Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kastracja psa — co warto wiedzieć i kiedy ją wykonać?

2023-08-17
Kastracja psa — co warto wiedzieć i kiedy ją wykonać?
Kastracja psa — co warto wiedzieć i kiedy ją wykonać?

Kiedy do naszego domu trafia pies, a my nie prowadzimy profesjonalnej hodowli lub nie planujemy kariery wystawowej, zwykle pojawia się pytanie — kastrować czy nie? Osoby, które adoptują zwierzaka ze schroniska lub fundacji, często są pozbawione tego dylematu — kastracja została już wykonana lub (w przypadku szczeniąt) jest wymagana w umowie adopcyjnej. Jeśli jednak samodzielnie decydujesz o tym, czy warto kastrować psa, możesz mieć w głowie sporo pytań. I bardzo dobrze! Warto wiedzieć więcej, zanim zabierzemy psa do weterynarza na zabieg.

Dlaczego warto kastrować psa?

Kastracja psa, jak każdy zabieg chirurgiczny, jest obarczona pewnym ryzykiem, jednak ten zabieg jest na tyle prosty (określany wręcz jako „rutynowy”), że zwykle jest dla zwierząt w pełni bezpieczna, a czworonożni pacjenci szybko odzyskują siły i wigor po zabiegu. 

Warto wykastrować psa z kilku powodów. Najważniejszym jest ograniczenie populacji bezdomnych zwierząt, która w Polsce przekroczyła już 100 tysięcy psów i ponad 300 tysięcy kotów. Tak ogromna liczba niechcianych, chorych, osamotnionych zwierząt, często bez szans na adopcję, jest powiększana przez niefrasobliwych właścicieli, którym zdarza się nie dopilnować zwierzaka lub dopuścić nierasową suczkę raz czy dwa. Problem jest poważniejszy, niż może wydawać się na pierwszy rzut oka i kastracja psa jest przejawem odpowiedzialności i miłości do czworonogów — nie tylko własnych, ale także tych, które czekają na swoje domy w przytuliskach.

Zabieg kastracji może także korzystnie wpłynąć na konkretnego psa. W przypadku samców zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych (np. nowotworu jąder), wycisza także popęd płciowy, który mógł objawiać się skłonnościami do ucieczek, agresją wobec innych samców, terytorializmem czy znaczeniem terenu moczem. W przypadku suczek kastracja lub sterylizacja ogranicza ryzyko chorób nowotworowych (np. raka listwy mlecznej) oraz ropomacicza. Zmniejsza także ryzyko ciąży urojonej, zachowań lękowych, dużą zaletą jest także brak cieczki i związanych z nią zmian w zachowaniu.

Niektórzy zastanawiają się, czy pies po kastracji jest spokojniejszy. Zwykle tak. Jeśli jego niepożądane zachowania (np. ucieczki) wynikały z popędu płciowego, możemy liczyć na wyciszenie tych zachowań. Kastracji nie należy jednak traktować jak leku na całe zło. Aby pies nie przejawiał niepożądanych zachowań, powinniśmy odpowiednio go wychować (w razie potrzeby — z pomocą szkoleniowca lub behawiorysty).

Wady kastracji

Kastracja psa, jak każdy inny zabieg chirurgiczny, niesie ze sobą pewne ryzyko związane z samym zabiegiem, jak i narkozą. Ryzyko jest większe w przypadku starszych psów. Kastracja może także zwiększyć podatność na niektóre choroby (problemy z tarczycą, niektóre nowotwory). Pojawia się także skłonność do zmian w zachowaniu w starszym wieku, a w przypadku dużych suczek niekiedy może pojawić się nietrzymanie moczu. Warto wiedzieć, że po zabiegu zmienia się metabolizm zwierzaka, co może skutkować tendencją do nadwagi.

Kastracja psa — kiedy ją wykonać?

Kastrację psa powinno wykonywać się po osiągnięciu przez zwierzę dojrzałości płciowej. Suczki kastrujemy lub sterylizujemy po pierwszej cieczce (ok. 6 miesiąca życia), a psy w wieku 7-12 miesięcy. Zabieg można wykonać również nieco później, zwłaszcza jeśli weterynarz prowadzący naszego psa zasugeruje późniejszy termin.

W USA popularne jest kastrowanie bardzo młodych szczeniąt, jednak badania wykazują, że tak wczesne przeprowadzenie zabiegu może mieć niekorzystny wpływ na rozwój i późniejsze zdrowie oraz zachowanie czworonogów. Warto więc trzymać się norm przyjętych w Europie oraz skonsultować konkretny termin z lekarzem weterynarii.

Ile kosztuje kastracja psa?

Koszt kastracji psa zależy od wielkości psa oraz miasta (usługi weterynaryjne są zwykle tańsze w małych miastach i małych lecznicach). Kastracja psa — cena na 2023 rok to około 150 zł w górę — nawet do 300-400 zł za dużego psa. Cena sterylizacji suczki jest zwykle wyższa, ponieważ jest to bardziej skomplikowany i inwazyjny zabieg. Za sterylizację małej suczki zapłacimy od 250 zł w górę. Dodatkowa opłata jest pobierana za tzw. sterylizację aborcyjną, czyli sterylizację suczki w ciąży.

Smutny pies po kastracji — czy to możliwe?

Niektórzy właściciele z obawą obserwują zachowanie czworonoga po zabiegu kastracji i myślą, że zwierzak jest smutny. Zwykle zmienione zachowanie psa (osowiałość, apatia, brak apetytu) jest spowodowane złym samopoczuciem — oszołomieniem po narkozie, działaniem leków i stresem. Wystarczy zapewnić zwierzakowi spokój, otoczyć go opieką i pozwolić mu spokojnie dojść do siebie.

Kastracja psa to prosty zabieg, jednak warto znać jego mocne i słabe strony, by mieć świadomość tego, przez co przechodzi nasz pupil. Kastracja spowoduje kilka zmian w jego organizmie, jednak wciąż będzie to nasz ukochany czworonóg, a my zyskamy pewność, że nie powiększymy problemu bezdomności zwierząt.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Super jakość i bardzo dobra cena
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
pixel