Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nowy domownik - podpowiadamy jak przygotować jedzenie dla szczeniaka

2020-07-08
Nowy domownik - podpowiadamy jak przygotować jedzenie dla szczeniaka

Żywienie szczeniaka – co musisz wiedzieć?

Sposób żywienia szczeniaka ma kluczowy wpływ na jego samopoczucie i prawidłowy rozwój. Pokarm powinien być zbilansowany i dostosowany do potrzeb organizmu w okresie intensywnego wzrostu. Co ważne, dieta stosowana u młodych psów ma bezpośrednie przełożenie na ich zdrowie i kondycję w kolejnych latach życia, dlatego jej jakość jest szczególnie istotna. Jak przygotować jedzenie dla szczeniaka i czym go karmić?

Jakie jedzenie dla szczeniaka?

Żywienie młodych psów budzi wiele wątpliwości – szczególnie wśród początkujących opiekunów. Wśród najpopularniejszych pytań z pewnością można wymienić wątpliwość dotyczącą tego, czym karmić szczeniaka – gotową karmą czy samodzielnie ugotowanym pożywieniem? Jak już wspomnieliśmy, dieta szczeniaka powinna być dobrze zbilansowana. Choć wśród miłośników czworonogów można spotkać się z opiniami, które podkreślają zalety diety domowej, to specjaliści nie mają wątpliwości – najlepszym sposobem żywienia szczeniaka, jest stosowanie gotowych karm, dedykowanych psim podrostkom.

Jaka karma dla szczeniaka?

Dobra karma dla szczeniaka powinna dostarczać mu nie tylko energii, ale i wysokiej jakości budulca, niezbędnego do prawidłowego wzrostu. Ważnym elementem prawidłowo zbilansowanej diety są również zdrowe tłuszcze oraz cenne witaminy i minerały. Jak przygotować jedzenie dla szczeniaka przed jego przybyciem do domu i w jaki sposób odróżnić dobrą karmę od złej?

Jak przygotować jedzenie dla szczeniaka

Jak przygotować jedzenie dla szczeniaka?

Zastanawiasz się, jaką karmę dla szczeniaka przygotować na jego pierwsze dni w nowym domu? W zależności od tego, skąd bierzesz psiaka, dowiedz się, czym karmi go hodowca, fundacja lub schronisko. Żołądki młodych zwierząt są delikatne i nagła zmiana pokarmu może skończyć się zaburzeniami trawienia. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wprowadzić innej karmy niż dotychczasowa – pamiętaj jednak, by robić to stopniowo, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zmiany pokarmu.

Dobra karma dla szczeniaka

Jak przygotować jedzenie dla szczeniaka i na którą karmę warto się zdecydować? Wysokiej jakości pożywienie powinno być bogate w białko i zdrowe tłuszcze. Przyjmuje się, że procentowa zawartość protein w pożywieniu powinna wynosić przynajmniej 25% białka w suchej masie karmy. To nieco więcej niż w przypadku psów dorosłych. W dobrym pożywieniu nie może zabraknąć również nienasyconych kwasów tłuszczowych, wapnia, fosforu, miedzi, cynku i witamin.

Jedzenie dla szczeniaka – suche czy mokre?

Jaką karmę przygotować dla szczeniaka, suchą czy mokrą? W tym aspekcie nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Wiele zależy między innymi od wieku psa. Młodym szczeniakom, które mają problem z twardymi granulkami karmy suchej, można podawać pokarm rozmoczony lub karmę mokrą. Warto jednak zaznaczyć, że docelowe żywienie suchym jedzeniem ma wiele zalet. Jest nie tylko wygodne, ale i rekomendowane przez specjalistów, którzy zwracają uwagę na fakt, że spożywanie twardych granulek wspomaga higienę uzębienia psa.

Jak karmić szczeniaka?

Poza informacjami o tym, jak przygotować jedzenie dla szczeniaka, przyda Ci się również wiedza o tym, w jaki sposób je podawać. Przede wszystkim ustal dobową dawkę pożywienia, jaką powinien dostawać psiak. Bez problemu zrobisz to na podstawie tabelek, które znajdziesz na opakowaniach karm. Zalecana ilość karmy zależy między innymi od wagi i wieku zwierzęcia. Pamiętaj, że w tabelach zazwyczaj podawana jest liczba gramów pożywienia, jaką szczeniak ma zjadać w ciągu doby, dlatego należy ją podzielić na liczbę posiłków.

Jak często karmić szczenię?

Ze względu na swoje niewielkie żołądki, młode psiaki powinny dostawać pożywienie częściej niż dorosłe psy. Jak przygotować jedzenie dla szczeniaka, żeby podzielić je na odpowiednie porcje? W zależności od wieku pupila zalecona częstotliwość karmienia może nieco się różnić. Zazwyczaj przyjmuje się następującą zasadę żywienia szczeniaków:

– okres przed 2 miesiącem życia – od 4 do 6 porcji dziennie,

– od 2 do 3 miesiąca życia – 4 porcje dziennie,

– od 3 do 6 miesiąca życia – 3 porcje dziennie,

– powyżej 6 miesiąca życia – 2 porcje dziennie.

Jedzenie dla szczeniaka a rasa

Jak przygotować jedzenie dla szczeniaka w zależności od jego rasy lub docelowej wielkości? Producenci oferują szeroki wybór karm dedykowanych konkretnym typom psów. Jeśli Twój pupil w przyszłości będzie należał do dużych psów, warto rozważyć pożywienie dla szczeniaków ras o pokaźnych gabarytach. W tego typu karmach znajdują się dodatkowe składniki wspomagające zdrowy rozwój kości i stawów.

Karma dla szczeniaka – do kiedy?

Do jakiego wieku podawać pupilowi jedzenie dla szczeniaka? W tej kwestii wiele zależy od docelowych gabarytów psa. Czworonogi ras miniaturowych i małych dorastają znacznie szybciej niż ich więksi kuzyni. Pokarm dla psów dorosłych wprowadza się w momencie, gdy zwierzę zakończy proces wzrostu. W przypadku małych ras zazwyczaj jest to okres około 9 miesiąca życia. Duże psy rozwijają się wolniej i osiągają dorosłość w okolicach 12 miesiąca życia, a rasy olbrzymie między 18 a 24 miesiącem życia.

Czym nie karmić szczeniaka?

Skoro wiesz już, jak przygotować jedzenie dla szczeniaka, to pozostaje pytanie, czym nie karmić dorastającego pupila? Wbrew pozorom szczeniętom nie można podawać mleka. Jeśli masz do czynienia z bardzo młodym pieskiem, który z jakichś przyczyn nie może być karmiony przez matkę, wybierz specjalistyczny preparat mlekozastępczy. Szczeniętom nie należy dawać również resztek z obiadu, czy żywności przyprawionej. Zarówno młode, jak i dorosłe psy pod żadnym pozorem nie mogą spożywać określonych pokarmów, które mogą wywołać zatrucie. Do popularnych produktów tego typu należy między innymi czekolada, czosnek oraz cebula, awokado, a także winogrona i orzechy.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel