Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zastanawiasz się ile śpią psy? Zobacz

2021-05-07
Zastanawiasz się ile śpią psy? Zobacz

Wiek psa, a sen. A zatem, ile śpią szczeniaki?

Jak to zwykle bywa długość snu uzależniona jest od kilku czynników. W tej kwestii psy nie różnią się bardzo od ludzi. Im młodszy osobnik tym dłuższy sen. Wniosek z tego płynie prosty. Szczeniaki śpią najwięcej. Ich przeciętna długość snu w ciągu doby może oscylować w okolicy 20 godzin. Wydawałoby się to aż niemożliwe! Jednak to prawda. Szczenięta są bardzo energetyczne. Godziny swojej aktywności spędzają na zabawie i psotach. Wymaga to od nich dużego wysiłku, w związku z tym muszą się często regenerować. Inna rzecz jest taka, że małego psiaka wiele rzeczy interesuje lub stresuje co powoduje wysoki poziom adrenaliny w jego organizmie. Jak wiadomo, gdy adrenalina opada pies podobnie, jak człowiek czuje się zmęczony.

Ile śpią psy dorosłe?

Im starszy pies, tym bardziej jego sen się skraca. W porównaniu z maluchami dorosłe psy są już stabilniejsze emocjonalnie. Oswojone są z otoczeniem, w którym przyszło im żyć. Przejeżdżający samochód lub głośna zabawa dziecka nie budzi w nich wielkiej ekscytacji. Dorosłe psy to takie, które mają ok. 2 lat. Wiek, w którym pies osiąga dojrzałość emocjonalną zależy także od rasy. Są takie, które swoją dojrzałość osiągają dość późno, więc nawet do 3 lat z pozoru dorosłe psy, zachowują się, jak „dzieci”.

Generalnie dorosły i zdrowy pies śpi pomiędzy 12 a 14 godzin na dobę.
Zdarzają się, jak zawsze odchyły od normy. Przyjmuje się jednak, że 15 godzin to maximum. Poruszając kategorię psów dorosłych, należy spojrzeć na temat szerzej. Psy ras dużych lub psy pracujące to całkiem odrębna „para kaloszy”. Zwierzęta, które w genach mają naturalną skłonność do pracy z człowiekiem, potrzebują długich codziennych spacerów. W związku z powyższym po powrocie potrzebują długiej drzemki, aby się należycie zregenerować.

Ile śpią psy

Psi weterani. Ile potrzebują snu?

Tutaj podobnie, jak przy temacie szczeniąt, nie unikniemy zbieżności natury ludzkiej ze zwierzęcą. Ile śpią starsze psy? Różnie. Często, w związku z ograniczoną aktywnością psiego seniora, mogą pojawić się zaburzenia snu. Brak ruchu oznacza brak fizycznego zmęczenia. Jeśli zwierzę się nie rusza, nie ma potrzeby głębszej regeneracji sił.
Schorowane psy często cierpią na bezsenność. Ból towarzyszący niektórym chorobom staje się tak silny, że je wybudza. Zdarza się również, że przez lenistwo właścicieli, pies ma bardzo ograniczoną dawkę ruchu. Mało aktywności fizycznej to zmniejszona ilość snu. Zmniejszona ilość snu to prędzej czy później problemy z rozregulowaniem organizmu i jego czynności. Tak koło się zamyka. Posiadanie psa to na każdym etapie jego życia poważny obowiązek.

Błogi sen to źródło zdrowia

Jak powszechnie wiadomo to ile śpi pies, ma bezpośrednie przełożenie na jego zdrowie. Dokładnie tak samo jak u ludzi. Nagminne niedospanie, prowadzi do wielu komplikacji. Gdy człowiek jest niewyspany ma problemy z koncentracją. Staje się apatyczny i traci ochotę do jakiejkolwiek aktywności. Z psami jest dokładnie tak samo. Niestety, długotrwały brak snu u psów oprócz apatii i zwykłego zmęczenia z czasem może powodować narastającą nerwowość.
Co się z tym wiąże? Odpowiedź jest prosta. Agresja. Psy, które mają regularnie zaburzany sen prędzej czy później stają się nerwowe. Brak właściwej regeneracji powoduje niepokój i nawarstwiający się stres. Oczywistym jest, że kumulacja tych doznań wprowadza psa w stan permanentnego pobudzenia co w konsekwencji może być tragiczne w skutkach.

Jak zapewnić psu wartościowy sen?

Recepta wydaje się być prosta. Po pierwsze, odpowiednia dawka ruchu. Szczenięta potrzebują wychodzić na spacery często, acz krótko. Zwierzęta w sile wieku potrzebują przynajmniej trzech spacerów w ciągu dnia. Rano i wieczorem to głównie kwestia potrzeb fizjologicznych. Jeden długi 45-60 minutowy spacer ma za zadanie tzw. wybieganie psa.
Druga sprawa to warunki mieszkaniowe. Aby się wyspać pies potrzebuje odrobiny intymności i spokoju. Nie chodzi w tym przypadku o zachowanie ciszy. Ważne jest, aby nasz pupil miał wytyczone, swoje miejsce oraz, by go nikt w czasie snu nie zaczepiał. Ten ostatni warunek jest często łamany przez małe dzieci. Tu zawsze pojawia się apel do rodziców. Pies to nie zabawka! Co to oznacza? Nie wolno się nim bawić! Małe dzieci często tego nie rozumieją. Zamieniają zabawę „z psem” na zabawę „psem”. Jeśli dorośli domownicy ten proceder bagatelizują, zwierzę po prostu cierpi!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
pixel