Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rośliny trujące dla kotów - przed czym chronić swojego pupila w domu

2021-08-26
Rośliny trujące dla kotów - przed czym chronić swojego pupila w domu

Dlaczego rośliny doniczkowe są niebezpieczne dla kotów?

Wbrew pozorom podgryzanie roślin wcale nie wynika ze złośliwości futrzaków. W środowisku naturalnym regularnie spożywają trawę, aby oczyścić swój układ pokarmowy z niestrawionych resztek oraz włosów. Kiedy zabraknie jej w pobliżu, zaczynają zjadać liście roślin doniczkowych. Te z kolei mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla zwierzaka. Wszystko za sprawą toksycznych substancji, które zawierają w sobie trujące dla kotów rośliny. Gdy wnikną do jego organizmu, mogą wywołać spore spustoszenie. Niszczą narządy wewnętrzne, uszkadzają układ nerwowy, a także zatruwają krew. Niestety kot nie potrafi odróżnić, które rośliny są dla niego szkodliwe, a które nie. Dlatego musisz zrobić to sam, aby uchronić go przed poważnym zatruciem.

Jakie rośliny są trujące dla kotów

Popularne domowe rośliny doniczkowe trujące dla kotów

Planujesz wprowadzić do swojego mieszkania nieco zieleni? Pamiętaj, że niektóre rośliny doniczkowe, będące ozdobą parapetów, balkonów i tarasów w niemal każdym domu, mogą być bardzo niebezpieczne dla Twojego pupila. Lista roślin trujących dla kotów jest bardzo długa. Jednak warto się z nią zapoznać, aby wiedzieć, których lepiej nie przynosić do mieszkania. Przedstawiamy najpopularniejsze domowe rośliny doniczkowe, które mogą wywołać u zwierzaka zatrucie.

- Aloes – dla ludzi bardzo korzystny dla zdrowia, dla kotów silnie trujący. Zaburza pracę jelit, wpływa też niekorzystnie na układ oddechowy i trawienny. Może powodować trudności w poruszaniu się i ospałość.

- Alocasia – silnie trująca. Pierwsze objawy zatrucia to podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej i ślinotok. Później pojawiają się trudności w przełykaniu, a także niedrożność dróg oddechowych.

- Amarylis – niebezpieczne są zwłaszcza cebulki tej trującej dla kota rośliny. Ich spożycie objawia się biegunką i wymiotami. Przy większej ilości pojawiają się drgawki, zaburzenia rytmu serca, a także spadek ciśnienia krwi.

- Azalia – bardzo silnie trująca. Pierwsze symptomy występują krótko po jej spożyciu. Są to wymioty, biegunka, paraliż kończyn, drgawki oraz zaburzenia pracy serca. W efekcie prowadzą one do śpiączki, a nawet śmierci.

- Bluszcz – toksyczność zależy od gatunku, jednak wszystkie należy uznać za niebezpieczne dla kota. Zatrucie wywołuje typowe dolegliwości żołądkowe, drgawki, a także utratę świadomości.

- Cyklamen (fiołek alpejski) – bardzo silnie trujący. Nasilające się po spożyciu objawy mogą prowadzić do śmierci.

- Diffenbachia – roślina umiarkowanie trująca dla kota. Symptomy towarzyszące jej spożyciu to dolegliwości żołądkowe oraz ból w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. Szczególnie niebezpieczne są szczawiany wapnia, które zawiera. Wywołują silną reakcję alergiczną, która może prowadzić do śmierci.

- Dracena – umiarkowanie trująca. Wywołuje wymioty i ślinotok. Bardzo często jej spożycie powoduje powiększenie źrenic.

- Fikusy – bardzo silnie trujące. Poza typowymi objawami wywołuje też stany zapalne na skórze. Wszystko za sprawą drażniącej żywicy, którą produkuje.

- Kliwia – kolejna silnie trująca roślina dla kota. Symptomy świadczące o zatruciu to pojawiająca się w moczu i kale krew. Uszkadza nerki i wątrobę, co w efekcie może prowadzić do śmierci.

- Monstera – bardzo niebezpieczna dla zwierzaka. Powoduje trudności z oddychaniem, wymioty, skurcze mięśni. Spożycie większej ilości wywołuje drgawki, niewydolność nerek i śpiączkę, która prowadzi do śmierci.

- Oleander – zjedzenie go przez kota również może mieć tragiczne zakończenie. Skutkuje podrażnieniem układu pokarmowego oraz zaburzeniami pracy serca. Jest bardzo silnie trujący.

- Poinsecja (gwiazda betlejemska) – roślina o niskiej toksyczności. Podrażnia śluzówki jamy ustnej, wywołuje też wymioty. Sok mleczny, wydzielany przez tę roślinę, może powodować podrażnienia skóry.

- Skrzydłokwiat – bardzo silnie trujący. Wywołuje piekący ból pyszczka, ślinotok, trudności w przełykaniu i wymioty. Objawem, który często pojawia się przy zatruciu, jest tocząca się z jamy ustnej piana.

Jak możesz pomóc pupilowi po zatruciu toksyczną rośliną?

Objawy mogące świadczyć o spożyciu roślin trujących dla kotów nie zawsze są typowe i jednoznaczne. Nie możesz ich jednak bagatelizować. Ostre zatrucie może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Jeśli jednak w danej chwili nie jest to możliwe, możesz podjąć działania już w domu. Aby wywołać wymioty, zaleca się podawanie do pyszczka 1-2 ml/kg wody utlenionej, maksymalnie do 3 godzin po spożyciu trującej dla kota rośliny. Możesz też przygotować zawiesinę z węgla aktywnego, której proporcje będą uzależnione od wagi zwierzaka. Zwykle jest to od 1 do 5 g na kilogram jego masy ciała. Pamiętaj, że domowe sposoby nie są wystarczające i konieczna jest wizyta u specjalisty.

Chroń swojego zwierzaka przed trującymi roślinami

Aby zwierzak mógł swobodnie odkrywać świat, musisz zadbać o bezpieczną przestrzeń dla niego. Zanim przyniesiesz do mieszkania nową roślinę, koniecznie sprawdź, czy jest szkodliwa dla futrzaka. Postawienie jej na wysokiej półce w mieszkaniu nie oznacza, że ciekawski kot do niej nie dotrze. Chcąc uniknąć podjadania roślin potencjalnie trujących dla kota, zapewnij mu dostęp do zieleni. Zasadź w doniczce specjalną trawę, którą będzie mógł podgryzać. Dobrym rozwiązaniem są też suplementy diety wspomagające pracę układu trawiennego kotów. Znajdziesz je w ofercie naszego e-sklepu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
ok.
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
pixel