Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Choroby dróg moczowych u kota i psa – jaką dietę stosować?

2023-06-30
Choroby dróg moczowych u kota i psa – jaką dietę stosować?

Najczęstsze objawy choroby układu moczowego u psów i kotów

Choroby układu moczowego mogą dotyczyć zarówno nerek oraz moczowodów (górne drogi moczowe), jak i objawiać się poprzez zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej (dolne drogi moczowe). Zarówno u psów, jak i kotów zdecydowana większość chorób dróg moczowych wywołana jest infekcjami bakteryjnymi. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa nadwaga, otyłość, a także współistnienie innych chorób, także np. przyczyn zapalenia pęcherza może być naprawdę wiele. Niewystarczające nawodnienie organizmu, niewłaściwie zbilansowana dieta to kolejne motywy, które mogą prowadzić do pojawienia się u zwierzęcia chorób dróg moczowych.

Zwierzę cierpiące na schorzenie powiązane z dolnymi lub górnymi drogami moczowymi może odczuwać ból i dyskomfort podczas oddawania moczu, co może okazać nadmierną wokalizacją i wydawaniem nietypowych lub niewystępujących dotychczas w tej sytuacji dźwięków. Kot lub pies, którego dotyka schorzenie układu moczowego, będzie apatyczny,  niechętny do zabawy, pozbawiony apetytu. Kot może załatwiać się poza kuwetą, a pies domagać częstszego wychodzenia na spacery.

Charakterystycznym objawem dla tego typu schorzeń jest obecność krwi w moczu, zwierzę może też nadmiernie interesować się okolicą swoich narządów płciowych, a także mieć problemy z oddawaniem moczu (częstomocz lub bezmocz, czyli częstsze niż zwykle lub rzadsze oddawanie moczu). Po zaobserwowaniu któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów u swojego kota lub psa należy niezwłocznie udać się do gabinetu i zasięgnąć profesjonalnej opinii lekarza weterynarii.

Jaka dieta przy chorobach dróg moczowych u kota i psa

Diagnostyka i leczenie układu moczowego u psa i kota

Postawienie diagnozy przebiega w kilku etapach. Podczas wizyty w klinice weterynaryjnej lekarz zbierze niezbędny wywiad od opiekuna zwierzęcia, dlatego warto bacznie obserwować swojego pupila i wiedzieć, kiedy zwierzę zaczęło się inaczej zachowywać i czym się to objawiało. Następnie weterynarz wykona niezbędne badania kliniczne, dotykowe, obrazowe (np. USG jamy brzusznej) czy laboratoryjne (analiza moczu).

Badanie moczu pozwala stwierdzić, czy w moczu zwierzęcia znajdują się bakterie, kryształy albo nieprawidłowe domieszki, a także wykryć zmianę odczynu moczu. PH w moczu zwierząt mięsożernych, zarówno kotów, jak i psów, nie powinien być mniejszy niż 6,2 i większy niż 6,4. Kwaśny odczyn umożliwia utrzymanie jałowego środowiska w pęcherzu moczowym. Wyższy poziom pH sprzyja rozwojowi infekcji i wytrącaniu się kryształów w moczu.

Kryształy te są najczęściej przyczyną chorób związanych z układem moczowym u kotów. Mogą one prowadzić do braku drożności w cewce moczowej, w następstwie czego konieczna jest operacja chirurgiczna. Syndrom urologiczny kotów dotyka zwierzęta nie tylko kastrowane, ale wszystkie, niezależnie od wieku i płci. Właściwe pH moczu może pomóc utrzymać stosowanie odpowiedniej karmy – takiej jak Brit VD Struvite.

Żywienie psa i kota z problemami urologicznymi

Właściwy dobór składników w karmie pozwala regulować odczyn moczu oraz zawartość składników mineralnych, które są odpowiedzialne za powstawanie kamieni moczowych i obecność kryształów w organizmie zwierzęcia. Gotowa karma weterynaryjna Brit VD Struvite łączy metioniny i związki zakwaszające, a dzięki temu umożliwia utrzymanie kwaśnego odczynu moczu – a tym samym tworzy środowisko, w którym rozwój bakterii jest utrudniony, podobnie jak i powstawanie kryształów szczawianowych i kamieni struwitowych, a z kolei rozpuszczanie kryształów struwitowych jest łatwiejsze. Obniżenie zawartości magnezu, wapnia i fosforu w składzie karmy dodatkowo ogranicza wytrącanie kryształów i kamieni moczowych.

Bezzbożowa receptura to gwarancja, że zwierzę otrzyma odpowiednią dawkę energii przy zachowanym niskim indeksie glikemicznym. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia otyłości i nadwagi, które sprzyjają wystąpieniu chorób dolnych dróg moczowych. Rokitnik zwyczajny (jako krzew o udowodnionym działaniu przeciwutleniającym) pozytywnie wpływa na budowanie odporności.

Weterynaryjna, pełnoporcjowa karma Brit VD Struvite posiada w swoim składzie również sód i żurawinę. Dzięki tym elementom zwiększone zostaje pragnienie, przez co zwierzę spożywa więcej wody, a to prowadzi do produkcji mniej gęstego moczu. Dodając do tych składników kwasy omega-3, witaminy C, E i selen, otrzymujemy mieszankę, która łagodzi objawy zapalenia, zmniejsza ból i wycisza reakcje zapalne błony śluzowej pęcherza. Wszystko to ma pozytywny wpływ na komfort życia zwierzęcia, gdy zmaga się z chorobą układu moczowego.

Stres a kamica układu moczowego u kota

Koty, jako zwierzęta bardzo podatne na stres, mogą z jego powodu cierpieć również na choroby układu moczowego. Dzięki zawartości L-tryptofanu w karmie Brit VD Struvite zwiększa się produkcja hormonów takich jak serotonina, czyli hormon szczęścia. Tym samym stres u kota zostanie zredukowany, a pozytywne efekty suplementacji tego związku będą zauważalne już po krótkim czasie stosowania karmy Brit VD Struvite. Stres może mieć wpływ na rozwój chorób układu moczowego również u psów, dlatego również w karmie w wersji dla psów występuje L-tryptofan.

Leczenie i karmienie zwierzęcia z chorobą układu moczowego – podsumowanie

Zwierzęta takie jak pies czy kot, u których występują schorzenia układu moczowego, powinny być na specjalnej diecie. Karma Brit VD Struvite dla psów i kotów pozwala złagodzić objawy infekcji dolnych dróg moczowych czy śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego. Karma ta może być stosowana również w przypadku zwierząt z przewlekłymi chorobami. Warto pamiętać, żeby zwierzę miało zawsze dostęp do świeżej wody, a także w miarę możliwości ograniczyć ewentualne czynniki stresogenne, częściej zabierać psa na spacer, a w przypadku kota dbać o czystość kuwety.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
ok.
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel