Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podrapanie przez kota - czy może być niebezpieczne? Sprawdź co z nim zrobić i jak go uniknąć

2020-07-08
Podrapanie przez kota - czy może być niebezpieczne? Sprawdź co z nim zrobić i jak go uniknąć

Dlaczego koty drapią?

Kocie pazury charakteryzują się tym, że są wyjątkowo ostre. W naturalnym środowisku zwierzęta korzystają z nich podczas obrony i ataku, zdobywania pożywienia oraz poruszania się po zróżnicowanym terenie. Niestety o tym, jak nieprzyjemne jest podrapanie przez kota, na własnej skórze przekonał się niemal każdy opiekun mruczka. Zwierzęta drapią w samoobronie, z lęku, a nawet w zabawie. Popularnym źródłem ran po pazurach jest również charakterystyczne „ugniatanie” ludzkiego ciała, zwane mlecznym krokiem.

Podrapanie przez kota – czy jest niebezpieczne?

Choć rany powstające w kontakcie z kocimi pazurami zazwyczaj nie są głębokie, to nierzadko towarzyszy im ból i delikatne krwawienie. Czy podrapanie przez kota jest niebezpieczne? Zazwyczaj szramy goją się szybko i bez komplikacji, warto jednak pamiętać, że na zwierzęcych łapkach często znajdują się bakterie, wirusy lub grzyby, które w kontakcie z uszkodzonym ciałem mogą stać się przyczyną zakażeń lub chorób.

Podrapanie przez kota co nim zrobić i jak uniknąć

Podrapanie przez kota a bartoneloza

Jedną z chorób przenoszonych przez koty jest bartoneloza, zwana chorobą lub gorączką kociego pazura. Jej przyczyną są bakterie Bartonella, których nosicielem jest około 1/3 populacji mruczków. Bakterie dostają się do organizmu zwierzęcia poprzez pogryzienie przez innego, zakażonego kota lub ugryzienie zakażonej pchły. Co ciekawe, w zarażonym kocim organizmie bakterie obecne są w ślinie, a także w okolicach pazurów. Niestety wystarczy jedynie ugryzienie lub podrapanie przez kota, by Bartonella przeniosła się na człowieka.

Objawy choroby kociego pazura

W jaki sposób rozpoznać zakażenie bakteriami Bartonella? U kotów jest ono niezauważalne, ponieważ zwierzęta te nie chorują na bartonelozę. U człowieka zakażenie może wywoływać szereg niespecyficznych objawów, które zazwyczaj pojawiają się w ciągu 3-14 dni od ugryzienia lub podrapania przez kota. W okolicy po kocich pazurach może pojawić się guzek lub pęcherz, dotkliwy ból oraz opuchlizna. Pacjenci obserwują również objawy takie jak powiększenie węzłów chłonnych oraz śledziony, zmęczenie, bóle głowy i pleców, ból gardła oraz spadek apetytu.

Leczenie bartonelozy

Wywołana ugryzieniem lub podrapaniem przez kota bartoneloza zwykle ustępuje sama po około 10 dniach. Zdarza się jednak, że ma nieco cięższy przebieg i wymaga antybiotykoterapii, a nawet hospitalizacji.

Zapobieganie chorobie kociego pazura

Jak widzisz, z pozoru błahe podrapanie przez kota może mieć całkiem poważne konsekwencje. Jak uniknąć kontaktu z bakteriami Bartonella?

– regularnie zabezpieczaj swojego pupila przed pchłami,

– jeśli masz na skórze rany, zabezpiecz je i nie pozwalaj kotu ich lizać,

– nie wypuszczaj kota na dwór,

– w przypadku ugryzienia lub podrapania przez kota jak najszybciej odkaź rany.

Podrapanie przez kota – jak zareagować?

Co zrobić w przypadku podrapania przez kota, by zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia i przyspieszyć gojenie rany? Postaraj się jak najszybciej odkazić uszkodzoną powierzchnię skóry za pomocą wody utlenionej lub jednego z popularnych sprayów dezynfekujących, np. Octaniseptu. Zabezpiecz ranę tak, by kot nie miał do niej dostępu. Jeśli chcesz przyspieszyć gojenie i zredukować ewentualne blizny, wykorzystaj jedną z dostępnych w aptekach maści, np. Noskar czy Contratubex.

Jak uniknąć podrapania przez kota?

Jak już wspomnieliśmy, istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci uniknąć bolesnego podrapania przez kota. Co zrobić, by szramy po kocich pazurach stały się jedynie mało przyjemnym wspomnieniem?

1. Zadbaj o drapak dla pupila

Solidny i atrakcyjny dla mruczka drapak umożliwi stępienie ostrych pazurów. Dzięki temu ewentualne podrapanie przez kota nie będzie aż tak dotkliwe. Tego typu gadżety szczególnie polecane są w przypadku pupili, które nie wychodzą na dwór.

2. Przycinaj kocie pazury

Jeśli Twój pupil nie wychodzi na zewnątrz, pamiętaj o regularnym przycinaniu jego pazurów. Na rynku znajdziesz specjalne cążki, dzięki którym zabieg będzie szybki i prosty.

3. Wychowaj swojego pupila

Podrapania przez kota często zdarzają się podczas zabawy – szczególnie jeśli zwierzę nie zostało nauczone, że w kontakcie z człowiekiem nie może używać zębów ani pazurów. Jeśli Twój ulubieniec podczas zabawy zachowuje się w sposób, który Ci nie odpowiada, odejdź od niego i ignoruj go, dopóki się nie uspokoi.

4. Przyzwyczaj kota do zabiegów pielęgnacyjnych

Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak obcinanie pazurów, czyszczenie uszu, czy czesanie to kolejne popularne sytuacje, w których uniknięcie podrapania przez kota bywa trudne. Warto o tym pamiętać i stopniowo przyzwyczajać pupila do zachowania dobrych manier podczas pielęgnacji.

5. Zadbaj o atrakcyjne otoczenie

Twój pupil się nudzi i nie ma jak realizować swoich instynktów? Zapewnienie mu ciekawego, urozmaiconego otoczenia może sprawić, że nie będzie miał potrzeby wykazywania łowieckich zachowańw zabawach z Tobą. W takim przypadku doskonale sprawdzą się różnego rodzaju zabawki i drapaki.

6. Ucz się kociego języka!

Podrapania przez kota często można uniknąć, jeśli zwraca się uwagę na wysyłane przez zwierzę komunikaty. Nie bierz pupila na ręce, nie przytulaj i nie głaszcz, jeśli tego nie chce. W sieci znajdziesz wiele artykułów o sygnałach, które świadczą o niezadowoleniu Twojego czworonoga.

7. Uważaj na zwierzęta, których nie znasz!

Kochasz koty i masz ochotę pogłaskać niemal każdego spotkanego mruczka? Pamiętaj, żeby zachować ostrożność. Jak już wspomnieliśmy, niepozorne podrapanie przez kota może okazać się źródłem niemałych problemów.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka wysyłka
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
pixel