Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Świerzb u psa - objawy i leczenie. Sprawdź jak rozpoznać świerzbowca

2021-04-13
Świerzb u psa - objawy i leczenie. Sprawdź jak rozpoznać świerzbowca

Zakażenie świerzbem – jak może do niego dojść?

Jak już wspomnieliśmy, objawy świerzbu u psa najczęściej obserwowane są u czworonogów, które żyją w złych warunkach. Pasożyt ten często atakuje psy bezpańskie lub te, które zamieszkują schroniska. Warto jednak zaznaczyć, że może zarazić się nim także zadbany kanapowiec. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas kontaktu z innym chorym zwierzęciem – psem, kotem, a nawet lisem.

Świerzb u psa objawy leczenie

Świerzb u psa – objawy, które mogą wskazywać na świerzbowca

Zakażenie świerzbowcem rozwija się stopniowo, a jego początkowe symptomy są często niespecyficzne. Do pierwszych objawów świerzbu u psa zalicza się zmiany skórne, które mogą przyjmować postać wykwitów, zaczerwienień i wyłysień. Zmiany te najczęściej pojawiają się w okolicach oczu, warg i uszu. Na skórze psa często można zaobserwować też rany i grudki, które pieką i silnie swędzą czworonoga. Pies zarażony świerzbowcem zaczyna zachowywać się niespokojnie i nieustannie się drapie. Bardzo często zdarza się także, że zwierzę wygryza sierść z zainfekowanych okolic, tworząc na skórze rany.

Dlaczego wczesne rozpoznanie objawów świerzbu u psa jest ważne? Nieleczona choroba przyjmuje postać przewlekłą i rozprzestrzenia się na kolejne obszary ciała – zwłaszcza pachwiny, brzuch oraz klatkę piersiową. Co więcej, zaawansowanym zmianom bardzo często towarzyszą infekcje, które mogą prowadzić do silnego wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci zwierzęcia.

Leczenie świerzbu u psa – co musisz o nim wiedzieć?

Objawy świerzbu u psa należy niezwłocznie zgłosić do weterynarza. Jeśli lekarz potwierdzi zakażenie świerzbowcem, zaleci odpowiednie leczenie. Zwykle polega ono na zastrzykach, ale jako ich alternatywę stosuje się także tabletki. W terapii bardzo pomocne mogą okazać się również kąpiele z dodatkiem specjalnych preparatów, które działają przeciwbakteryjnie, oczyszczają naskórek i zapobiegają nawrotom choroby. Leczenie świerzbu u psa trwa zazwyczaj od 4 do 8 tygodni.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
pixel