Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wyprawka dla gryzonia

2019-06-08
Wyprawka dla gryzonia

Kiedy słyszymy, że ktoś właśnie kupuje domowe zwierzątko, najczęściej przychodzi na myśl pies lub kot. Tymczasem przybywa wielbicieli, różnych gatunków gryzoni.

Rozpoczynając od najmniejszych, często widywanych w domowych klatkach - chomik, a wśród nich najpopularniejsze: dżungarski, bengalski, syryjski, chiński czy Roborowskiego (najmniejszy). Kolejnym miniaturowym pupilem jest myszka, a zwiększając rozmiary, poznajemy myszoskoczki, szczurki oraz egzotyczne, pochodzące z Ameryki Południowej, urocze koszatniczki, piękne szynszyle i towarzyskie kawie domowe, zwane popularnie świnkami morskimi.

Każda decyzja o posiadaniu domowego zwierzątka musi być poprzedzona dokładnymi przygotowaniami, omówieniem możliwości lokalowych i podziałem obowiązków w domu. Wszystko po to, by nowy domownik miał zapewnione właściwe warunki, których potrzebuje, by przystosować się do życia z ludźmi.

Pamiętajmy też o dość istotnej rzeczy, jaką jest aktywne, nocne życie gryzoni. Kiedy nasz ulubieniec będzie z mieszkał w jednym pokoju z nami, możemy spodziewać się zaskakujących nocnych odgłosów, które wkrótce przestaną być tajemnicze, a mogą stać się uciążliwe i przeszkadzać podczas snu.

NIEZBĘDNE ELEMENTY WYPRAWKI DLA GRYZONIA

"Moja klatka jest moją twierdzą" - takie słowa wypowiedziałby nasz mały, nowy mieszkaniec, gdyby oczywiście potrafił to robić. Klatka dla chomika jest przecież jego domem, w którym będzie przebywał w dzień i w nocy, bawił się, jadł, szukał schronienia, a przede wszystkim czuł się bezpiecznie.

Klatki dla gryzoni można kupić w wersjach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Łączone modułowo tunelami, by zwiększyć powierzchnię, piętrowe z drabinkami, dodatkowymi półkami i pełnym wyposażeniem w postaci przytulnych domków, a także paśników, poidełek czy miseczek.

Zwierzęce M3 oraz apartamenty, możemy wzbogacić o hamak dla chomika, relaksujące ulubieńca po pracowitym obgryzaniu gałązek. Chomikom przyda się kołowrotek, w którym zużyją swoje ogromne pokłady energii - polecamy jednak wersje cichobieżne, pamiętając o nocnych odgłosach, dochodzących z klatek aktywnych pupili.

Koniecznym artykułem, niezbędnym w każdej klatce jest odpowiednia ściółka, czyli podłoże dla gryzonia w postaci żwirków, trocin, siana czy pelletu, zapewniających dobrą chłonność wilgoci i neutralizację przykrych zapachów odchodów.

Sama klatka służy czasami do transportowania zwierząt, warto więc przyjrzeć się jej uważnie, zanim kupimy wybrany model i zdecydować, czy akurat takiego potrzebujemy. Trzeba też zwrócić uwagę na jej przystosowanie do wielkości i charakteru naszego pupila. Inna będzie dla mistrza ucieczek – drobnego chomika, a inna dla szynszyli czy koszatniczki, uwielbiających wspinaczki i duże przestrzenie.

Coś na ząb

Gryzonie nie mają szczególnych wymagań żywieniowych, lecz z pewnością należy dowiedzieć się o nich czegoś więcej, zanim podamy im pierwsze posiłki.

Ważną informacją jest, czym były karmione, zanim do nas trafiły, a ponadto najbardziej istotnym zagadnieniem, które musimy, bezwzględnie opanować jest poznanie żywności, która naszemu pupilowi może śmiertelnie zagrozić lub spowodować problemy zdrowotne. Musimy się również zaznajomić z potrzebami podawania niezbędnych suplementów diety. I tak, chomikowi na pewno nie służą: sałata, cebula, surowe ziemniaki czy kapusta. Świnka morska potrzebuje w swojej diecie dodatkowej dawki witaminy C, dlatego niezbędne będzie zaopatrzenie się w pokarm wzbogacony o tę witaminę lub specjalny preparat witaminowy dla kawii domowej.

