Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pielęgnacja psa krok po kroku — jak często kąpać psa i szczotkować mu zęby?

2023-07-11
Pielęgnacja psa krok po kroku — jak często kąpać psa i szczotkować mu zęby?
Jak często kąpać psa i szczotkować mu zęby

Zadbany pies jest dumą właściciela, cieszy oczy i pięknie się prezentuje. Na dodatek dbanie o higienę psa jest bardzo ważne, by nasz pupil cieszył się dobrym zdrowiem oraz kondycją. Warto regularnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne z poniższej listy, dopasowując je do konkretnego czworonoga. Psy są różne, a ich potrzeby dotyczące pielęgnacji mogą znacznie różnić się między sobą, jednak zwykle już na etapie wyboru psa dla siebie możemy ocenić, jak czasochłonnej pielęgnacji wymaga.

Jeśli nie mamy czasu, warunków lub po prostu ochoty na przeprowadzanie tych zabiegów, warto regularnie zaprowadzać psa do groomera (psiego fryzjera). Może on wykonać wszystkie poniższe zabiegi, a my zaoszczędzimy czas i będziemy mieć pewność, że pies jest czysty i zadbany.

1. Regularne kąpiele

Psy kąpiemy w razie potrzeby (gdy czymś się ubrudzą lub mają nieprzyjemny zapach). Zwykle czworonogi są kąpane co 3-6 miesięcy i to w zupełności im wystarczy. Niektórzy decydują się na częstsze kąpanie psa, np. ze względu na wyjazdy na wystawy. Jak często kąpać psa z włosem? To częste pytanie jest w pełni uzasadnione, ponieważ psy z włosem zamiast sierści (np. yorki, maltańczyki) szybciej chłoną brud i nieprzyjemne zapachy, dlatego właściciele kąpią takie czworonogi nawet raz na 1-2 tygodnie. Najrzadziej należy kąpać psy spędzające większość czasu na zewnątrz, ponieważ kąpiel pozbawia ich sierść naturalnych substancji, które chronią zwierzaka przed chłodem.

Do kąpieli warto przygotować szampon dla psa, opcjonalnie także odżywkę. Przyda się także kilka ręczników, a jeśli nasz pies nie lubi kąpieli, warto dodatkowo przygotować trochę masła orzechowego lub innej masy, którą pupil będzie mógł lizać w trakcie kąpieli. To zdecydowanie ułatwi nam pracę.

2. Szczotkowanie sierści — jak czesać psa?

Szczotkowanie należy dopasować do rodzaju sierści czworonoga. Jeśli nasz pupil jest gładkowłosy, sprawdzi się zgrzebło rękawica do szczotkowania psa. W przypadku psów o gęstym podszerstku warto zdecydować się na Furminator, który jest niesamowicie skuteczny w usuwaniu martwej sierści. W przypadku psów z włosem warto używać szczotek z naturalnego włosia lub grzebieni, dzięki którym rozczeszemy łatwo plączące się włosy.

Szczotkowanie jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku psów długowłosych. Nieusunięta martwa sierść może zbijać się w dredy i kołtuny, które będą dla psa bolesne, a nawet mogą prowadzić do podrażnień i odparzeń. Szczotkowanie nadaje także sierści zdrowy, błyszczący wygląd i ułatwia utrzymanie porządku w domu.

3. Strzyżenie w razie potrzeby

Niektóre rasy psów wymagają strzyżenia (maltańczyk, pudel, york, shih tzu). W takim przypadku warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt (np. maszynka do strzyżenia, nożyczki) lub powierzyć to zadanie psiemu fryzjerowi. Strzyżenie wykonuje się co ok. 3 miesiące i jest to zabieg konieczny do utrzymania szaty w odpowiednim stanie.

Co ciekawe, niektóre rasy teoretycznie nie potrzebują strzyżenia, ale przycięcie sierści w niektórych partiach ciała nadaje czworonogowi estetyczny, zadbany wygląd. Dotyczy to ras długowłosych — np. golden retriever, owczarek niemiecki długowłosy, border collie czy berneński pies pasterski. U takich psów przycinamy sierść przy uszach i wokół palców, opcjonalnie także na ogonie i w dolnej linii (na brzuchu).

4. Kontrola uszu, oczu i pazurów

Pielęgnacja psa powinna obejmować także regularne sprawdzanie stanu uszu i czyszczenie ich w razie potrzeby (wystarczy wacik i odpowiedni preparat do uszu psa). U psów z długim włosem i wiszącymi uszami (pudel, cocker spaniel) konieczne może okazać się wyrywanie włosów rosnących w uszach. Ten zabieg zapobiega infekcjom, ponieważ ułatwia wentylację kanału słuchowego. W razie potrzeby należy także przemywać oczy psa (czystą wodą, naparem z rumianku lub gotowymi preparatami). Regularnie sprawdzamy również stan pazurów — zbyt długie koniecznie należy przyciąć. Jeśli nie potrafimy robić tego sami, pomóc może weterynarz lub psi fryzjer.

5. Szczotkowanie zębów psa

Warto stopniowo przyzwyczaić psa do szczotkowania zębów, a potem czyścić je codziennie lub przynajmniej raz na kilka dni. Taka pielęgnacja zapobiegnie osadzaniu się kamienia nazębnego i pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu z pyska psa. Aby szczotkować psu zęby, należy zaopatrzyć się w szczoteczkę i pastę do zębów dla psów. Absolutnie nie używamy tej przeznaczonej dla ludzi — jest szkodliwa dla psów!

Uzupełnieniem pielęgnacji może być podawanie twardych, naturalnych gryzaków, które mechanicznie usuwają osad z psich zębów oraz poprawiają ukrwienie dziąseł. No i zapewniają psu mnóstwo frajdy!

Pielęgnacja psa jest znacznie łatwiejsza, jeśli dbamy o to, by była systematyczna. Obecnie mamy dostęp do wielu różnych akcesoriów do pielęgnacji, a psi fryzjerzy przyjmują swoich czworonożnych klientów nawet w małych miasteczkach. Warto więc poświęcić trochę uwagi pielęgnacji psa, by jego zadbany wygląd cieszył oko i był powodem do dumy.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 565 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-03
Wszystko Ok! Szybka reakcja na pomyłkę i pozytywniej załatwienie sprawy.Jestrm bardzo zadowolony.
2024-08-26
Super
pixel