Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co jedzą glonojady - dowiedz się jak je karmić i hodować

2021-06-23
Co jedzą glonojady - dowiedz się jak je karmić i hodować

Glonojad – czym jest i czy jest pożyteczny?

Glonojadami nazywamy ryby, których pokarm stanowią głównie glony. W sklepach akwarystycznych glonojady są bardzo łatwo dostępne i nie są drogie. Mogą występować w różnym kolorze i kształcie, a dodatkowo - charakteryzują się łagodnym usposobieniem i są towarzyskie. Nie musisz zatem martwić się, że zakup glonojadów zamiesza w ekosystemie Twojego zbiornika.

Do najpopularniejszych gatunków akwariowych glonojadów należą między innymi: glonojad syjamski, zbrojnik niebieski, glonojad złoty i zbrojnik lamparci. Każdy z nich różni się wyglądem, osiąganą wielkością, charakterem i krajem pochodzenia.

Glonojady są niezwykle pożyteczne dla Twojego akwarium. Wynika to z faktu, że żywią się głównie roślinnymi szczątkami i resztkami pokarmu z dna zbiornika. Są w stanie również zeskrobywać glony, które osadzają się na powierzchniach. Dzięki temu Twoje akwarium, w pewnym sensie, samo się filtruje i oczyszcza z tego, co w nim zalega. Niemniej, nie glonojady nie mogą odżywiać się wyłącznie takimi “odpadami”. Sprawdź, co jedzą, aby mogły się rozmnażać.

Co jedzą glonojady karmienie hodowla

Pokarm dla glonojadów akwarystycznych

Co jedzą glonojady poza glonami? Mogą żywić się także owadami i larwami. Niektóre z nich są bardziej mięsożerne, pozostałe wolą roślinność. W zależności od tego, jaki gatunek posiadasz lub zamierzasz zakupić, będziesz musiał przygotować odpowiedni pokarm.

Glony są dla nich numerem jeden, choć z wiekiem jedzą ich coraz mniej. Ale poza nimi, glonojady jedzą warzywa. Możesz karmić je dokładnie oczyszczonym, gotowanym szpinakiem, cukinią, kalafiorem, a nawet papryką. Te warzywa, które mają skórkę, należy dokładnie obrać.

Jeśli nie masz czasu, aby przygotowywać pokarm dla glonojada, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań. Mieszanki dedykowane temu gatunkowi kupisz w naszym sklepie internetowym. Warto po nie sięgnąć, ze względu na skład. A ten jest bogaty w białko, błonnik, aminokwasy, tłuszcze oraz witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Posiada wartościowy dodatek w postaci spiruliny, która wpływa na zdrowie ryby, a do tego ma działanie detoksykacyjne i antywirusowe.

Sprawdzony sposób na rozmnażanie glonojadów

Chcesz, aby glonojadów było więcej w Twoim akwarium? Zacznij je rozmnażać. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie gatunki będziesz w stanie rozmnożyć w sztucznym zbiorniku. Najłatwiej zrobić to w przypadku osobników z gatunku zbrojników pospolitych. Niekiedy zdarza się i tak, że rozmnażają się same.

Jak i kiedy przeprowadzić proces rozmnażania?

Żeby rozmnażanie przebiegało prawidłowo, należy przeprowadzać ten proces w osobnym zbiorniku wodnym. W tym celu potrzebny będzie jeden samiec i dwie lub nawet trzy samice. Zadbaj, aby było w nim miejsce, gdzie samica złoży ikrę – włóż do akwarium małą doniczkę lub łupinę, na przykład orzecha włoskiego albo kokosa.

Kiedy najlepiej rozmnażać glonojady? Same chętnie robią to zimą. Jednak akwarium cały rok ma raczej stałą temperaturę. Dlatego w celu rozmnożenia ich powinieneś obniżyć ją o kilka stopni. W ten sposób, poniekąd, zainicjujesz u glonojadów tarło. Przy dobrych warunkach, gatunek można rozmnażać co około 2 miesiące.

Co dalej, czyli jak wygląda rozmnażanie?

W momencie, w którym samica złoży jaja, będziesz mógł je dostrzec. Są one wielkości maleńkich ziarenek w kolorze żółtym. Najczęściej samica składa takich jak nawet kilkadziesiąt. Układ między osobnikami jest taki, że to samiec opiekuje się ikrą.

Po mniej więcej siedmiu dniach z jaj wylęgają się larwy. Czasem może to potrwać nieco dłużej – wszystko zależy od temperatury, jaka panuje w akwarium. Od momentu wylęgu mija średnio około trzech dni, kiedy zaczynają pływać. Odżywiają się glonami i warzywami. Odpowiednim posiłkiem będzie dla nich szpinak, sałata i groszek. Wreszcie, kiedy młode osobniki osiągną wielość mniej więcej 2-3 centymetrów, będą mogły opuścić rodziców. Jednak do tego czasu muszą przebywać razem w jednym zbiorniku.

Glonojady żyją dość długo, a długość życia zależy od danego gatunku. Średnio przeżyć od 10 nawet do 20 lat. Stąd nie musisz ich aż tak często rozmnażać, jeśli nie masz takiej potrzeby. Wystarczy, że będziesz o nie odpowiednio dbał i karmił je właściwym pokarmem, o którym wspomnieliśmy wcześniej. One natomiast, w ramach swego rodzaju podziękowania, będą oczyszczały z glonów Twoje akwarium. Polecamy takie rozwiązanie, gdyż jest naprawdę korzystne.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka wysyłka
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
pixel