też na środku głowy. Wielbiciele tego gatunku bardzo wychwalają go za urok jego przedstawicielek. Gdy wyobrazisz sobie świnkę, to właśnie najczęściej ta staje Ci przed oczami.
Innym rodzajem zwierzaka jest świnka morska rasy abisyńskiej, która charakteryzuje się krótką i sztywną sierścią. Tworzy ona wyjątkowe rozetki, przez co sprawia wrażanie rozczochranej. Z tego względu często nazywa się ją pieszczotliwie rozetką.
Zwierzęta pozbawione sierści
Choć to właśnie sierść sprawia, że długowłosa świnka jest taka popularna, istnieje też jej całkowite przeciwieństwo. Łyse świnki morskie rasy skinny są niezwykle delikatne i równie przyjacielskie, co inne. Czasem na ich ciele mogą występować włosy, najczęściej na łapkach i pyszczku. Tak samo, jak w przypadku kotów bez sierści, np. sfinksów, rasa skinny ma tylu samo fanów, co przeciwników.
Taki brak sierści jest często błędnie interpretowany przez rodziców małych alergików, którzy są uczuleni właśnie na zwierzęce włosy. Niestety, mimo ich niewystępowania nadal mogą pojawiać się reakcje uczuleniowe, bo alergeny znajdują się także w moczu, ślinie i naskórku.
Nie szata zdobi świnkę
Wybierając świnkę morską pamiętaj, że to nie rasa decyduje o zakupie, a aspekt wizualny. Jednym podobają się te z długimi włosami, inni wolą zwierzęta całkiem łyse. Tak samo, jak z długością, jest też z kolorami sierści. Wybierając zwierzątko do domu, warto jednak zwrócić uwagę na inne aspekty hodowli, np. te związane z pielęgnacją. Długa sierść wymaga więcej zachodu, trzeba ją bowiem rozczesywać codziennie, koniecznie specjalną szczotką! Inne rasy potrzebują tych zabiegów znacznie rzadziej, jedynie w okresie linienia wiosną i jesienią, jednak nadal nie wolno z nich zrezygnować.
Przydatne mogą więc okazać się akcesoria, które uniemożliwiają kołtunienie się włosów. Znajdziesz je w sklepie zoologicznym Cziko, obok specyfików witaminowych i wysokiej klasy pokarmu. Kompleksowe dbanie o stan zdrowia Twojej świnki morskiej, niezależnie od rasy, jest Twoim obowiązkiem. Mimo że kupujesz ją dla dziecka, to na Tobie spoczywa obowiązek dbania o zdrowie zwierzaka.