Miłe i towarzyskie koszatniczki są wyjątkowo podatne na cukrzycę, dlatego ich pożywienie nie może zawierać zbyt dużej porcji węglowodanów.

Świeże sianko, działające leczniczo mieszanki ziołowe, granulowane karmy czy suszone warzywa lub owoce to prawdziwe przysmaki dla gryzoni, hodowanych w domach. A na stale odrastające zęby, należy koniecznie podawać naszym pupilom coś twardego do gryzienia, by siekacze były regularnie ścierane. Pomocne są: specjalnie przygotowane kora lub gałązki drzew liściastych.

Co warto kupić dla gryzoni

Plac zabaw dla gryzonia oraz „zorbing” w domu i ogrodzie

Gryzoń, sam w klatce może się trochę nudzić. Dlaczego więc nie podsunąć mu czegoś dla rozrywki? Tunel z ziołami będzie doskonałym zamiennikiem podziemnych korytarzy, które w naturalnym środowisku są dla gryzoni prawdziwym żywiołem, a że przy okazji można coś przekąsić, to tylko zwiększa przyjemność.

Świetnie sprawdzą się także zabawki z naturalnych materiałów, takich jak sizal (trwałe i wytrzymałe włókno z agawy), drewno czy wiklina, bezpieczne, przyjazne i wzbudzające zainteresowanie formą i rodzajem surowca. Dzwonki wewnątrz kulek, zabawki do bujania czy drabinki sprawią, że gryzoń poczuje się jak w wesołym miasteczku, gdzie można radośnie spędzić czas.

Zabawki dla gryzoni, stymulują ich aktywność fizyczną oraz intelektualną, a dostępne na rynku zabawki w formie jadalnej są dodatkowo urozmaiceniem ich diety.

Dla niektórych z naszych uroczych gryzoni, mamy wielką niespodziankę, przypominającą popularny zorbing, czyli przeźroczyste kule spacerowe, w których można bezpiecznie zwiedzić nowe miejsca w domu czy w ogrodzie.

Myjemy się... na sucho

Chcemy, by nasi domowi pupile czuli się komfortowo i prawie jak w domu. Wprawdzie trudno stworzyć warunki, przypominające na przykład klimat i środowisko naturalne Ameryki Południowej, ale mamy pewne rozwiązanie, wyjątkowe i oryginalne. Zadbaj o odpowiednie akcesoria pielęgnacyjne dla szynszyla.

Kiedy nadchodzi czas na zabiegi higieniczne, nasza ulubienica - szynszyla może skorzystać ze specjalnego pyłu kąpielowego, przygotowanego z surowca, pochodzenia wulkanicznego, który łagodnie usuwa zanieczyszczenia ze skóry gryzoni i pielęgnuje ich sierść, nadając jej atrakcyjnej puszystości. Taka namiastka naturalnych warunków życia, dobrze wpłynie na samopoczucie pupila.

Chomiki i świnki morskie również mogą skorzystać z domowego spa, dzięki specjalnie opracowanym szamponom pielęgnacyjnym, a także w odpowiednim do utrzymania higieny piasku dla gryzoni.

Stwórzmy naszym, małym pupilom świat, w którym będą spędzały czas bezpiecznie i komfortowo, dodajmy akcenty, przypominające naturalne środowisko. Niech, czysta woda, gałązki drzew, aromat suszonych traw i ziół sprawią, że poczują się jak na rozkwieconych łąkach czy polach, pełnych świeżego pożywienia. A dla gości z egzotycznych zakątków, poszukajmy tego, co choć w małej formie, da im namiastkę rodzimej natury.

Pamiętajmy przy okazji o tym, że nasze domowe gryzonie rozmnażają się równie szybko, jak te na wolności. Warto zatem zwrócić uwagę na płeć towarzysza, jakiego ewentualnie dokupimy swojemu pupilowi, bowiem pewnego dnia mogłoby się okazać, że w dotychczasowej samotni naszego chomika czy myszki pojawi się liczne potomstwo.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 572 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-11
Szybko I sprawnie
2024-09-03
Wszystko Ok! Szybka reakcja na pomyłkę i pozytywniej załatwienie sprawy.Jestrm bardzo zadowolony.
pixel