Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karma dla dzikich ptaków

( ilość produktów: 33 )

Miłośnicy zwierząt zwykle nie tylko mają własne zwierzaki, ale także są wrażliwi na los innych stworzeń – także tych dzikich. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które dokarmiają dzikie ptaki, z pewnością okoliczna zgraja wróbli, sikorek, grubodziobów, zięb i wielu innych gatunków jest Ci wdzięczna, a Ty – przyczyniasz się do ochrony malejących populacji dzikich gatunków i masz niezapomnianą okazję do obserwowania ptaków. Warto jednak wiedzieć, jak dokarmiać, aby nie zaszkodzić – poniżej znajdziesz cenne wskazówki. Jeśli już wiesz, czego szukasz, możesz uzupełnić zapasy, wybierając gotowe karmy dla dzikich ptaków z asortymentu poniżej – oferujemy mieszanki ziaren, kule tłuszczowe, kolby dla ptaków zimujących i inne rodzaje pokarmu dopasowane do potrzeb rodzimych gatunków. Rozejrzyj się i zamów to, czego potrzebujesz, w sklepie zoologicznym Cziko.

Jak dokarmiać dzikie ptaki?

Warto znać kilka zasad prawidłowego dokarmiania ptaków, aby rzeczywiście im pomóc, a nie zaszkodzić. Najważniejsze jest regularne dokarmianie – jeśli już decydujemy się na podawanie karmy w karmniku, powinniśmy robić to każdego dnia. Ptaki szybko przyzwyczają się, że mogą znaleźć w tym miejscu pożywienie. Nagły brak pożywienia może stanowić dla nich kwestię życia lub śmierci! Zaczynamy dokarmiać ptaki, gdy na zewnątrz pojawi się pokrywa śnieżna i dokarmiamy aż do kwietnia. Wiosną stopniowo zmniejszamy dawki pokarmu, aby nie przerywać karmienia zbyt gwałtownie.

Pamiętajmy, aby dbać o czystość w karmniku i nie zaśmiecać pokarmem dla ptaków miejskich trawników i skwerków. Oprócz pokarmu dla ptaków powinniśmy zostawić w karmniku czystą, świeżą wodę – jeśli panują ujemne temperatury, warto podawać ciepłą (nie gorącą) wodę, aby dłużej pozostała niezamarznięta.

Ptaki dokarmiamy wyłącznie pokarmem świeżym i nieprzyprawionym (niesolonym!), co do którego mamy pewność, że ptaki mogą go jeść. Odpowiednia będzie gotowa karma dla ptaków zimujących, orzechy bez łupin, słonecznik, ziarna zbóż (pszenica, owies, kukurydza, siemię lniane, sezam – ziarna warto rozdrobnić przed podaniem), płatki owsiane, gruszki, jabłka (mogą być suszone), rodzynki, suszone morele, słonina.

Jeśli masz taką możliwość, posadź w swoim ogrodzie rośliny, które zapewnią ptakom pokarm zimą. Należą do nich np. jarzębina, głóg, dzika róża, kalina, irga. To doskonały sposób na piękny, pełen życia ogród (również zimą!), a także bioróżnorodność w Twojej okolicy. 

Czym nie wolno karmić ptaków?

Nieodpowiedni pokarm może bardzo zaszkodzić dzikim ptakom. Nigdy nie podajemy im chleba, resztek ze stołu, spleśniałej, zepsutej żywności, solonych produktów, słodyczy, nie ugotowanej kaszy pęczak i nie ugotowanego ryżu.

Karma dla ptaków zimujących – bezpieczny wybór

Najprostszym sposobem prawidłowego dokarmiania ptaków jest uzupełnianie karmnika gotową karmą dla dzikich ptaków. Takie karmy zawierają mieszanki zbóż i nasion, które przyciągną różne gatunki ptaków i zapewnią im zróżnicowany jadłospis. Równocześnie mniej doświadczone osoby mają pewność, że podają ptakom bezpieczny pokarm i nie muszą tracić czasu na samodzielne przygotowywanie jedzenia dla dzikich ptaków. Znakomitym urozmaiceniem, które z pewnością przyciągnie do karmnika głodnych gości, będą kule tłuszczowe (ulubiony przysmak sikorek!) oraz kolby z ziarnami. Pamiętaj, by podawać pokarm ptakom w taki sposób, by nie zagrażały im koty!

Zamów zapas karmy dla dzikich ptaków w Cziko!

Bez wątpienia warto dokarmiać ptaki. To niezapomniana okazja do obserwowania ich zachowań oraz wsparcia lokalnej populacji dzikich zwierząt. Być może nawet uda Ci się zrobić zdjęcia ptaków, które odwiedzą karmnik? Szybko zauważysz, że obserwowanie ptaków przy karmniku stało się niezmiennym elementem Twojej codzienności, a każdy zajadający z apetytem ptak będzie wywoływał uśmiech i poprawiał nastrój. Dla dzieci może to być nauka odpowiedzialności, troski o słabszych i wrażliwości na otaczającą nas przyrodę. Na szczęście dokarmianie ptaków obecnie jest łatwe i przyjemne! Gotowe mieszanki ziaren, kolby, kule tłuszczowe i inne rodzaje karmy tworzone z myślą o dzikich ptakach są na wyciągnięcie ręki. Zamów karmę dla dzikich ptaków w sklepie zoologicznym Cziko i wypełnij karmnik pysznościami – zimujące ptaki z pewnością będą szczęśliwe!

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 476 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Wszystko super
2024-06-20
Super super super
pixel