Poznaj rodzaje żwirków dla kota i dowiedz się jakie mają zalety
RODZAJE ŻWIRKÓW DLA KOTA – CO MUSISZ O NICH WIEDZIEĆ?
Koty są czystymi zwierzętami, bardzo dbającymi o higienę. Dlatego też po załatwieniu potrzeb w kuwecie za każdym razem zakopują swoje odchody. W naturalnym środowisku wygląda to podobnie – z tą różnicą, że wykorzystują do tego m.in. piasek. Żwirek pozwala im zatem utrzymać naturalne zachowanie. Obecnie jednak jego skład i właściwości są różne, a ilość dostępnych rodzajów może spowodować, że opiekun kota czuje się zagubiony, wybierając odpowiedni. Kryteriów podziału ściółki jest kilka, jednak najczęściej żwirek dzieli się na zbrylający i niezbrylający się. Czym się one różnią? Czytaj dalej i poznaj z nami rodzaje żwirków dla kota!
ŻWIRKI NIEZBRYLAJĄCE SIĘ – JAKIE MAJĄ WŁAŚCIWOŚCI?
Żwirek niezbrylający się charakteryzuje się tym, że łatwo chłonie wilgoć, jednak po kontakcie z nią nie tworzy zwartych grudek, przez co nie można ich bez trudu usunąć. Oznacza to, że koci mocz zostaje w kuwecie i miesza się ze żwirkiem, przez co należy bardzo często wymieniać całość. Co więcej, podczas zakopywania nieczystości przez kota żwir może się pylić. Powoduje to dyskomfort futrzaka, a u wrażliwych zwierząt może nawet dojść do dolegliwości związanych z drogami oddechowymi. Do tej grupy żwirków można zaliczyć żwirek drewniany (pellet) i niezbrylający żwirek silikatowy.
Nie da się ukryć, że mimo dobrej absorpcji zapachu i dużej chłonności nie jest to chętnie wybierane rozwiązanie. Konieczność częstej wymiany wiąże się z uciążliwością i jest stosunkowo kosztowna.
ŻWIREK ZBRYLAJĄCY SIĘ – CO MUSISZ O NIM WIEDZIEĆ?
Drugim typem żwirków, które wyróżnia się w podstawowym podziale, są żwirki zbrylające się. Po kontakcie z moczem kota tworzą bryłki, które można w szybki i łatwy sposób usunąć łopatką. Dzięki wykorzystaniu takiej ściółki kuweta dłużej pozostanie świeża, ponieważ regularne sprzątanie grudek nie powoduje konieczności częstej wymiany całości – wystarczy jedynie uzupełnić podłoże. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie niż stosowanie żwirku niezbrylającego się. Niestety ma również swoje wady – może przyklejać się do powierzchni kuwety.
Do grupy żwirków zbrylających zalicza się:
– żwirek bentonitowy,
– żwirek silikatowy zbrylający,
– żwirek drewniany.
ŻWIREK BENTONITOWY – JAKIE MA ZALETY?
Bentonit należy do naturalnych substancji i wyróżnia się dobrą chłonnością wilgoci i zapachów. Dlatego też produkuje się z niego żwirki dla kotów, a rozwiązanie to jest jednym z najchętniej wybieranych. Jakie jeszcze zalety ma żwirek bentonitowy? Oto kilka z nich:
– jest dostępny w wielu formach – zarówno drobnego piasku, jak i grubszych granulek,
– istnieje możliwość wybrania wariantu bezwonnego lub zapachowego,
– doskonale się zbryla,
– jest ekonomiczny,
– dużo kotów go akceptuje.
Żwirek bentonitowy ma też jednak wady. Przede wszystkim nie należy proponować go młodym kotom, które dopiero uczą się higieny – ze względu na to, że często mają tendencję do jedzenia go. Może to skutkować zapchaniem jelit.
ŻWIREK DREWNIANY – PROPOZYCJA DLA DBAJĄCYCH O ŚRODOWISKO
Jednym z ciekawszych rodzajów żwirku dla kotów jest żwirek drewniany. To ekologiczne rozwiązanie – ściółka powstaje zazwyczaj z sosny lub świerku. Może występować w postaci pelletu, który nie zbryla się lub tzw. kruszonu – pod wpływem cieczy tworzą się zwarte bryłki. Wariant zbrylający ma wiele zalet. Oto najważniejsze:
– jest naturalny i nie uczula,
– doskonale chłonie wilgoć i zapachy,
– jest bardzo wydajny i ekonomiczny,
– można go utylizować w toalecie,
– koty nie ranią sobie łapek, dzięki czemu dość szybko akceptują żwirek.
Opiekunowie kotów jako jedyną wadę tej ściółki wskazują dość mocne roznoszenie po domu i przyczepianie się do sierści, szczególnie u ras długowłosych.
ŻWIREK SILIKATOWY – CZY WARTO GO WYBRAĆ?
Żwirek silikatowy, choć błędnie nazywany “silikonowym”, powstaje z żelu krzemionkowego i jest stosunkowo tani w produkcji. Choć popularniejszy jest w wersji niezbrylającej, coraz częściej spotyka się wariant zbrylający. Nie da się jednak ukryć, że niektóre koty muszą nieco dłużej przyzwyczajać się do tego typu ściółki. Oto najważniejsze zalety takiego żwirku:
– dobrze absorbuje wilgoć i nieprzyjemne zapachy,
– nie pyli,
– nie klei się do kocich łapek.
Niestety ma jednak wiele wad, przez co nie jest często wybieranym rodzajem żwirku:
– może ranić delikatne kocie łapy,
– jest głośny w użytkowaniu,
– szybko roznosi się po mieszkaniu ze względu na to, że granulki są lekkie,
– jest stosunkowo drogi.
Żwirek stanowi ważną część kociego życia. Jeśli chcesz, by Twój futrzak chętnie i komfortowo korzystał z kuwety, musisz dopasować go do jego potrzeb i wymagań. Wybranie ściółki nie jest prostym zadaniem, ale mamy nadzieję, że dzięki naszemu przeglądowi rodzajów żwirków dla kota szybko podejmiesz decyzję.