Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kołtuny u psa lub kota – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby.

2023-12-20
Kołtuny u psa lub kota – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby.
Kołtuny u psa lub kota – jak się ich pozbyć?

Kołtuny w sierści psa lub kota to nieprzyjemna sprawa zarówno dla zwierzęcia, jak i jego właściciela. Uzbrój się w cierpliwość – rozwiązanie tego problemu jest czasochłonne i wymaga dokładności. Warto jednak wiedzieć, jak pozbyć się kołtunów z sierści pupila, ponieważ sfilcowana, zaniedbana sierść może prowadzić do podrażnień i odparzeń skóry, utrudnia wentylację, może także powodować ból oraz jest siedliskiem pasożytów, grzybów i bakterii.

Kołtuny u psa lub kota – co robić?

Pojawianie się pojedynczych, niewielkich kołtunów jest normalne i zwykle możemy usunąć je podczas regularnego szczotkowania czworonoga. Problem pojawia się, gdy zaniedbamy swoje obowiązki i sierść zwierzaka poplącze się naprawdę mocno. Jeśli zamierzasz przywrócić szatę swojego ulubieńca do stanu idealnego, zastosuj kilka ważnych kroków.

Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu

W pierwszej kolejności zadbaj o samopoczucie psa lub kota. Przygotuj smakołyki, którymi będziesz częstować zwierzaka podczas wyczesywania sierści i zamiast jednej długiej sesji pielęgnacyjnej czesz pupila i rozplątuj kołtuny podczas 10-15-minutowych posiedzeń. W ten sposób Twojemu ulubieńcowi łatwiej będzie znieść te niezbyt przyjemne zabiegi i nie zrazi się do pielęgnacji w przyszłości. Na koniec pochwal zwierzaka za cierpliwość i nagródź zabawą lub pieszczotami.

Czesanie na sucho

Jeśli zmoczysz kołtuny, sierść poplącze się jeszcze bardziej – dlatego najpierw spróbuj rozczesywania na sucho. Przygotuj szczotkę oraz grzebień i próbuj rozplątać supeł, czesząc najpierw końcówkę i stopniowo przesuwając się coraz wyżej. Jeśli spróbujesz czesać od samej skóry, kołtun zbije się jeszcze bardziej. Możesz także pomóc sobie palcami – rozdziel kołtun na pół, od końcówki do samej skóry. Następnie każdą połówkę znów na pół – aż powstaną małe części, które łatwiej będzie rozczesać. Kiedy uda Ci się rozplątać kołtun, przeczesz sierść szczotką, a następnie grzebieniem. Zadbaj, żeby jego zęby sięgały aż do skóry czworonoga – kołtuny często powstają właśnie dlatego, że czeszemy nasze zwierzaki zbyt powierzchownie.

Odżywki, spraye i nożyczki

Aby ułatwić sobie doprowadzenie do porządku sierści psa lub kota, wykorzystaj spraye ułatwiające rozczesywanie lub specjalne odżywki do stosowania na sucho. Warto wybierać te, które zawierają lanolinę. Ten naturalny składnik pochodzi z owczego runa i działa odżywczo na skórę oraz ułatwia rozplątywanie kołtunów. Domowym sposobem jest zastosowanie mączki kukurydzianej (na suchą sierść!). Jeśli te sposoby nie pomogą, a kołtun jest wyjątkowo oporny, sięgnij po nożyczki. Zachowaj ostrożność, by nie zranić psa – wybieraj nożyczki z zaokrąglonymi końcami. Możesz przeciąć kołtun wzdłuż, od jego końca aż do skóry i w ten sposób ułatwić sobie zadanie lub wsunąć końcówkę nożyczek w środek kołtuna i delikatnie otwierać nożyczki i zamykać, tym samym poluzowując kołtun. Czasem jednak nie pozostaje nic innego niż ostrożne wycięcie całego kołtuna.

Niech specjalista pomoże

Jeśli widzisz, że kołtunów jest więcej, a sierść psa lub kota z każdym dniem wygląda gorzej, zwróć się o pomoc do specjalisty – psiego fryzjera (groomera), który powinien pomóc w doprowadzeniu sierści do porządku. Warto jednak pamiętać, że czasem najlepszą decyzją jest ostrzyżenie sierści zwierzęcia, ale warto skonsultować to z psim fryzjerem. Pamiętaj, by wybierać specjalistów, którzy cieszą się dobrymi opiniami i mają życzliwe podejście do zwierząt.

W skrajnych przypadkach nie obejdzie się bez pomocy lekarza weterynarii. Jeśli Twój zwierzak ma bardzo zaniedbaną sierść, a skóra pod nią jest zaczerwieniona, lub co gorsza – pokryta ranami – nie czekaj, tylko zabierz go do lekarza. Konieczne będzie także ostrzyżenie sierści, aby zadbać o stan skóry. W przeciwnym razie pojawią się bolesne odparzenia oraz infekcje spowodowane przez bakterie, grzyby i pasożyty.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dopilnuj, aby podczas szczotkowania i prób doprowadzenia sierści do porządku nie sprawiać pupilowi bólu. Cały czas miej na uwadze jego dobro – jeśli musisz wyciąć niektóre kołtuny, po prostu to zrób, zachowując ostrożność. Krótkie sesje rozczesywania będą lepsze niż wielogodzinne wyczesywanie. Stosuj preparaty do sierści psa lub kota, które ułatwią Ci zadanie. W przypadku niektórych ras psów konieczne jest regularne strzyżenie sierści, aby nasz pupil zachował piękny wygląd, a także komfort i zdrowie. Jeśli u Twojego psa lub kota pojawiły się kołtuny i uda Ci się pozbyć tego kłopotu (z naszymi radami na pewno dasz radę!), na przyszłość pamiętaj o regularnym szczotkowaniu zwierzęcia szczotką i grzebieniem dostosowanym do rodzaju sierści. Dzięki temu oszczędzisz sobie pracy, a pupilowi – dyskomfortu i nieprzyjemnych doświadczeń.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 577 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-20
Wszystko zgodne z opisem ładnie zapakowane i szybko dostarczone polecam
2024-09-13
Wszystko super
pixel