Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Martwi Cię chrapanie u psa? Sprawdź jak temu zaradzić

2021-05-07
Martwi Cię chrapanie u psa? Sprawdź jak temu zaradzić

Kiedy pojawia się chrapanie u psa?

Chrapanie to przypadłość, która może mieć wiele źródeł. Zasadniczo chrapaniem nazywamy dźwięk powstały wskutek nierównego przepływu powietrza przez układ oddechowy psa. Medyczna nazwa tego efektu dźwiękowego to tzw. stertor, czyli chrapanie gardłowe. Pojawia się u niektórych ras nawet podczas dziennej aktywności. Doskonale znamy słynne chrapanie u boston terierów, buldogów francuskich czy nawet u boxerów. Zwierzęta tych ras to tzw. psy krótkoczaszkowe, o specyficznej budowie anatomicznej głowy. Kształt czaszki, kufy i gardła powodują u nich wadliwy sposób oddychania. Pomijając chwilowo aspekty etyczne hodowli tych ras, możemy uznać, że po ich przedstawicielach takiego właśnie chrapania się spodziewamy. Co w sytuacji, gdy chrapanie nasila się u zwierząt o poprawnej budowie anatomicznej? Skąd ono się bierze?

Chrapanie u zdrowego psa

Zabawnie słucha się dźwięków chrapania, dopóki, dopóty nie stają się one uciążliwe dla otoczenia. Zdrowy pies, nawet jeśli pochrapuje, to najczęściej robi to podczas snu. Co ważne u zwierzęcia, którego chrapanie nie jest wynikiem choroby, najczęściej jest to spowodowane pozycją, jaką pies przyjmuje w trakcie drzemki. Nasze pupile uwielbiają robić dziwne, czasem nienaturalne pozy. Jedna z nich to spanie psa na plecach. Szczególnie zabawnie wygląda u dużych ras, gdzie pies, rozciągając się na kanapie w pozycji na wznak, wygląda jak dorosły, śpiący człowiek. Przy takim ułożeniu ciała, chrapanie u psa spowodowane jest blokowaniem dróg oddechowych przez język. Nie jest to zjawisko specjalnie groźne i ustępuje często wraz ze zmianą pozycji śpiącego.

Chrapanie u psa jak temu zaradzić

Chrapanie u psa, może mieć podłoże patologiczne

Większość zdrowotnych przypadłości zarówno u zwierząt, jak i u ludzi powstaje w związku z jakimś obciążeniem organizmu. Do najczęściej wymienianych przyczyn zaburzeń w oddychaniu tzw. chrapania u psów należą:

1. Zaburzenia będące wynikiem wad rozwojowych

Niestety zdarzają się przypadki wrodzonej dysfunkcji układu oddechowego. Część z nich jest operacyjna, co ratuje psu życie. Bywają jednak przypadki skrajne, które ostatecznie mogą skończyć się eutanazją zwierzęcia.

2. Zaburzenia w budowie anatomicznej wynikające z ingerencji człowieka

Krzyżówki genetyczne, skoncentrowane jedynie na wizualnych walorach rasy, to naganny proceder. W dużej części, powodowany jest pazernością po stronie hodowców oraz brakiem refleksji po stronie nabywców szczeniąt. Pożądany wygląd psa, nie może go okaleczać. To, co dla człowieka jest słodkim pochrapywaniem, dla zwierzęcia nierzadko jest udręką związaną z niedotlenieniem organizmu.

3. Zaburzenia spowodowane niedrożnością układu oddechowego

To często diagnozowana przyczyna chrapania u psów. Zwierzę podczas zabawy lub jedzenia może wciągnąć do nosa ciało obce. W takim przypadku niezbędna jest ingerencja chirurgiczna. Występuje oczywiście niedrożność nozdrzy wynikające z pojawienia się guzów lub polipów. Stąd istotne jest, aby długotrwałego chrapania u psów nie bagatelizować.

4. Zaburzenia spowodowane infekcją

System jest dokładnie taki jak u ludzi. Infekcja dróg oddechowych powoduje obrzmienie błony śluzowej nosa. Bardzo często występuje także katar, co w połączeniu z opuchlizną skutecznie blokuje przepływ powietrza przez nozdrza. Chrapanie u psów pojawia się wówczas czasowo. Wyleczenie infekcji, zatrzyma chrapanie.

Chrapanie u psów a alergia

Psy niezależnie od swojej rasy mają mniejszą lub większą skłonność do alergii. Nie jest to temat nowy. Tak samo, jak część z nas ma organizm podatny na różne alergeny, tak i u psów zależy to od skłonności osobniczych. Chrapanie także może być skutkiem takiej przypadłości. Czworonóg, który ma silne objawy alergiczne może zacząć czasowo chrapać. Uważny obserwator oprócz chrapania prawdopodobnie zauważy także wydzielinę, gromadząc się w nosie psa. Bardzo częstym skutkiem alergii wziewnych u psów jest powtarzające się kichanie.

Jak zatrzymać chrapanie u psa?

Wydaje się, że po części odpowiedź na to pytanie pojawiła się w powyższym tekście. W zależności od źródła tej przypadłości rozwiązania są różne. Najważniejsza wydaje się diagnoza przyczyny. W odpowiednim momencie zaaplikowane leczenie może uchronić organizm naszego pupila od przykrych komplikacji. Brak zainteresowania tematem chrapania u naszego psa rodzi z czasem poważne konsekwencje. Żaden odpowiedzialny człowiek, nie chce, aby jego podopieczny cierpiał. Bądź zatem przezorny i przewidujący. Jeżeli zabawne i delikatne pochrapywanie nasila się, nie odwlekaj tematu. Okaż rozsądek i zajmij się sprawą.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
pixel