MISKA DLA KOTA
( ilość produktów: 23 )Opieka nad kotem to duża odpowiedzialność – tylko od nas zależy, czy mruczek będzie miał szczęśliwe, spokojne życie, czy będzie miał zapewnioną opiekę, której potrzebuje i czy stosowana dieta będzie odpowiadała jego potrzebom. I choć zapewnienie mruczkowi dobrego domu jest całkiem proste, każdy opiekun na początku powinien dowiedzieć się więcej o kotach – ich zachowaniach, prawidłowym żywieniu i akcesoriach, które mogą się przydać.
Jednym z niezbędnych elementów wyprawki dla kota są oczywiście miseczki na pokarm i wodę. To jeden z przedmiotów, z których Twój pupil będzie korzystać każdego dnia. Zadbaj o to, by kotu wygodnie się z niej jadło. Jeśli już wiesz, jaką miseczkę chcesz kupić, znajdź idealny model w Cziko, a jeśli potrzebujesz więcej informacji – przeczytaj nasze porady.
Na tropie idealnej miseczki – na co zwrócić uwagę?
Miski dla kotów różnią się od tych przeznaczonych dla psów. Nie tylko są mniejsze, ale też mają niższe ścianki. Wszystko po to, by kotu wygodnie się z nich jadło – naczynia o wysokich ściankach sprawiają, że kocie wąsy zaginają się podczas jedzenia i wielu kotom bardzo to przeszkadza. Zadbaj, by miska przeznaczona dla Twojego pupila miała jak najbardziej płaskie ścianki – to najważniejsze kryterium.
Drugą kwestią jest materiał, z którego została wykonana miseczka. Najpopularniejsze są plastikowe miski dla kotów – powodem jest ich niska cena, łatwa dostępność, duża liczba wariantów do wyboru i trwałość. Coraz większa liczba właścicieli decyduje się jednak na alternatywy – przykładem niech będzie ceramiczna miska dla kota, którą bardzo wygodnie się czyści, a jej estetyka sprawia, że z pewnością lepiej dopasuje się do wystroju wnętrz. Miska ceramiczna jest także cięższa, co zapobiega jej przesuwaniu lub wywracaniu przez kota. Ostatni wariant to miska metalowa dla kota. Trwała, niedroga i niezawodna. Według badaczy metalowe miski dla zwierząt są najbardziej higieniczne, ponieważ namnaża się w nich najmniej bakterii. Niektóre metalowe miseczki mają gumowy spód, który zapobiega przesuwaniu się miski podczas jedzenia.
Wybór odpowiedniej miseczki jest najczęściej kwestią gustu właściciela, podyktowaną własnym poczuciem estetyki i ewentualnie upodobaniami kotów (zdarzają się mruczki, które nie akceptują niektórych typów misek). Każda miska dla kota, którą wybierzesz, będzie odpowiednia! Pamiętaj tylko o regularnym czyszczeniu miseczki i, oczywiście, zdecyduj się na odpowiednią ilość misek. Bez obaw, już podpowiadamy, ile misek dla kota należy mieć w domu.
Ilu misek potrzebuje jeden kot, a ilu kilka?
Jeśli w Twoim domu mieszka tylko jeden kot, będzie potrzebował dwóch lub trzech misek. Jedną z nich przeznaczymy na wodę, a pozostałe na pokarm. Kot żywiony jednym rodzajem karmy (np. karmą mokrą) może mieć jedną miskę na posiłki, jednak jeśli stosujemy żywienie mieszane (mokra i sucha karma), warto zaopatrzyć kota w trzy miseczki. Miska z suchą karmą powinna być przez cały czas dostępna dla kota, a miseczkę z mokrą karmą podajemy kotu kilka razy dziennie.
W przypadku kilku kotów każdy z nich powinien mieć własne miseczki na suchą i mokrą karmę. Potrzebujemy także jednej lub kilku misek na wodę (w zależności od ilości kotów). Niekiedy miłośnicy mruczków sugerują, by ustawić w domu więcej miseczek na wodę i sprawdzić, czy to zachęci koty do częstszego picia. Zdarzają się także opiekunowie, którzy chcą mieć kilka miseczek w zapasie, by np. móc podać kotu posiłek na czystej miseczce, gdy brudna trafi do zmywarki.
Warto wiedzieć!
Koty mają tendencję do przyjmowania zbyt małych ilości wody. Jeśli chcesz zachęcić pupila do picia, możesz zaopatrzyć go w poidełko dla kota lub specjalną fontannę.
Miski dla kota – różne rodzaje dostępne w Cziko
Zakup misek dla kota jest prostszy, niż myślisz – po prostu wybierz miseczki, które najbardziej Ci się podobają i zamów je kilkoma kliknięciami w sklepie zoologicznym Cziko. Pamiętaj, że od samych miseczek znacznie ważniejsze jest to, co się w nich znajdzie – kocia dieta powinna składać się z mięsa lub wysokomięsnej karmy suchej i mokrej, bez sztucznych dodatków lub zbóż.