Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sprawdź jak wytresować owczarka niemieckiego i cieszyć się posłusznym pupilem

2020-09-04
Sprawdź jak wytresować owczarka niemieckiego i cieszyć się posłusznym pupilem

By wychować psa, musisz zacząć od siebie

Pierwszą i najważniejszą zasadą, która pozwoli Ci zapanować nad psem, dotyczy tego, że przede wszystkim to właściciel musi nauczyć się pewnych rzeczy. Dopiero gdy Ty będziesz wiedział, co i jak należy robić, możesz przekazywać tę wiedzę dalej, respektując od zwierzęcia określone zachowania. Istotne nie jest to, jak wytresować owczarka niemieckiego, ale kiedy zacząć, a to możesz zrobić już na samym początku jego życia. Nawet 7-tygodniowe szczeniaki są w stanie wykonywać polecenia i zdobywać nowe umiejętności.
Do tego czasu niewskazane jest odrywanie szczeniaka od matki na dłużej niż kilka minut dziennie. Oczywiście możesz przedstawić mu domowników i pokazać dom, jednak na wspólną zabawę jest jeszcze zbyt wcześnie.

Jak wytresować owczarka niemieckiego

Jak wytresować kilkutygodniowego owczarka niemieckiego?

Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Jak już wspomnieliśmy, po ukończeniu 7. tygodnia życia możesz rozpocząć tresurę. Wszystko, co robisz, powinno przybierać formę zabawy, trwać maksymalnie kilka minut, a na koniec należy psiaka nagrodzić. Najlepiej smakołykiem lub kolejną zabawą z opiekunem. Całą procedurę możesz przeprowadzać kilka razy dziennie, co pozwoli łatwiej zapamiętać pożądane zachowania.
A jak zacząć tresurę owczarka niemieckiego? Nim przejdziesz do komend, naucz psiaka załatwiać swoje potrzeby w wyznaczonym miejscu poza domem i o wyznaczonej porze. Wskaż dokąd nie wolno mu wchodzić, bo z pewnością znajdują się u Ciebie takie przestrzenie. Równie ważne jest określenie miejsc swobodnie dla niego dostępnych. Pokazuj mu, jak powinien chodzić na smyczy i trzymać się nogi, oswajaj z innymi psami i ludźmi, do czego świetnie nadadzą się wspólne spacery. To właśnie podczas nich możesz wpływać na zachowanie swojego psa, ucząc go, że nie należy na nikogo skakać, ani oddalać się po spuszczeniu ze smyczy.

Jak wytresować starszego osobnika?

Gdy Twój szczeniak opanuje już podstawowe umiejętności, co z pewnością zajmie mu trochę czasu, możesz rozpocząć poważniejszą tresurę. Musisz być jednak absolutnie pewien, że pies wie jak może, a jak nie powinien się zachowywać. Jak wytresować owczarka niemieckiego, który opanował już pierwsze zagadnienia? Zawsze w ten sam sposób, bo tylko to pozwoli mu na zapamiętanie schematu. A to oznacza znalezienie sobie jednego spokojnego miejsca, w którym nie będzie rozpraszaczy i pies z czasem zacznie je kojarzyć jednoznacznie. Istotny jest także stan Twojego psiaka, bo tylko spokojny i zrelaksowany czworonóg będzie miał chęć, by uczyć się czegoś nowego.
To samo zresztą dotyczy Ciebie i twojego nastroju. Wspólna zabawa, bo to ona jest zawsze podstawą treningu, nie może przebiegać w napięciu i stresie. Każdy trening rozpocznij od pokazania pupilowi, czego od niego oczekujesz. Ważna jest gestykulacja i komendy, które skierujesz do niego. Nie bój się ułożyć psa w oczekiwanej pozycji, co pozwoli mu lepiej zrozumieć, o co Tobie chodzi. Jednak zabronione jest używanie siły, bo agresja może prowadzić do czegoś odwrotnego niż posłuszna nauka.

Za trud należy się nagroda

Niezależnie od tego, jakieś sztuczki czy komendy uczysz swojego psa, zawsze powinieneś nagradzać go smakołykiem lub określoną czynnością. Koniecznie przyjemną, jak głaskanie lub przytulanie. Nagrody należą się też za poprawne wykonanie nauczonej już wcześniej umiejętności, dlatego rozważ, czy lepiej nie będzie skupić się na zabawie, zamiast na smakołykach. To oczywiście zależy od Was, zalecana jest jednak zdrowa równowaga. Jak więc wytresować owczarka niemieckiego? Obdarowując go tym, na co zasłużył, bez kar i stresu, a jedynie uśmiechem, życzliwością i cierpliwością.
A ponieważ dla psa najważniejszy jest jego opiekun, wspólnie spędzony czas jest nagrodą samą w sobie. To dzięki Tobie pies będzie miał ochotę na kolejną naukę, dlatego pamiętaj o swoim psim przyjacielu i poświęcaj mu dużo uwagi.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Super jakość i bardzo dobra cena
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
pixel