Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wymagania psa. Czego potrzebuje Twój czworonożny pupil?

2019-07-31
Wymagania psa. Czego potrzebuje Twój czworonożny pupil?
czego potrzebuje pies

Czworonożny przyjaciel w domu to nie tylko spełnienie marzeń człowieka, ale w przypadku bardzo towarzyskich psów, również i radość dla nich samych. Jak wiemy, pies jest zwierzęciem stadnym i lubi przebywać z ludźmi, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są jego oczekiwania wobec nas, bo przecież żyjąc pod jednym dachem, nie powinniśmy tylko wymagać od niego posłuszeństwa, ale i pomyśleć jak o wiernym przyjacielu, który bardzo chce, abyśmy byli szczęśliwi.

Czego potrzebuje pies i co chciałby robić, przebywając w naszym towarzystwie? A może o czym marzy pies? Tak do końca się nie dowiemy, ale obserwując, co sprawia, że jest szczęśliwy i radosny, możemy wyodrębnić pewne czynności i sytuacje, sprzyjające jak najczęstszemu wymachiwaniu ogonem, podskakiwaniu i entuzjastycznym tańcom radości!

JAKIE POTRZEBY MA PIES?

"Ja i moje stado!" – tak myśli o nas czworonożny pupil. Jesteśmy członkami jego stada, czy tego chcemy, czy nie. Musimy sobie to uświadomić już na samym początku znajomości. Oczywiście przywództwo w stadzie również trzeba ustalić od razu, bo inaczej wiele psów przyjmie jako pewnik, że to one pełnią tę znamienną funkcję. Tak czy inaczej pies staje się kolejnym domownikiem, o którego potrzeby dbamy i który wnosi swoje radości i smutki do wspólnego kosza rodzinnych przeżyć. Należy zatem uświadomić sobie, jakie potrzeby ma pies. Dlatego kiedy nie ma nas dłużej w domu, nasz czworonożny mieszkaniec tęskni i oczekuje powrotu. Kiedy jesteśmy razem, inicjuje zabawy, lubi się przytulać i być blisko, choć oczywiście nie każdy jednakowo - charaktery i osobowości są różne.

Psy kochają swoich właścicieli bezwarunkowo i wierzą, że im równie mocno na nich zależy. Kaprysy, nieposłuszeństwo, a nawet małe fochy także się zdarzają, ale wiadomo – jak to w rodzinie, trzeba sobie wybaczać! W końcu każdy może mieć gorszy dzień...

WYMAGANIA PSA: SPACER, ZABAWA, RUCH

Ano właśnie! Rusz się, mój człowieku! Najlepiej razem ze mną. Chodźmy na spacer – porzucasz mi piłkę albo kość – oto zachęta naszego czworonoga do wspólnej zabawy. Zaproszenie, które na swój sposób wysyła do nas czworonożny pupil, robiąc tak zwany „ukłon”, czyli przypadając przednimi łapami do ziemi i czasem zaczepnie poszczekując. Ukłonowi towarzyszą często także podskoki, bieganie i udawane ataki. To taki język psa, wyraźnie dający nam do zrozumienia, że mamy w domu aktywnego i pełnego energii przyjaciela, który zadba o nasze zdrowie, zapewniając nie tylko obowiązkową dawkę ruchu na świeżym powietrzu, ale i szczerą radość ze wspólnej zabawy. Ruchowe potrzeby psa powinny być zaspakajane regularnie. Po prostu witalność, energia i radość życia, bez żadnych sztucznych wspomagaczy. Entuzjazm oraz szczęście w naturalnej postaci!

Miło być rozpieszczanym!

Oczywiście! Czworonogi także uwielbiają, gdy okazujemy im swoją sympatię w ten sposób. Jakie potrzeby ma pies, jeśli chodzi o pieszczoty? Drapanie psa po brzuchu, czochranie czy głaskanie po grzbiecie to podstawa, a i podobnie, jak ludzie, wiele czworonogów lubi psi masaż - powolny, łagodny, na wrażliwym karku, za uszami czy ponad łukami brwiowymi. A przy okazji dla samego człowieka, głaskanie psów oraz innych zwierząt domowych jest cudownym środkiem, działającym pozytywnie na obniżenie ciśnienia krwi, a przy tym i pracę serce. Zatem korzyści są obopólne!

Słynne układanie się łapkami do góry, często odbierane też jako postawa uległości, to najczęściej zachęta do zabawy i pieszczot, a przede wszystkim zwrócenie na siebie uwagi pana. Psy są zwierzętami społecznymi, a więc nasze wspólne zamieszkiwanie pod jednym dachem jest dla nich największym szczęściem i radością, a jeśli do tego czują się kochane, to czegóż chcieć więcej.

Życie towarzyskie

Czworonogi zamknięte w ciasnych przestrzeniach, gdzie nic ciekawego się nie dzieje, mogą przejawiać tak zwane „trudne zachowania” objawiające się na przykład niszczeniem przedmiotów, obgryzaniem czy drapaniem mebli. Wrażliwe i bystre psie umysły odreagowują stres lub samotność między innymi w taki sposób. Jeśli chodzi o towarzyskie potrzeby psa, większość osobników chce przecież kontaktu ze światem i społeczeństwem. I nie chodzi tutaj wyłącznie o ludzką obecność, ale i przebywanie w psim towarzystwie. Wprawdzie zawierane podczas spacerów, znajomości z innymi psami nie zawsze skutkują wzajemną sympatią, ale już sam proces poznawania i poszukiwania akceptacji jest znamienny i potrzebny. Zdarza się przecież, że w trafiając na rówieśnika czy osobnika o podobnym usposobieniu, nasz ulubieniec zyska kolegę do zabaw i aktywności, jakiej sami mu nie zapewnimy, bo przecież bieganie za kością niekoniecznie nas ucieszy, a poznanego psiego kolegę i owszem!

Dozgonna przyjaźń psich kumpli albo love story czworonogów rozdzielonych ze względu na odmienną rasę - czyż to nie temat na przejmującą historię literacką lub filmową?

 

wymagania psa

KULINARNE POTRZEBY PSA: SMAKOŁYKI ZAWSZE W CENIE!

Słodycze, lody czy inne przysmaki to dla ludzi rodzaj sprawiania sobie małych radości i przyjemności jedzenia. Dlaczego i psy miałyby się tym nie cieszyć? Z tego powodu przecież powstają przysmaki dla psów, którymi możemy obdarowywać swoich pupili, motywując do treningów, nagradzając albo po prostu okazując sympatię i częstując czymś, co im smakuje.

Doskonałe i wartościowe produkty w kształcie kości, pałeczek, kółek czy serduszek, cokolwiek znajdziemy na rynku, nasz ulubieniec wybierze odpowiedni dla siebie kąsek i szybko ocenimy, co lubi najbardziej. W końcu, podobnie, jak my, ma swoje preferencje smakowe.

Wymagania psa nie są wysokie, ale warto poznać te najważniejsze, które sprawią, że życie z czworonogiem pod jednym dachem, będzie przyjemne dla niego i dla całej rodziny. Smaczne jedzenie, zabawy z psem w domu i w plenerze. Bieganie bez smyczy albo psie zabawy w wodzie. Głaskanie i przytulanie. To wszystko niewiele kosztuje, a może przynieść wspaniałe efekty.

Szczęśliwy pies odwdzięczy się dobrym zachowaniem i nieukrywaną radością życia, zaraźliwym wręcz entuzjazmem oraz wigorem, który również i ludzi nastawi optymistycznie do świata i otoczenia. A to już korzyść bezcenna!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
pixel