Objawy gorączki u psa - jak ją rozpoznać i co robić kiedy się pojawi
Czy już czas na mierzenie temperatury? Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić
Znasz swojego pupila, jak nikt inny. Właśnie dlatego potrafisz ocenić, czy jego zachowanie jest naturalne, czy wymaga baczniejszej obserwacji. Co powinno Cię zaniepokoić? Poniżej znajdziesz najbardziej charakterystyczne objawy gorączki u psa.
Podwyższona temperatura u zwierzaka to zawsze powód do niepokoju. Po czym rozpoznasz, że pupil zmaga się z infekcją? Do najczęściej wymienianych symptomów należą apatia, brak apetytu, senność, wzmożone pragnienie, a także - dreszcze. W przypadku wystąpienia bardzo wysokiej choroby, obok wspomnianych objawów należy wymienić biegunkę, wymioty i spadek wagi, ropna wydzielina z oczu i z nosa, jak również - nadmierny ślinotok i zmiana zachowania. Co robić, kiedy podejrzewasz gorączkę u pupila?
1. Zacznij od zmierzenia psu temperatury
Podejrzewasz, że za złym samopoczuciem psa kryją się konkretne przyczyny? Zacznij od zmierzenia pupilowi temperatury. Jak to zrobić poprawnie? Sięgnij po termometr i dokonaj pomiaru doodbytniczo. Zwilż końcówkę oleistą substancją (masłem, wazeliną lub olejem jadalnym), a następnie ostrożnie wsuń termometr do odbytu psa, na głębokość od 1 do 2,5 cm. Przez cały czas trwania tej czynności pilnuj swojego pupila - nie może uciec ani tym bardziej usiąść.
2. Poprawnie odczytaj wynik
Samo zmierzenie gorączki u psa, to nie wszystko - musisz jeszcze poprawnie odczytać wynik. Warto wiedzieć, że u psów jest on inny, niż u ludzi. O prawidłowej temperaturze ciała czworonoga możemy mówić, gdy termometr wskazuje pomiędzy 37,9, a 39 stopni. Za gorączkę uznaje się wzrost temperatury o około 2-3 stopnie, a za wysoką - wynik powyżej 41 stopni Celsjusza.
3. Zgłoś się z psem do weterynarza
Objawy gorączki u psa i sama gorączka, potwierdzona prawidłowo przeprowadzonym pomiarem, to zdecydowanie powód do wizyty u weterynarza. Lekarz najprawdopodobniej przepisze leki przeciwgorączkowe. Jednocześnie powinieneś zadbać o odpowiednią suplementację - dzięki temu rekonwalescencja po chorobie będzie szybsza i bardziej efektywna.