Wypadanie sierści u psa - co może oznaczać i jak je ograniczyć
Sezonowa utrata sierści – kiedy występuje i jak sobie z nią radzić?
Sezonowe wypadanie sierści u psa wiąże się ze zmianą pór roku i występuje zwykle wiosną i jesienią. To zupełnie normalne zjawisko, które nie powinno wzbudzać Twojego niepokoju. W czasie linienia psa warto regularnie czesać – pomoże to skrócić okres wypadania sierści i pozwoli ograniczyć konieczność ciągłego sprzątania mieszkania. Podczas sezonowej zmiany włosia w pielęgnacji pupila znakomicie sprawdzą się specjalne szczotki, które zwane są furminatorami. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się także kąpiele z dodatkiem psich szamponów. Zmiękczą one skórę pupila i ułatwią pozbycie się martwych włosów.
Wzmożone wypadanie sierści u psa – jakie mogą być jego przyczyny?
Co, jeśli wzmożone wypadanie sierści u psa nie ustaje, mimo że przejściowy okres wiosenny lub jesienny już minął? Pamiętaj, że stan skóry i włosia jest niejako odzwierciedleniem stanu zdrowia Twojego czworonoga. Nadmierna utrata sierści może być objawem:
– nieprawidłowej diety – ubogiej w witaminy oraz mikro- i makroelementy,
– alergii – uczulenie często objawia się świądem, przy którym pies wylizuje sierść lub uszkadza ją drapaniem,
– pasożytów – wypadanie sierści może wiązać się z obecnością pcheł, wszy lub świerzbowców,
– zaburzeń hormonalnych – nadmierna utrata włosia może być wywołana niedoborem lub nadmiarem hormonów tarczycowych, nadnerczowych lub płciowych,
– chorób genetycznych – tego typu problemy z sierścią mogą pojawiać się np. u psów ras takich jak doberman, akita, pudel, hovawart, whippet, sznaucer czy pinczer miniaturowy,
– zaburzeń behawioralnych – w tym stresu, nerwicy czy zaburzeń lękowych.
Kiedy wypadanie sierści u psa powinno Cię zaniepokoić?
Na wypadanie sierści u psa z pewnością warto zwrócić szczególną uwagę wtedy, gdy linieniu towarzyszą inne niepokojące objawy, np. świąd, łupież lub zgrubienie skóry. W przypadku takich symptomów zaleca się wizytę u weterynarza. Jest ona konieczna także wtedy, gdy na skórze pupila pojawią się zmiany ropne lub wyraźne wyłysienia.
Jak widzisz, wypadanie sierści u psa może mieć wiele przyczyn. Choć zdarza się, że pupil wymaga specjalistycznego leczenia, to wielu problemów z włosiem można uniknąć dzięki odpowiedniej diecie, dobrze dopasowanej pielęgnacji i profilaktyce przeciwpasożytniczej. Jeśli zastanawiasz się, jak wspomóc sierść swojego czworonoga, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim między innymi wysokiej jakości karmy, dedykowane sierści suplementy, preparaty przeciwpasożytnicze i akcesoria pielęgnacyjne.