Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pies zgrzyta zębami - sprawdź co to może znaczyć

2021-05-07
Pies zgrzyta zębami - sprawdź co to może znaczyć

Zgrzytanie zębami czy to choroba?

Badania nad tym zjawiskiem nawet w diagnozowaniu ludzi nie dają jednoznacznych wyników. Weterynarze również przyznają, że w pewnym zakresie zgrzytanie zębami u psów jest niejasne. Czytając wypowiedzi lekarzy na ten temat, często powtarzają się dwa stanowiska.

Po pierwsze zgrzytanie zębami jest łączone z pasożytami w organizmie zwierzęcia. Po drugie może być oznaką bólu. A zatem czy zgrzytanie zębami to choroba? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Otóż samo zjawisko, choć nie zbyt przyjemne, nie jest chorobą. Tutaj pojawia się słynne „ale”. Chociaż zgrzytanie chorobą nie jest, to jest informacją dla opiekuna, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie psa.

Stany zapalne w organizmie psa a zgrzytanie zębami

Stany zapalne to patologiczne zmiany w organizmie, które charakteryzują się dużą bolesnością zmienionego chorobowo miejsca i opuchlizną. Zgrzytanie zębami u psów łączone jest często z zapaleniem stawu żuchwowego. Przewlekłe stany zapalne tego rejonu głowy mogą dawać właśnie takie objawy. Jak widać zgrzytanie w tym przypadku, jest tylko efektem dodatkowym. Ustabilizowanie problemów stawowych pupila, może zakończyć problem ze zgrzytaniem zębów.

Co oznacza zgrzytanie zębami u psa

Gdy pies zgrzyta zębami, sprawdź temat pasożytów

Jedna z hipotez dotycząca zgrzytania zębami u psów stawia na problem z pasożytami. Lekarze wiążą obecności pasożytów w organizmie psa z dyskomfortem, jaki on odczuwa przy wędrówce niepożądanych gości przez jego organizm. Teoria ta w wielu przypadkach się potwierdziła. Zauważono bowiem, że po podaniu środków na odrobaczenie, zgrzytanie zębami u psów znacznie się zmniejszyło. W niektórych przypadkach nawet całkowicie zanikało.

Czy stres może być przyczyną zgrzytania?

Pewnie nikogo nie zaskoczy odpowiedź twierdząca. Oczywiście, że tak. Doskonale znamy wpływ stresu na stan zdrowia organizmów żywych. Czy to człowiek, czy zwierzę, stres ma wyjątkowo destrukcyjny wpływ na życie i zdrowie. Krótkie traumatyczne zdarzenie tak samo silnie oddziałuje na zdrowie, jak długotrwały, nierozładowany stres. Niestety psy doświadczają takich stanów, o wiele częściej niż nam się wydaje. Zwierzęta w wielkim stopniu są zależne od ludzi. To, w jaki sposób je traktujemy, na wprost przekłada się na ich emocje.

Zgrzytanie zębami spowodowane stresem jest pochodną schorzenia zwanego szczękościskiem. Mięśnie w okolicy żuchwy zaciskają się na tyle mocno, że trudno jest otworzyć psu pysk. Jak łatwo się domyślić jest to stan, który nadaje się pod opiekę nie tylko weterynarza, ale również behawiorysty. Ważne, aby zdiagnozować u psa źródło stresu. Z eksperckim podejściem z wielu traum można psa wyprowadzić. Co za tym idzie? Zwalczyć problem zgrzytania zębami.

Skutki zgrzytania zębami u psów

Mimowolne i intensywne zgrzytanie zębami nie może pozostać neutralne dla organizmu psa. Badania wykazują, że jednym z głównych powikłań wywołanych bruksizmem, są problemy z uzębieniem. Pies, który co noc intensywnie zgrzyta zębami, ściera w ten sposób szkliwo. Prowadzi to do wielu komplikacji stomatologicznych.

Nadwrażliwość zębów lub zmniejszanie ich powierzchni to tylko czubek góry lodowej. Powikłań może być znacznie więcej. Zgrzytanie zębami u psów ma jeszcze jeden dosyć powszechny skutek. Powoduje narastające zmęczenie u psa. Zwierzę podobnie jak człowiek dotknięty bruksizmem wybudza się w nocy. W konsekwencji prowadzi do stanu przewlekłego zmęczenia. Przewlekłe zmęczenie wiąże się u psów z narastającym rozdrażnieniem. Zresztą efekt taki można zauważyć także u ludzi. Brak snu lub zaburzony sen na dłuższą metę potrafi rozregulować cały organizm. Niektóre psy popadają nawet w stany depresyjne z tego powodu.

Zachowaj profilaktykę a zachowasz zdrowie

Wydaje się, że wszyscy znamy tę maksymę. Ma ona zastosowanie także w kontekście naszych podopiecznych. Regularne badania profilaktyczne wykonywane psom, chronią je. Zgrzytanie zębami to także przypadłość, której można zapobiec . Zachowując się wobec nich odpowiedzialnie, możesz unikać sytuacji generującym w nich stres. Empatię, którą okazujesz swoim czworonogom, one odwzajemniają wielokrotnie. Zawsze wierne. Zawsze szczere. Prawdziwi towarzysze we wspólnej wędrówce przez życie!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Szybko i sprawnie, polecam
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
pixel