Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Które psy są przyjazne dzieciom i sprawdzą się w twoim domu

2021-09-13

O tym warto pamiętać przed wzięciem do domu psa

Nawet najlepiej zorganizowane i wychowane dziecko wciąż jest tylko dzieckiem. Dlatego pies, którego zdecydujecie się przygarnąć do domu, powinien być pod opieką osoby dorosłej. Oczywiście Twój maluch może pomagać go karmić, wychodzić z nim na spacery i bawić się, jednak nie licz na to, że coś zrobi za Ciebie. Nawet w stosunku do starszych dzieci należy zachować ostrożność i upewnić się dwa razy, czy wszystko wokół psa zostało wykonane. Czworonożny przyjaciel jest wszak żywą istotą, o którą trzeba dbać. Jej potrzeby są równie ważne, jak Twoje, dlatego miej pewność, że zostaną zaspokojone.

Po początkowej ekscytacji psem przyjdzie rutyna i mniejsza chęć na zabawę. A jednak nowy członek rodziny nieustannie wymaga uwagi. Nie złość się na dziecko, że nie ma ochoty czegoś zrobić i nie karz go za to, że chciał psa, a teraz się nim nie zajmuje. Nim przyjmiesz pod swój dach czworonoga, lepiej ustal z dziećmi zasady opieki, ale przede wszystkim zastanów się, czy dasz radę samemu podołać nowym obowiązkom. Jako odpowiedzialny dorosły to Ty musisz przejąć kontrolę i zostać psim opiekunem. A dzieci mogą Ci w tym jedynie pomóc. Będą robić to chętniej, gdy wybierzesz przyjaznego dla nich czworonoga.

Alergia na psa

Nim przyniesiesz do domu przyjaznego psiaka, upewnij się, że żadne z Twoich dzieci nie ma alergii. Sierść może być drażniąca i bardzo często uniemożliwia przyjęcie psa. Dlatego wybierz się całą rodziną do znajomych czy sąsiadów, którzy już żyją z czworonogiem. Pozwól się dzieciom bawić, niech nie zabraknie tarmoszenia i tarzania się po podłodze. Oczywiście jedynie wtedy, jeśli pies i opiekunowie nie mają nic przeciwko. Gdy po takim intensywnym czasie nie pojawi się żadna wysypka, swędzenie, katar czy kichanie, możesz spokojnie myśleć o swoim własnym pupilu. W przeciwnym wypadku konieczne będą testy alergiczne, które potwierdzą lub wykluczą czynnik uczulający. Gdy okaże się nim pies, to niestety nie może być mowy o adopcji.

Weź jednak pod uwagę, że dziecko może inaczej reagować na różne rasy psów. Te z krótką sierścią być może okażą się mniej problematyczne niż te długowłose.

Czystość pupila a lokum

Pies przyjazny dziecku niekoniecznie będzie taki dla Twojego domu. Wybierając pupila, dobrze zastanów się, jak będziesz się czuć z wszechobecną sierścią. Częste porządki staną się koniecznością, a być może wcale nie masz na nie ochoty? Jeśli przy swoim domu znalazło się miejsce na ogród, to może warto rozważyć przyjęcie psa podwórkowego? Takiego, który do mieszkania wcale nie wchodzi i nie brudzi go. W tym wypadku trzeba to jednak ustalić z dziećmi i trzymać się podjętej decyzji. W przeciwnym razie nie ma mowy o dyscyplinie, a gdy pies rozgości się w domu, nie będzie już chciał wrócić do siebie.

Jaki pies sprawdzi się w Twoim domu?

Choć najczęściej różne rzeczy wybiera się oczami, w przypadku psa ten aspekt nie powinien być najważniejszy. Owszem, pies przyjazny dzieciom powinien im się podobać, jednak są pewne rasy, które znacznie lepiej odnajdą się w relacji z małymi ludźmi. Pamiętaj o tym przy wyborze, bo pozwoli Ci to oszczędzić sporo zmartwień.
Niektóre rasy są bardziej cierpliwe, dlatego dobrze czują się wśród głośnych dzieci. Te bardziej towarzyskie chętnie pobawią się z Twoimi pociechami i przetrwają nawet najdziwniejsze figle.

Wielkość psa także ma znaczenie. Tutaj warunkiem są Twoje możliwości lokalowe. W małym mieszkaniu nie zmieści się nawet najbardziej przyjazny czworonóg, jeśli należy do większej rasy. Takie psy potrzebują przestrzeni, terenu do wybiegania i spokojnego zakątka. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, jesteś w stanie to wszystko mu zorganizować.

Obowiązki, jakimi obarczysz swoje dzieci, w związku z opieką nad psem, powinny być dopasowane do jego wieku i postury. Małe psy mogą chodzić na spacery nawet z maluchami, jednak te większe już niekoniecznie. Dopiero starszy i silniejszy nastolatek poradzi sobie z takim czworonogiem, gdy ten będzie chciał zerwać się ze smyczy. Koniecznie weź to pod uwagę.

Psy przyjazne dzieciom

Przemyślałeś sprawę, przegadałeś temat z rodziną i jesteś pewien, że chcecie czworonoga? W pierwszej kolejności rozejrzyj się więc za następującymi rasami:

- niewielki yorkshire terrier do bardzo przyjacielski i rozrywkowy pies. Uwielbia zabawy z dziećmi, a przy tym jest cierpliwy,
- małych rozmiarów cavalier king charles spaniel uwielbia pieszczoty. Jest bardzo łagodny i przywiązuje się do swoich właścicieli,
- ruch i zabawę uwielbia także west highland white terrier,
- buldogi francuski i angielski również zaliczane są do psów łagodnych i towarzyskich,
- golden retriever, bokser oraz alaskan malamute to już większe psy, a przy tym bardziej aktywne. Chętnie bawią się z dziećmi, szczególnie na dworze.
- domowym psem przyjaznym dzieciom będzie border collie lub owczarek szkocki collie. Są one inteligentne i towarzyskie, co na pewno pomoże maluchom,
- sporych rozmiarów wodołaz świetnie odnajduje się wśród dzieci, ponieważ jest cierpliwy i bardzo delikatny.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
ok.
2024-05-23
Super jakość i bardzo dobra cena
pixel