Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uspokoić psa, który jest nadpobudliwy

2020-06-01
Jak uspokoić psa, który jest nadpobudliwy

Dlaczego psy bywają nadpobudliwe?

Istnieje wiele powodów, dla których nasi pupile są bardziej energiczni niż inne psy. Najczęstszą przyczyną kłopotliwego zachowania jest jakaś niezaspokojona potrzeba. Czworonogi w zależności od swojego wieku kochają gryźć, żuć, biegać, kopać, węszyć oraz socjalizować się z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jak uspokoić psa, który jest nadpobudliwy? W pierwszej kolejności należy zbadać, jaka jest przyczyna jego zachowania. Większość zwierząt kiepsko znosi domową nudę, na jaką jest skazana podczas nieobecności opiekuna. Nie każdy znajdzie sobie jakieś zajęcie. Mniej zaradne psy wpadają we frustrację, która łatwo przeradza się w nadpobudliwość.

Jak uspokoić nadpobudliwego psa

Ekscytacja od nadmiaru bodźców

Każdy właściciel psa wie, jak wygląda powitanie po kilku godzinach nieobecności. Pies nie jest w stanie ukryć swojej radości na widok pana. W dotychczasowej, domowej ciszy pojawia się człowiek, który dla zwierzęcia jest całym światem. Trzeba się przed nim popisywać, biegać, skakać i szczekać. Krótkie spacery zwykle nie zaspokoją potrzeby aktywności, dlatego pies, spragniony bodźców, będzie na wszystko reagował bardzo emocjonalnie. Zainteresowanie otaczającym światem jest zrozumiałe, jednak bieganie bez celu lub podgryzanie wszystkiego wymaga reakcji właściciela. Nadpobudliwość jest często efektem braku zasad. Psa nie nauczono wyciszania się, dlatego nie radzi sobie w zwykłych sytuacjach.

Jak uspokoić psa poprzez gadżety?

Nadmiar energii to znak, że pies powinien zacząć naukę skupiania się. Świetnym materiałem dydaktycznym będą dla niego zabawki. W sklepie Cziko można znaleźć produkty dla psów w różnym wieku. Szczeniaków, które podgryzając jednocześnie testują swoje ząbki, jak też dorosłych psów, które muszą regularnie czyścić uzębienie a przy okazji zaznać zabawy. Zabawki lateksowe, fluorescencyjne, przypominające kształtem kiełbasę lub kość, z pewnością rozładują emocje psiaka. Na dłuższe spacery warto zabrać ze sobą takie przedmioty, które można aportować, jak szarpaki, frisbee, ringo i piłki.
Psy uwielbiają zadania. Jeśli wykonują je prawidłowo, warto wysiłek nagrodzić smaczkiem. Pupil uczy się, że za konkretną aktywność dostanie coś smacznego. Nagradzanie znacznie wzmacnia naukę wyciszania i dyscypliny.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-27
Szybko i sprawnie, polecam
pixel