Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Owczarek niemiecki - podstawowe informacje o rasie. Charakter, szkolenie, cena

2022-12-19
Owczarek niemiecki - podstawowe informacje o rasie. Charakter, szkolenie, cena

OWCZAREK NIEMIECKI – PODSTAWOWE INFORMACJE O RASIE. CHARAKTER, SZKOLENIE, CENA.

Owczarki niemieckie służą w policji, poszukują narkotyków, stróżują, są psami rodzinnymi – to wszechstronne czworonogi o imponujących możliwościach! Dla wielu osób są psami idealnymi. Jednak ten medal ma dwie strony. Popularność owczarków niemieckich sprawia, że pseudohodowcy na potęgę rozmnażają tę rasę, bez uwzględniania stanu zdrowia ani psychiki psów. Osoba, której marzy się owczarek niemiecki krótkowłosy lub długowłosy, powinna zachować szczególną ostrożność.

OWCZAREK NIEMIECKI – WAGA I NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Owczarki niemieckie to psy o średniej wielkości 55–65 cm w kłębie. Ich waga wynosi 25–40 kg. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna umieściła rasę w I grupie FCI, w sekcji 1 (owczarki). Występuje długowłosa i krótkowłosa odmiana psów tej rasy, dopuszczalnych jest kilka maści: owczarek niemiecki czarny, czarny podpalany, czaprakowy z czarną maską, wilczasty.

Biały owczarek niemiecki?

Biała maść u owczarków niemieckich jest niedopuszczalna, ale od czasu do czasu w miotach pojawiały się takie szczenięta i doprowadziły do powstania rasy biały owczarek szwajcarski.

LINIA UŻYTKOWA I WYSTAWOWA (EKSTERIEROWA)

Warto wiedzieć, że w przypadku owczarków niemieckich istnieje wyraźny podział na linię użytkową i wystawową. Psy z pierwszej linii pochodzą od osobników pracujących (np. jako psy obronne, tropiące, ratownicze, biorące udział w sportach kynologicznych) – są lżejsze, bardziej pobudliwe, wytrzymalsze i nastawione na pracę. Mają mniej wyraźne kątowanie tylnych nóg, są także bardziej odporne psychicznie, jednak osoba początkująca może mieć problem z ułożeniem takiego psa oraz z codziennym funkcjonowaniem z typowo pracującym czworonogiem.

Owczarek niemiecki z linii wystawowej to pies mniej pobudliwy, o grubszej kości i wyraźnym kątowaniu tylnych łap, o słabiej wykształconych cechach użytkowych rasy, ale łatwiejszy w prowadzeniu i lepiej sprawdzający się jako pies rodzinny. Niestety owczarki z linii wystawowych częściej zmagają się z różnymi chorobami genetycznymi, a silne kątowanie tylnych łap może prowadzić do problemów z poruszaniem się. Mogą także przejawiać strachliwość.

 

Owczarek niemiecki podstawowe informacje o rasie charakter szkolenie cena

ILE ŻYJĄ OWCZARKI NIEMIECKIE?

Średnia długość życia owczarka niemieckiego to 9–13 lat. Wpływ na to, ile będzie żył nasz owczarek, mają m.in. jego geny, przebyte choroby, warunki życia oraz dieta.

OWCZAREK NIEMIECKI CHARAKTER

Miłośnicy owczarków niemieckich podkreślają, że ta rasa jest bardzo oddana swojemu opiekunowi i jego rodzinie, lojalna, wierna i posłuszna. Bardzo szybko się uczy, a także ma sporo energii, którą chętnie spożytkuje podczas wspólnych spacerów, treningów czy wypraw rowerowych. Owczarek niemiecki ma silną potrzebę przebywania blisko swojego opiekuna i w jego towarzystwie rozkwita, pokazując najpiękniejsze cechy swojej rasy. To nie jest odpowiedni pies do kojca lub na podwórko – on po prostu uwielbia towarzyszyć ludziom i być w ich pobliżu tak często, jak to możliwe.

Wśród owczarków niemieckich zdarzają się jednak psy lękliwe, wycofane i nerwowe. Choć te cechy są uznawane za wadę, nieodpowiedzialni hodowcy mogą rozmnażać takie osobniki, dlatego warto zachować dużą rozwagę podczas wyboru hodowli i nie kierować się emocjami.

CZY OWCZAREK NIEMIECKI MOŻE BYĆ AGRESYWNY?

Pies każdej rasy, nieodpowiednio prowadzony przez opiekuna, może stać się agresywny. Owczarki niemieckie nie są wyjątkiem. To psy inteligentne, ciekawskie i pełne energii, które ze względu na swój rozmiar – mogą być niebezpieczne. Najczęściej agresywne zachowania wynikają z frustracji (np. brak zajęć), lęku (spowodowanego np. nieodpowiednią socjalizacją, przemocą) lub stresu. Jeśli marzy Ci się owczarek niemiecki, pamiętaj, że bierzesz za niego odpowiedzialność i musisz zadbać, by pies był bezpieczny dla otoczenia.

SZKOLENIE OWCZARKA NIEMIECKIEGO

Owczarek niemiecki uwielbia szkolenie! To psy, które bardzo lubią wiedzieć, czego się od nich wymaga i chętnie spełniają polecenia swojego opiekuna. Warto to wykorzystać i zapewnić swojemu psu podstawowe szkolenie, które ułatwi codzienne życie z dużym psem. W szkoleniu warto wykorzystać smakołyki oraz zabawki dla owczarka niemieckiego, które będą stanowiły nagrodę za dobrze wykonane zadanie.

OPIEKA NAD OWCZARKIEM

Prawidłowa opieka nad owczarkiem powinna składać się z kilku elementów: wizyty u weterynarza, odpowiednia pielęgnacja (zwłaszcza, jeśli nasz pupil to owczarek niemiecki długowłosy!), codzienna dawka ruchu – spacery oraz spędzanie czasu z opiekunem (treningi, sporty kynologiczne, zabawy węchowe). Należy także zadbać o odpowiednią dietę – karma dla owczarka niemieckiego powinna mieć dużą zawartość mięsa i naturalny skład. Możemy także samodzielnie przygotowywać psu posiłki lub wybrać dietę BARF.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ HODOWLĘ?

Szukając przyjaciela na wiele lat, warto zwrócić się do profesjonalnych hodowli, zrzeszonych w międzynarodowych związkach – ZKwP i FCI. Należy poprosić hodowcę o przedstawienie badań pod kątem dysplazji. Wskazane są dodatkowe badania – oczu i serca. Warto zapytać o charakter psów, a nawet odwiedzić hodowcę i sprawdzić, w jakich warunkach przebywają psy. Profesjonalny hodowca chętnie odpowie nam na pytania i będzie służył radą zarówno przed zakupem szczeniaka, jak i wtedy, gdy wymarzony owczarek trafi do naszego domu.

ILE KOSZTUJE OWCZAREK NIEMIECKI?

Owczarek niemiecki z rodowodem FCI/ZKwP kosztuje ok. 1200–4000 zł. Zdarzają się także droższe psy – doskonale wyszkolone lub o szczególnie wartościowym rodowodzie. Nieco mniej możemy zapłacić za starsze szczenięta, które nie znalazły domu lub psy z niewielkimi wadami (np. nieprawidłowym zgryzem).

Na koniec zachęcamy, by przejrzeć ogłoszenia o adopcji owczarków niemieckich. Jeśli nie zależy Ci na wystawach, być może w schronisku lub fundacji czeka jakiś owczarek niemiecki, któremu dasz dom?

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-25
Szybka wysyłka
pixel