Co w praktyce oznacza oswojenie kota?

Decydując się na udomowienie dzikiego kota, musisz mieć świadomość odpowiedzialności, jaką na siebie bierzesz. Co więcej - samo oswojenie zwierzaka nie oznacza wyłącznie udomowienia, nauczenia jedzenia z ręki albo siadania na kolanach. Przede wszystkim celem tego procesu jest zbudowanie więzi i pokazanie kotu ile korzyści może gwarantować kontakt z człowiekiem. Sprawdź, jak oswoić dzikiego kota w zaledwie kilku krokach.

1. Pierwsze wspólne dni

Kiedy w Twoim domu pojawi się kot, nie oczekuj od niego żadnych prób nawiązania kontaktu. Zapewnij mu spokojne i odpowiednio przygotowane miejsce. Co powinieneś przygotować? Przede wszystkim kuwetę, legowisko i miseczkę. Warto pamiętać również o zabawkach i miejscu, w którym zwierzak będzie mógł się schować.

Jakie są Twoje zadania w tym czasie? Podawaj kotu karmę i regularnie sprawdzaj, czy pije wodę. Na tym etapie oswajania dzikiego kota, musisz uzbroić się w cierpliwość. Zwierzę może potrzebować nawet kilku tygodni, by dobrze poczuć się w nowym miejscu.

2. Przyzwyczaj kota do swojej obecności

Kiedy kot poczuje się pewnie w Twoim domu, możesz rozpocząć kolejny etap jego oswajania. Jak to zrobić? Pozwól mu poznawać pozostałe pomieszczenia, jednocześnie dotrzymując mu towarzystwa. Nie jest to jeszcze odpowiedni moment na wspólną zabawę, ale zdecydowanie dobry czas, by przyzwyczajać zwierzę do swojej obecności.

3. Pokaż ile korzyści przynosi kontakt z człowiekiem

To już przedostatni krok z serii, jak oswoić dzikiego kota! Jakie są Twoje zadania? Przede wszystkim pokaż zwierzakowi, ile korzyści przynosi kontakt z człowiekiem - możesz nagradzać kota za każdy postęp, podając mu dedykowane smakołyki. Dzięki temu będzie chętny na współpracę, a sam proces oswajania będzie dla niego zdecydowanie łagodniejszy. Pamiętaj, by w żadnym wypadku nie karać kota - nie tylko narazisz go na niepotrzebny stres, ale także skutecznie zniweczysz dotychczas osiągnięte postępy.

4. Sprawdź, kiedy możesz pogłaskać kota

Chcesz pogłaskać czworonoga? Nie spiesz się z nawiązywaniem kontaktu fizycznego. Spróbuj to zrobić w momencie, kiedy będzie zrelaksowany. Koniecznie jednak obserwuj jego reakcję - jeśli pokaże swoje niezadowolenie, zrezygnuj z dalszych prób. Jeśli wykażesz się troską i cierpliwością, możesz mieć pewność, że zwierzak nieproszony wreszcie usiądzie Ci na kolanach!