Zdrowa waga czyli ile powinien jeść kot
Standardowe żywienie kota
Wśród kotów nietrudno o łakomczuchy, których ulubionym zajęciem jest nieprzerwane leżenie na kanapie. Zastanawiasz się, czy Twój pupil się nie przejada? Dowiedz się, ile powinien jeść i porównaj otrzymany wynik ze stanem faktycznym.
Prawidłowe określenie wielkości porcji i częstotliwości jej podawania zależy od kilku czynników – aktywności kota, jego wieku i rasy. Przyjmuje się jednak, że przeciętnie dorosły kot powinien zjadać dziennie około 70 g suchej karmy lub do 5 saszetek karmy mokrej. Jeśli wyłącznie leży na kanapie, porcje będą mniejsze, jeśli jest aktywny – jego zapotrzebowanie naturalnie wzrośnie.
Koty cechują się bardzo różnym temperamentem, jeśli jednak Twój niepokój budzi zbyt duża waga pupila, warto skontaktować się z weterynarzem i dowiedzieć się jak często i ile powinien jeść kot. Co możesz zrobić jeszcze przed umówioną wizytą?
Zadbaj o regularność posiłków zwierzaka i staraj się, by pomiędzy posiłkami w misce nie było jedzenia. Często zdarza się, że koty jedzą nie dlatego, że są głodne, ale dlatego, że jest nałożona porcja.
Wybieraj pełnowartościowe karmy wysokiej jakości, odpowiednio dostosowane do potrzeb, aktywności i wieku kota.
Czasowo zrezygnuj z przekąsek. Domowe jedzenie, przysmaki i przekąski są smaczne, jednak nie należą do zbilansowanej diety pupila. Jeśli nie chcesz ich całkowicie eliminować, zdecydowanie ogranicz ich ilość w ciągu dnia.
Zagrożenia
Poważne odstępstwa od prawidłowej wagi kota są powodem do niepokoju i sygnałem, że warto zwrócić uwagę na dietę czworonoga. Nie lekceważ problemu – sprawdź jakie konsekwencje może mieć zła dieta i codziennie im zapobiegaj.
Nieprawidłowe żywienie to nie tylko wysoka waga, ale również szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Twój kot może cierpieć na cukrzycę, mieć problemy z poruszaniem się i łamliwością kości. Uszkodzeniu może ulec układ moczowy zwierzaka, jak również mogą występować biegunki i zaparcia, związane z nieprawidłową pracą układu pokarmowego.
Lista chorób i schorzeń, jakie mogą być konsekwencją regularnego przekarmiania kota, jest naprawdę długa. Warto dowiedzieć się ile powinien jeść kot już na początku Waszej wspólnej przygody i nie dopuszczać do otyłości pupila.