Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak oduczyć psa szczekania - poznaj kilka skutecznych sposobów

2022-01-05
Jak oduczyć psa szczekania - poznaj kilka skutecznych sposobów

Dlaczego pies szczeka?

Zanim zaczniesz głowić się nad tym, jak oduczyć psa szczekania, musisz najpierw znaleźć tego przyczynę. Jego działanie nigdy nie jest bowiem bezcelowe. Zazwyczaj zwierzę, które wydaje dźwięki, ma Ci coś ważnego do przekazania. Jeżeli jesteś w stanie to zinterpretować, to bardzo szybko odkryjesz jego potrzeby i emocje, a tym samym będziesz w stanie je zaspokoić. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy nie wiesz, dlaczego Twój pies szczeka.

Otóż jest kilka powód takiego zachowania:
– radość i podekscytowanie – psy szczekają, kiedy odczuwają radość i podekscytowanie. Najczęściej jest to podczas zabawy lub na widok ukochanego właściciela;
– znudzenie lub tęsknota – pies jest samotny, szczeka wtedy, kiedy zostaje sam w domu na dłużej i w ten sposób pokazuje, że jest nieszczęśliwy;
– ostrzeżenie – z reguły psy szczekają na obcych, Twoją uwagę powinno jednak zwrócić, kiedy czynność ta staje się intensywna i niepokojąca, może to stanowić ostrzeżenie, które ma na celu odstraszenie intruza, w ten sposób informowany jesteś też o zagrożeniu;
– strach – czasami, chociaż rzadko, zwierzę szczeka, gdy się czegoś boi.
Nigdy nie będziesz w stanie oduczyć psa szczekania, jeżeli nie poznasz przyczyny. Kiedy tylko to zrobisz, powinieneś od razu wdrożyć odpowiednie działania. Niewłaściwe jest szukanie wymówek i usprawiedliwianie zachowania zwierzęcia.

Jak oduczyć psa szczekania

Sprawdź, czy wszystkie potrzeby psa są zaspokojone

Jeżeli chcesz oduczyć psa szczekania, zacznij od przeanalizowania jego zachowania. W pierwszej kolejności zastanów się, czy wszystkie jego potrzeby są zaspokojone. Najważniejsze jest to, czy czuje się bezpiecznie, czy otrzymuje odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej, czy ma towarzystwo oraz prawidłowo zbilansowany pokarm. W przypadku, kiedy któryś z tych czynników nie domaga, musisz przeorganizować jego życie tak, aby spełniać wszystkie te potrzeby. Jednocześnie zastanów się też nad tym, jaka łączy Was relacja – czy Wasza więź jest pozytywna oraz czy posiadasz odpowiednie podejście do wychowania i szkolenia psa.

Jest to bardzo ważne, gdyż najczęstszą przyczyną szczekania psa jest właśnie brak możliwości realizacji naturalnych instynktów oraz niewłaściwy rodzaj relacji z właścicielem. Tendencje do takiego typu zachowań mają najczęściej mniejsze osobniki, gdyż to właśnie one są najbardziej rozpieszczane. Ważne jest, aby już u szczenięcia wyraźnie zaznaczyć granicę, co mu wolno, a czego nie. Zwierzę, które nie ma żadnych zasad, często zaczyna sprawiać problemy behawioralne. W tym wypadku szczekanie może być jedynie wstępem do tego, co Cię czeka w przyszłości. Możesz łatwo sprawdzić, czy masz psa pod kontrolą. Wydaj komendę cisza i czekaj na jego reakcję. Prawidłowo ułożony pies powinien szybko wykonać Twoje polecenie. Jeżeli jednak tego nie zrobi, zacznij z nim pracować od razu – nie czekaj na to, aż problem pogłębi się jeszcze bardziej.

Jak oduczyć psa szczekania?

Pies jest zwierzęciem bardzo podatnym na różnego typu szkolenia. Uwielbia, kiedy właściciel zwraca na niego swoją uwagę i poświęca mu chociaż odrobinę wolnego czasu. Niestety do tanga trzeba dwojga, dlatego to właśnie głównie do Ciebie należy nauczenie go prawidłowych zachowań. Nie martw się, jeżeli nie wiesz, jak oduczyć psa szczekania. Jest na to kilka sposobów, które w większości przypadków przynoszą pozytywne rezultaty.

Na początek zacznij od wzmocnienia Waszej relacji. Poświęć psu trochę czasu i zacznij zajmować się jego wychowaniem, a nie tylko zabawą. Przestań pozwalać mu na wszystko i postaw wyraźne granice. Musisz też nauczyć go szczekania na komendę. Wydawać może się to absurdalne, gdyż właściwie chodzi Ci o coś zupełnie innego, lecz uwierz nam, ta metoda naprawdę działa! Wykorzystaj moment, kiedy wiesz, że pies za chwilę zacznie szczekać. Najczęściej sprawdza się tutaj dźwięk dzwonka. Wraz z nim wydaj komendę głos i czekaj, aż pies rozpocznie ujadanie. Kiedy to zrobi, daj mu nagrodę. Jest to bardzo istotne, gdyż jeżeli o tym zapomnisz, możesz tylko sobie zaszkodzić. Wykonuj ćwiczenie regularnie do czasu, aż zwierzę zacznie bez żadnych bodźców reagować na wydanie polecenie. Wtedy wprowadź też komendę cisza, która będzie dopełnieniem tej poprzedniej. Nauka powinna przebiegać w ten sam sposób. Nagradzaj pupila wtedy, kiedy faktycznie zachowuje spokój.

Zupełnie inaczej musisz jednak podejść do psa, który szczeka wtedy, kiedy zostaje sam w domu. W tym przypadku powód takiego zachowania jest bowiem zupełnie inny. Zwierzę po prostu czuje się znudzone i samotne. Musisz więc zadbać o to, aby miało zajęcie. Zacznij od małych kroczków. Stopniowo oswajaj pupila z zaistniałą sytuacją. Wychodź na chwilę i systematycznie wydłużaj ten czas. Zainwestuj w zabawki na przysmaki, które będą wymagały nieco trudu i wysiłku w szukaniu przysmaków, a jednocześnie zajmą go na dłużej. W naszym sklepie znajdziesz przydatne akcesoria, które mogą znacznie umilić mu ten czas. Pamiętaj też, że zanim zostawisz go w domu, powinieneś zabrać go na dość długi spacer.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-25
Szybka wysyłka
pixel