Standardowe żywienie kota

Wśród kotów nietrudno o łakomczuchy, których ulubionym zajęciem jest nieprzerwane leżenie na kanapie. Zastanawiasz się, czy Twój pupil się nie przejada? Dowiedz się, ile powinien jeść i porównaj otrzymany wynik ze stanem faktycznym. 

Prawidłowe określenie wielkości porcji i częstotliwości jej podawania zależy od kilku czynników – aktywności kota, jego wieku i rasy. Przyjmuje się jednak, że przeciętnie dorosły kot powinien zjadać dziennie około 70 g suchej karmy lub do 5 saszetek karmy mokrej. Jeśli wyłącznie leży na kanapie, porcje będą mniejsze, jeśli jest aktywny – jego zapotrzebowanie naturalnie wzrośnie. 

Przyjaciel cziko

Koty cechują się bardzo różnym temperamentem, jeśli jednak Twój niepokój budzi zbyt duża waga pupila, warto skontaktować się z weterynarzem i dowiedzieć się jak często i ile powinien jeść kot. Co możesz zrobić jeszcze przed umówioną wizytą?

  • Zadbaj o regularność posiłków zwierzaka i staraj się, by pomiędzy posiłkami w misce nie było jedzenia. Często zdarza się, że koty jedzą nie dlatego, że są głodne, ale dlatego, że jest nałożona porcja. 
  • Wybieraj pełnowartościowe karmy wysokiej jakości, odpowiednio dostosowane do potrzeb, aktywności i wieku kota. 
  • Czasowo zrezygnuj z przekąsek. Domowe jedzenie, przysmaki i przekąski są smaczne, jednak nie należą do zbilansowanej diety pupila. Jeśli nie chcesz ich całkowicie eliminować, zdecydowanie ogranicz ich ilość w ciągu dnia. 

Zagrożenia 

Poważne odstępstwa od prawidłowej wagi kota są powodem do niepokoju i sygnałem, że warto zwrócić uwagę na dietę czworonoga. Nie lekceważ problemu – sprawdź jakie konsekwencje może mieć zła dieta i codziennie im zapobiegaj.

Przyjaciel cziko 

Nieprawidłowe żywienie to nie tylko wysoka waga, ale również szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Twój kot może cierpieć na cukrzycę, mieć problemy z poruszaniem się i łamliwością kości. Uszkodzeniu może ulec układ moczowy zwierzaka, jak również mogą występować biegunki i zaparcia, związane z nieprawidłową pracą układu pokarmowego. 

Lista chorób i schorzeń, jakie mogą być konsekwencją regularnego przekarmiania kota, jest naprawdę długa. Warto dowiedzieć się ile powinien jeść kot już na początku Waszej wspólnej przygody i nie dopuszczać do otyłości pupila.