Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak obniżyć twardość wody w akwarium? Na jakie inne wskaźniki warto zwracać uwagę.

2021-08-05
Jak obniżyć twardość wody w akwarium? Na jakie inne wskaźniki warto zwracać uwagę.

Twardość wody w akwarium – jaka jest odpowiednia?

Rybki potrzebują wody o odpowiedniej twardości, ponieważ jest ona nasycona w składniki mineralne. Ważne są one do prawidłowego rozwoju i zdrowia. Dlatego najlepiej, by wskaźniki nie przekraczały 16 stopni. Nie oznacza to jednak, że bardzo miękka woda jest odpowiednia. W takiej nie ma żadnych substancji, które niezbędne są do przeżycia. Dlatego średnia twardość jest idealna. Warto mierzyć i sprawdzać. Dobrze też wiedzieć, jak obniżyć twardość wody w akwarium, kiedy okaże się, że przekracza dopuszczalne normy.

Jak obniżyć twardość wody w akwarium

Jak obniżyć twardość wody w akwarium? Poznaj różne sposoby!

Proces zmiękczania nie może być przeprowadzony bezpośrednio w akwarium. Przygotuj w tym celu osobny zbiornik. Jeśli proces ten będziesz wykonywać bezpośrednio przy rybkach, możesz im zaszkodzić. Najlepiej jest wpuścić je do idealnie przygotowanej przestrzeni. Jak obniżyć twardość wody w akwarium? Oto kilka sposobów!
- Przegotowanie wody. Jest to jeden z najprostszych sposobów. Pod wpływem wysokiej temperatury część składników mineralnych wytrąci się i pozostanie na ściankach czajnika. Dzięki temu ogólna twardość wody się obniży. Jednak nie zawsze ten sposób jest wystarczający. Warto jednak spróbować, zanim podejmiesz się innych opcji.
- Dolanie wody destylowanej. Jeśli masz bardzo twardą wodę, destylowana ją zmiękczy. Sama jest pozbawiona wszelkich składników, więc w grę wchodzi jedynie zmieszanie jej z inną. Nie może być używana samodzielnie do akwarium, ponieważ ani rośliny, ani ryby nie przeżyją. Dolewając ją, sprawdzaj co chwilę aktualny stan rzeczy. I pamiętaj o ważnej kwestii – nie kupuj jej na stacji benzynowej. Może zawierać domieszki miedzi, bardzo szkodliwej dla organizmów żywych.
- Użycie specjalnego filtra. Istnieją takie, które całkowicie zmiękczają wodę. Jednak pamiętaj o tym, by do takiej przefiltrowanej dolać zwykłej, z kranu, by otrzymać zdatną do życia dla rybek.
- Użycie preparatów zmiękczających. Jest to często stosowana opcja. Specjalne preparaty czy kostki zmiękczą wodę do pożądanego poziomu.
Najczęściej zwykła woda z kranu ma odpowiednią miękkość dla rybek. Jednak warto to kontrolować i dbać o to, by miały jak najlepsze warunki do rozwoju.

Jakie wskaźniki są ważne, jeśli chodzi o wodę w akwarium?

Kiedy już wiesz jak obniżyć twardość wody w akwarium, poznaj też inne, ważne wskaźniki. Pierwszym z nich jest temperatura. W zbyt niskiej czy zbyt wysokiej rybki będą zachowywać się w nienaturalny sposób. Jeśli zakres temperatur będzie zbyt duży, mogą nawet nie przeżyć. Powinna ona być między 22 a 28 stopniami C.
Zbyt niska temperatura spowoduje, że mieszkańcy akwarium będą bardzo ospali, mało aktywni. Zbyt wysoka może powodować u nich agresję i nadpobudliwość. Znaczne przegrzanie powoduje, że ryby zatruwają się toksynami, ze względu na nieprawidłową pracę układu krążenia. Bardzo szybko zdychają. Dlatego warto mieć odpowiednią grzałkę i termometr. Kontroluj często ten ważny wskaźnik, jeśli chcesz, by Twoje akwarium funkcjonowało prawidłowo.

Jakie pH jest prawidłowe? Czy wpływa na obniżanie twardości wody w akwarium?

PH wody to bardzo ważny czynnik, wpływający na kondycję roślin i ryb w Twoim akwarium. Większość z nich najlepiej czuje się, kiedy wynosi ono 7 – odczyn obojętny. Przy pH około 5 rośliny przestają rosnąć, w niższym – giną. Ryby także są w dużym niebezpieczeństwie. Dlatego często sprawdzaj ten wskaźnik i działaj, by nie szkodzić mieszkańcom Twojego szklanego zbiornika wodnego.
Jeśli chodzi o obniżanie twardości wody w akwarium, pH nie ma z tym wiele wspólnego. Czynniki te są od siebie niezależne. Musisz kontrolować oba i działać w razie jakichkolwiek zaburzeń.
Jeśli zastanawiasz się, czy da się obniżyć pH wody, raczej jest to trudne. Należy dbać o to, by nie pojawiały się czynniki obniżające je. Choć nie jest to łatwe, można bez problemu zapewnić rybkom odpowiednie warunki do życia. Zwykła woda z kranu najczęściej wystarczy.

Jak obniżyć twardość wody w akwarium i zadbać o jej dobrą kondycję?

Wiesz już, jak obniżyć twardość wody w akwarium. Znasz sposoby, które Ci to umożliwią. Poznałeś też zakresy temperatur, które są prawidłowe dla odpowiedniego funkcjonowania rybek. Znasz właściwe pH. Wystarczy teraz, że wprowadzisz to wszystko w życie. Nie zapominaj o częstej kontroli tych konkretnych parametrów. Tylko mając rękę na pulsie jesteś w stanie dbać odpowiednio o swoje rybki. Reaguj na wszelkie zmiany i problemy, a masz gwarancję, że będziesz szczęśliwym akwarystą. Zajrzyj do naszego sklepu, w którym znajdziesz wszelkie potrzebne pomoce!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka wysyłka
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
pixel