Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja uszu i oczu u psa i kota

2023-11-16
Pielęgnacja uszu i oczu u psa i kota
Pielęgnacja uszu i oczu u psa i kota

Czyszczenie uszu u psa i kota jest bardzo proste i każdy opiekun może nauczyć się robić to samodzielnie. To równie ważne jak umiejętność utrzymania sierści pupila w dobrym stanie. Pielęgnacja w przypadku psów oraz kotów jest bardzo podobna — dzięki temu, jeśli potrafisz czyścić uszy i oczy psa, poradzisz sobie także z pielęgnacją tych obszarów u kota.

Przyzwyczajanie psa i kota do pielęgnacji

Pierwszym krokiem pielęgnacji, o którym niestety niewiele osób pamięta, jest przyzwyczajenie zwierzaka do tego, że będziemy dotykać, przemywać i czyścić jego oczy oraz uszy. Warto od małego uczyć pupila tych czynności. Jeśli zabierzemy się za naukę dopiero, gdy pojawi się jakiś problem (np. infekcja ucha), zwierzę zacznie kojarzyć nasz dotyk w tej okolicy z bólem — a to zdecydowanie utrudni nam prawidłowe dbanie o oczy i uszy ulubieńca.

Jak przyzwyczajać psa i kota do pielęgnacji oczu i uszu? Podczas głaskania, a nawet zabawy, dotykaj na krótko tych obszarów — wykonuj ruchy podobne, jak podczas prawdziwej pielęgnacji. Dzięki temu zwierzak będzie traktował je zupełnie naturalnie i będzie kojarzył je z miłą sytuacją (spędzanie czasu z opiekunem). Jeśli zwierzak nie lubi takiego dotyku, można to zmienić, częstując go smakołykami w trakcie dotykania uszu lub oczu. Początkowo dotykamy ich na krótko i delikatnie, stopniowo wydłużamy ten czas. Jeśli zwierzę się przyzwyczai, dotykamy oczu lub uszu wacikiem. Ostatni etap to dotykanie oczu lub uszu wilgotnym wacikiem.

W przypadku psów przydatna będzie komenda, dzięki której zwierzak nauczy się podsuwać głowę w naszym kierunku (np. komenda „głowa”, na którą pies kładzie pysk na otwartej dłoni opiekuna lub komenda „nos”, na którą pies dotyka nosem otwartej dłoni opiekuna). Warto nauczyć pupila, że czasem przytrzymujesz jego pyszczek dłonią — zwierzak nie może się tego bać.

Szczególnie ważne jest nauczenie spokojnego zachowania podczas pielęgnacji niektórych ras psów — tych o długich, wiszących uszach i długiej sierści, ponieważ właśnie te rasy mają skłonność do problemów z uszami (infekcje, zapalenia, ciało obce w uchu). Do takich ras należą spaniele, pudle, golden retrievery, bassety, jamniki.

Jak czyścić oczy psa i kota?

Oczy należy przemywać czystą wodą, roztworem soli fizjologicznej (dostępnym w aptekach) lub specjalnymi gotowymi preparatami do czyszczenia oczu dla psów i kotów. Niektórzy stosują (ostudzony) napar z rumianku lub świetlika — warto jednak obserwować, czy nie podrażnia oczu pupila. Nigdy nie używamy kosmetyków ani kropli przeznaczonych dla ludzi.

Do czyszczenia oczu zwierzaka używamy chusteczek, czystych ściereczek lub wacików. Nie używamy patyczków higienicznych — w razie, gdyby pupil poruszył głowa, patyczek może uszkodzić jego oko. Oko przemywamy delikatnymi ruchami, od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. Niewielka ilość wydzieliny („śpioszki” lub „ropka”) jest normalna i wystarczy ją delikatnie usunąć. Należy jednak obserwować, czy nie pojawiają się inne niepokojące objawy.

U niektórych ras konieczne jest regularne przemywanie oczu ze względu na specyficzną budowę pyska lub skłonności do problemów z oczami. W przypadku kotów szczególnej pielęgnacji oczu wymagają koty egzotyczne i perskie, a w przypadku psów — pekińczyki, buldogi, mopsy oraz niektóre rasy ze skłonnościami do nieestetycznych zacieków pod oczami (np. maltańczyki). W przypadku innych ras kotów oczy przemywamy w razie potrzeby, a w przypadku psów — np. po spacerze po plaży lub łące, gdzie do oczu mogły dostać się różne pyłki, piasek i inne zanieczyszczenia.

Jak czyścić uszy psa i kota?

Uszy psa lub kota czyścimy w razie potrzeby, jednak warto zaglądać do nich regularnie, by mieć pewność, że nie są brudne, nie utkwiło w nich ciało obce lub nie rozwija się w nich stan zapalny. Zbyt częste czyszczenie to niepotrzebna ingerencja, która może spowodować problemy.

Jeśli jednak ucho jest brudne lub weterynarz zalecił czyszczenie, stosujemy płyn do czyszczenia uszu dla psa i kota. Zakraplamy nim ucho, a następnie masujemy małżowinę, by dobrze rozprowadzić preparat. Następnie wacikiem, czystym kawałkiem materiału lub chusteczką owiniętą wokół palca należy dokładnie wytrzeć wnętrze ucha. Nie stosujemy patyczków higienicznych! Jeśli nie mamy w domu gotowego preparatu do czyszczenia uszu psa lub kota, możemy zastosować wodę, oliwkę dla niemowląt lub sól fizjologiczną. Należy uważać, by nie wlać zbyt dużej ilości preparatu do ucha — wystarczy kilka kropli.

Kiedy do weterynarza?

Regularne kontrolowanie stanu oczu i uszu pupila pozwala szybko wychwycić zmiany, które powinniśmy skonsultować z lekarzem weterynarii. Wówczas należy jak najszybciej umówić się na wizytę w lecznicy, by rozwiązać problem, zanim na dobre się rozwinie.

Niepokojące objawy chorób oczu: ropienie, mrużenie oczu, zaczerwienienie, opuchlizna, ocieranie się okiem o przedmioty lub tarcie oczu łapą, łzawienie, widoczna trzecia powieka, światłowstręt, pogorszenie wzroku (np. wpadanie na przedmioty, niepewny chód), wyłysienia w okolicach oczu.

Objawy chorób uszu: ból podczas dotyku, przechylanie głowy, częste potrząsanie głową, drapanie uszu, obrzęk, nieprzyjemny zapach z ucha, widoczna wydzielina, ocieranie głowy o przedmioty, zaczerwienienie, ucho może być gorące, czerwone i tkliwe.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
pixel