Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Objawy gorączki u psa - jak ją rozpoznać i co robić kiedy się pojawi

2021-01-29
Objawy gorączki u psa - jak ją rozpoznać i co robić kiedy się pojawi

Czy już czas na mierzenie temperatury? Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić

Znasz swojego pupila, jak nikt inny. Właśnie dlatego potrafisz ocenić, czy jego zachowanie jest naturalne, czy wymaga baczniejszej obserwacji. Co powinno Cię zaniepokoić? Poniżej znajdziesz najbardziej charakterystyczne objawy gorączki u psa.

Podwyższona temperatura u zwierzaka to zawsze powód do niepokoju. Po czym rozpoznasz, że pupil zmaga się z infekcją? Do najczęściej wymienianych symptomów należą apatia, brak apetytu, senność, wzmożone pragnienie, a także - dreszcze. W przypadku wystąpienia bardzo wysokiej choroby, obok wspomnianych objawów należy wymienić biegunkę, wymioty i spadek wagi, ropna wydzielina z oczu i z nosa, jak również - nadmierny ślinotok i zmiana zachowania. Co robić, kiedy podejrzewasz gorączkę u pupila?

Objawy gorączki u psa

1. Zacznij od zmierzenia psu temperatury

Podejrzewasz, że za złym samopoczuciem psa kryją się konkretne przyczyny? Zacznij od zmierzenia pupilowi temperatury. Jak to zrobić poprawnie? Sięgnij po termometr i dokonaj pomiaru doodbytniczo. Zwilż końcówkę oleistą substancją (masłem, wazeliną lub olejem jadalnym), a następnie ostrożnie wsuń termometr do odbytu psa, na głębokość od 1 do 2,5 cm. Przez cały czas trwania tej czynności pilnuj swojego pupila - nie może uciec ani tym bardziej usiąść.

2. Poprawnie odczytaj wynik

Samo zmierzenie gorączki u psa, to nie wszystko - musisz jeszcze poprawnie odczytać wynik. Warto wiedzieć, że u psów jest on inny, niż u ludzi. O prawidłowej temperaturze ciała czworonoga możemy mówić, gdy termometr wskazuje pomiędzy 37,9, a 39 stopni. Za gorączkę uznaje się wzrost temperatury o około 2-3 stopnie, a za wysoką - wynik powyżej 41 stopni Celsjusza.

3. Zgłoś się z psem do weterynarza

Objawy gorączki u psa i sama gorączka, potwierdzona prawidłowo przeprowadzonym pomiarem, to zdecydowanie powód do wizyty u weterynarza. Lekarz najprawdopodobniej przepisze leki przeciwgorączkowe. Jednocześnie powinieneś zadbać o odpowiednią suplementację - dzięki temu rekonwalescencja po chorobie będzie szybsza i bardziej efektywna.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
pixel