Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sprawdź jaka temperatura w akwarium będzie najkorzystniejsza dla twoich ryb

2021-01-13
Sprawdź jaka temperatura w akwarium będzie najkorzystniejsza dla twoich ryb

Znaczenie temperatury wody w akwarium i jej wpływ na zdrowie ryb

Każdy gatunek ryb ma inną tolerancję na ciepłotę wody w zbiorniku i inaczej może na nią reagować. W przypadku zbyt zimnej wody rybki mogą być odrętwiałe i osowiałe, a także może wystąpić u nich pleśniawka. Natomiast zbyt ciepła woda może doprowadzić do śmierci tych zwierząt. Sprawia ona, że najpierw osobniki są nadpobudliwe lub agresywne. Jeśli skok temperatury będzie zbyt wysoki, to doprowadzi on do przegrzania się ryb, następstwem czego jest upośledzenie układu krążenia, zatrucie toksynami, a w konsekwencji utrata przez nie życia. To,jaka temperatura występuje w akwarium,ma wpływ na ilość tlenu w wodzie, co również mocno oddziałuje na życie jego mieszkańców.

Jaka temperatura w akwarium jest najkorzystniejsza dla ryb

Jaka temperatura w akwarium będzie optymalna dla poszczególnych gatunków rybek?

Rybki akwariowe dzielą się na tropikalne i zimnowodne. Dla tych drugich idealne warunki to temperatura pokojowa, więc dogrzewanie akwarium nie jest potrzebne. Przykładem takich zwierząt są złote rybki oraz wszelkie ich odmiany, takie jak: welony, nimfy, teleskopy czy pyzatki. Z kolei ryby tropikalne najlepiej czują się w temperaturze od 21 do 25 stopni Celsjusza. Mało wymagające są m.in. gupiki, mieczyki, piskorki, brzanki, molinezje orazkiryski i to, jaka temperatura jest w akwarium nie ma tak dużego znaczenia, jak w przypadku innych gatunków. Kardynałek chiński dobrze znosi spadki ciepła nawet do 15 stopni. Dla tych gatunków warto zainstalować grzałkę, która ociepli przestrzeń zimą, aczkolwiek na ogół nie jest ona często używana.

A co z mniej odpornymi rybkami? Jakie warunki w akwarium będą dla nich najlepsze?

Istnieje jednak kilka bardziej wymagających gatunków, gdzie to jaka temperatura panuje w akwarium,ma ogromne znaczenie. Najlepsze warunki dla nich to ciepło utrzymujące się na poziomie między 25, a nawet 30 stopni Celsjusza. Do ciepłolubnych ryb należą tęczanki, ameka wspaniała, skalary, gurami czy teżmotylowiec afrykański. Nie zaszkodzą im niewielkie spadki temperatury w granicach 2-4 stopni zimą i 1-2 stopni nocą, ponieważ występują one również w naturze. Teraz już wiesz, jaki wpływ ma temperatura na życie mieszkańców Twojego akwarium i dzięki temu z łatwością dostosujesz warunki dlaposzczególnych gatunków.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Szybko i sprawnie, polecam
2024-05-23
Super jakość i bardzo dobra cena
pixel