Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Żwirki dla kota – co tu wybrać? Przegląd polecanych żwirków i ich rodzaje.

2024-01-10
Żwirki dla kota – co tu wybrać? Przegląd polecanych żwirków i ich rodzaje.

Doświadczeni kociarze mają imponującą wiedzę o swoich pupilach i całym asortymencie, którego potrzebują te zwierzaki. Z łatwością rozprawiają o wyższości żwirku kukurydzianego nad silikonowym, szafują takimi pojęciami jak: zbrylający, sepiolitowy lub nanosrebro, aż początkujący właściciele kotów mogą poczuć się nieswojo... Czy naprawdę trzeba wiedzieć to wszystko? Uspokajamy – ta wiedza nie jest niezbędna do prawidłowej opieki nad pupilem. Za to znacznie ułatwi wybór żwirku, z którego Ty i Twój kot będziecie zadowoleni.

Rodzaje żwirków dla kota i ich właściwości

Podstawową cechą, którą żwirki różnią się między sobą, jest materiał, z którego zostały wykonane. Od materiału zależą właściwości poszczególnych żwirków. Warto zwrócić uwagę szczególnie na dwie pierwsze, najbardziej ekologiczne propozycje:

  • Żwirek kukurydziany – to jedna z najnowszych propozycji, która szybko zyskuje popularność dzięki dobrej cenie, wydajności i zadowalającym właściwościom. Żwirek kukurydziany jest naturalny i biodegradowalny, skutecznie pochłania zapachy dzięki molekułom białka roślinnego. Może jednak pozostawiać żółte ślady, gdy przyczepi się do kocich łapek. Jest bezpieczny dla tych mruczków, które skuszą się na posmakowanie kilku granulek.
  • Żwirek drewniany – ekologiczny i biodegradowalny, wyróżniający się niską ceną, nietoksyczny i przyjemny dla kocich łapek. Koty zwykle akceptują go bez problemu. Występuje w formie zbrylającej i niezbrylającej. Dobre właściwości tego żwirku sprawiają, że miłośnicy gryzoni i królików chętnie wybierają go dla swoich małych podopiecznych. Drewniany żwirek występuje w dwóch formach: kruszonu i pelletu.
  • Żwirek bentonitowy – wyjątkowo popularny żwirek wyglądem przypomina betonowe granulki. Jest wydajny, niedrogi, a przy tym w większości akceptowany przez koty. Dobrze pochłania zapachy. Występuje w formie zbrylającej i niezbrylającej – ta pierwsza ułatwia usuwanie kociego moczu z kuwety bez konieczności wymieniania całego żwirku. Minusem może być fakt, że przyczepia się do kocich łapek, a mokry pozostawia ślady przypominające cement (jednak łatwe do usunięcia).
  • Żwirek silikonowy (silikatowy) – ceniony przez właścicieli kotów, choć charakteryzuje się wyższą ceną niż poprzednie rodzaje. Właścicielom zwykle podoba się estetyczny wygląd żwirku oraz proste sprzątanie – wystarczy codziennie usunąć odchody i przemieszać żwirek, a całość wymienić raz na tydzień. Porowata struktura żwirku znakomicie chłonie i zatrzymuje wilgoć. Nie wszystkie koty akceptują ten żwirek, ponieważ może być dość ostry dla kocich łapek i hałasuje, gdy kot w nim kopie.
  • Inne rodzaje żwirków – powyższe rodzaje są najpopularniejsze, ale w sklepach znajdziemy także inne: żwirek z tofu, żwirek sepiolitowy, zeolitowy, zbożowy, a nawet żwirek diagnostyczny. Ten ostatni umożliwia pobranie próbki moczu do badania dzięki temu, że nie wiąże się z płynami.

Dodatkowe właściwości żwirków

Niektórzy producenci oferują żwirki zapachowe, które mają pomóc w niwelowaniu zapachów z kociej kuwety. Właściciele chętnie je wybierają, licząc na skuteczne zamaskowanie nieprzyjemnych woni, jednak zalecamy ostrożność – niektóre koty mogą nie akceptować intensywnego, sztucznego zapachu. Może on także uczulać domowników! 

Znacznie ciekawszą propozycją są żwirki z nanosrebrem. Ten dodatek opatentowali Polacy (żwirek Bazyl z nanosrebrem) – jony srebra świetnie sprawdzają się w kociej kuwecie, ponieważ mają właściwości antyseptyczne, dezynfekujące i niezwykle skutecznie pochłaniają zapachy.

Znane i lubiane marki kocich żwirków pod lupą

Początkujący właściciele zwykle wybierają żwirek, który kot zdążył już poznać w hodowli lub w swoim poprzednim domu. Jeśli dany rodzaj żwirku przestaje się sprawdzać, warto szukać nowego, zwracając uwagę na jego właściwości. Wiodącym producentem jest polski żwirek dla kota Bazyl (marka, która stworzyła żwirek z jonami srebra). Dużą popularnością cieszą się żwirki dla kotów Certech (Super Benek, Benek, Super Pinio). Ten producent oferuje niezwykle szeroki wybór, dzięki czemu każdy właściciel kota może znaleźć żwirek idealny dla jego pupila. Inne możliwości to np. żwirek zbożowy Kot Buryżwirek drewniany Cat's Best czy żwirek silikonowy VERSELE-LAGA Silica.

Jaki żwirek wybrać dla kota?

Idealny żwirek powinien spełniać oczekiwania właściciela i być w pełni akceptowany przez kota. Dzięki temu zwierzak może czuć się komfortowo i unikamy sytuacji, w której kot załatwia się poza kuwetą z powodu złego żwirku, a właściciel jest zadowolony z dobrej wydajności, niewielkiego rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów oraz prostego sprzątania. Trudno ocenić, który żwirek będzie najlepszy dla Twojego kota – to Ty znasz go najlepiej. Proponujemy wypróbowanie żwirków Bazyl z jonami srebra, które są bardzo higieniczne i świetnie chłoną zapachy. Warte uwagi są także żwirki kukurydziane i drewniane – nietoksyczne i biodegradowalne rozwiązania. W razie, gdyby Twój kot ich nie zaakceptował lub okazałoby się, że nie odpowiadają Ci ich właściwości, pozostają jeszcze żwirki bentonitowe, silikonowe, sepiolitowe i inne.

Jeśli dopiero szukasz idealnego żwirku dla swojego kota, wybieraj małe opakowania, by w razie konieczności zmiany nie zostać z zapasem żwirku, którego Twój kot nie akceptuje. Podczas zmiany żwirku warto mieszać dwa rodzaje, stopniowo zmieniając proporcje na rzecz nowego żwirku, by zmiana nie była zbyt gwałtowna i stresująca dla kota.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 565 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-09
szybko i sprawnie
2024-08-27
bardzo sprawnie
pixel