Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rybki akwariowe dla początkujących - od czego zacząć

2022-11-28
Rybki akwariowe dla początkujących - od czego zacząć

RYBKI AKWARIOWE DLA POCZĄTKUJĄCYCH – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Zapadła decyzja – zakładamy akwarium! Zanim przejdziesz od planu do realizacji, warto przemyśleć, czy będziesz mieć czas na prowadzenie akwarium i na rozwijanie swojej wiedzy w tym temacie? Jeśli tak – wspaniale. Jeśli nie – możesz skorzystać z usług firmy, która dla Ciebie założy i będzie serwisować akwarium. To droższe rozwiązanie, ale wówczas masz pewność, że Twoje rybki akwariowe są pod opieką profesjonalistów, nie muszą Cię martwić glony w akwarium i inne problemy – pozostaje tylko podziwianie wyjątkowej ozdoby wnętrza.

Jeśli podejmujesz wyzwanie samodzielnego prowadzenia akwarium, niżej znajdziesz kilka praktycznych rad na początek.

CO WARTO WIEDZIEĆ NA POCZĄTEK?

– Najpopularniejszym wyborem wśród osób początkujących są akwaria słodkowodne, które są tańsze w założeniu i prowadzeniu, a także „wybaczają” więcej błędów. Słodkowodne rybki akwariowe są bardziej odporne na zmiany parametrów.

– Wielu początkujących uważa, że mniejsze akwarium będzie łatwiejsze do poprowadzenia. To MIT. Nie decyduj się na zbyt mały zbiornik, ponieważ wahania parametrów w takich akwariach są znacznie bardziej gwałtowne i każda wprowadzona zmiana może oznaczać małą katastrofę. Co więcej, kilkunastolitrowy zbiornik będzie zbyt mały dla jakichkolwiek rybek. Absolutnie nie decyduj się na kulę. Jeśli marzy Ci się złota rybka (welon), stwórz dla niej normalne akwarium. Idealny rozmiar akwarium dla początkujących to 60–112 l.

– Aranżacja akwarium powinna być naturalna. Unikamy kupowania sztucznych roślin (ryby mogą się o nie skaleczyć), nie wkładamy do zbiornika muszelek ani sztucznych ozdób nieprzeznaczonych do akwarium. Unikamy kolorowego żwirku. Takie sztuczne wyposażenie negatywnie wpływa na parametry wody, powodując jej mętnienie, zbyt dużą twardość itd.

– Zanim kupimy akwarium, warto przemyśleć jego ustawienie. Od dostępnego miejsca często zależy wielkość zbiornika. Akwarium powinno stać w miejscu, na które nie padają bezpośrednio promienie słoneczne. Musimy także dysponować odpowiednio stabilnym meblem, który wytrzyma obciążenie (1 litr wody waży ok. 1 kg. Do tego dochodzi waga samego akwarium, żwiru i akcesoriów). Akwarium musi być ustawione idealnie równo. W sklepach zoologicznych znajdziemy niekiedy gotowe zestawy – akwaria z szafkami, co stanowi duże ułatwienie.

– Ryby do akwarium kupujemy na samym końcu. Zakup jednego dnia akwarium, akcesoriów i mieszkańców akwarium to bardzo zły pomysł! Najpierw zaopatrz się w niezbędny sprzęt, kup rośliny i dopiero, gdy zbiornik dojrzeje, wpuść do niego rybki. Zanim zdecydujesz się na konkretny gatunek ryb, poczytaj o jego wymaganiach, np. o potrzebnej danym rybom temperaturze wody czy litrażu zbiornika, o tym, czy gatunek żyje samotnie czy stadnie, a nawet jakiego podłoża oraz pokarmu potrzebuje.

Rybki akwariowe dla początkujących

KUPUJEMY PODSTAWOWE WYPOSAŻENIE DO AKWARIUM

Dobrze poprowadzone akwarium powinno tworzyć spójny ekosystem w stanie równowagi biochemicznej. Aby tak było, potrzebujemy trochę sprzętu akwarystycznego oraz innych akcesoriów. Oto lista zakupów dla początkującego akwarysty:

– akwarium (z pokrywą lub bez) lub akwarium z szafką
– mata pod akwarium
– tła do akwarium
– lampa do akwarium (oświetlenie)
– filtr (wewnętrzny lub zewnętrzny)
– napowietrzacz do akwarium
– termometr
– grzałka z termostatem
– podłoże (żwir, piasek, podłoże aktywne)
– siatka, wężyk, odmulacz – do sprzątania akwarium
– ozdoby do akwarium (np. korzenie, kamienie)
– rośliny

To najbardziej podstawowe akcesoria. Każdy z elementów należy dopasować do potrzeb zbiornika. Przykładowo, zbyt mocny filtr do akwarium stworzy zbyt duży prąd w wodzie i może utrudniać rybom poruszanie się. Źle dobrane oświetlenie może spowodować glony w akwarium. Każdy detal ma znaczenie w tworzeniu zrównoważonego ekosystemu w akwarium.

Warto wiedzieć!

W sklepach zoologicznych znajdziemy gotowe zestawy akwarystyczne w korzystnych cenach. Zdarza się jednak, że sprzęt, który wchodzi w skład takich zestawów, jest przeciętnej jakości. Warto mieć to na uwadze i porównać możliwości przed zakupem.

ARANŻACJA AKWARIUM

Aby stworzyć wymarzoną aranżację akwarium, potrzebujemy żwiru, dekoracji (np. korzenie, kamienie i skały, ewentualnie gotowe ozdoby do akwarium, takie jak kryjówki dla ryb czy zamki). Na etapie aranżacji akwarium warto już wiedzieć, jakie gatunki ryb będą zamieszkiwać nasz zbiornik – dzięki temu stworzymy im odpowiednie warunki. Przykładowo, ryby przydenne (np. kiryski) potrzebują piasku zamiast żwiru – przynajmniej w części akwarium, z kolei złota rybka (welon) ma tendencję do niszczenia roślin. Tworząc kompozycję dekoracji i roślin, warto obejrzeć prace doświadczonych akwarystów w sieci.

URZĄDZAMY AKWARIUM KROK PO KROKU

Jeśli mamy gotowy plan, możemy przystąpić do aranżacji. Na początek należy umyć akwarium (samą wodą), następnie przygotowujemy żwir – należy go dokładnie przepłukać. Warto rozważyć wybór podłoża aktywnego lub substratu. Grubszą warstwę żwiru układamy w tylnej części akwarium, cieńszą – w przedniej. Korzenie, skały i inne dodatki przed umieszczeniem w akwarium należy zdezynfekować wrzątkiem. Korzenie niekiedy wymagają wielogodzinnego moczenia w wodzie lub obciążenia, ponieważ początkowo mogą wypływać na powierzchnię. W pierwszej kolejności umieszczamy w akwarium podłoże, następnie dekoracje, sprzęt akwarystyczny, a na końcu rośliny. Dekoracje warto układać przed wlaniem wody, a na czas sadzenia roślin – wlać tylko część wody.

To dopiero wstęp do dalszej nauki. Aby Twoje akwarium cieszyło oczy, warto czytać jak najwięcej na temat akwarystyki, sprzętu akwarystycznego czy aranżacji akwarium. Przed zakupem konkretnego gatunku ryb zawsze sprawdzaj ich wymagania bytowe. Akwaria „lubią” cierpliwość i rozważne działanie. Unikaj impulsywnych i gwałtownych zmian w swoim zbiorniku, a z pewnością ominie Cię wielu błędów i problemów. Powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka wysyłka
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
pixel