Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pies - najwierniejszy przyjaciel

2019-06-10
Pies - najwierniejszy przyjaciel
pies najwierniejszy przyjaciel człowieka

CZĘSTO MAWIA SIĘ, ŻE PIES TO NAJWIERNIEJSZY PRZYJACIEL

Przyjaźń to bliska i serdeczna relacja, oparta na wzajemnej życzliwości, szczerości i uczciwości. Tyle mówią nam słowniki, a co pokazuje życie? Przyjaciele z przedszkola, szkoły i dalszych etapów życia, gdzie oni są? Parafrazując słowa znanej piosenki, zawsze było ich niewielu, a jak czytamy w starych wpisach do pamiętników: „lepiej mieć mało, zupełnie niewielu, ale niech będą prawdziwi”...

Prawdziwi przyjaciele są blisko i zawsze pomagają sobie w potrzebie. Niestety, pęd życia, codzienne zajęcia, odległości miejsc zamieszkania, odbierają nam czas na spokojną, szczerą rozmowę, pełną życzliwości i zrozumienia oraz bliski, rzeczywisty kontakt.

Czujny i obecny!

A tymczasem obok nas, jest ktoś, obecny ciałem i duchem. Pies. Zawsze czujny i obserwujący nasze reakcje. Niewielki albo całkiem sporych rozmiarów, czworonożny przyjaciel, śledzi każdy nasz ruch i zauważa zmiany w zachowaniu, tonie głosu czy gestach. Wyczulone zmysły psa potrafią rozszyfrować problemy swojego właściciela.

Oczywiście, nawet najlepszy i znający nas od lat pies, nie pomoże spłacić raty kredytu, znaleźć nowej pracy albo podjąć ważnej decyzji. Nie porozmawia i nie oszukujmy się, nie zastąpi kontaktu z ludźmi, ale... może go doskonale ułatwić.

Spacer z psem to przecież świetna okazja do poznania innych właścicieli czworonogów. Zdarza się, że singiel znajdzie swoją drugą połówkę! Jest też wiele przykładów na to, że psy skłaniają swoich właścicieli do rozmów. Idąca parkową alejką, piękna kobieta, czasem zachwyci się czworonogiem, który spojrzy jej w oczy, zachęci do pogłaskania, a stąd już tylko jeden krok do rozmowy z nieśmiałym właścicielem, który w inny sposób nie zagadnąłby nieznajomej.

Spotkanie w miejscach, uczęszczanych przez posiadaczy zwierząt, również daje możliwość zawierania nowych znajomości. Wystawa psów czy sklep zoologiczny, a może poczekalnia u weterynarza lub miejsce, gdzie trzeba z pupilem zaczekać, bo nie ma dla niego wstępu. Tematy sypią się wtedy, jak z rękawa, bo przecież opiekunowie wszystkich psów na świecie, mają podobne przeżycia i doświadczenia, mieszkając pod jednym dachem z czworonogiem.

POMOCNE CZTERY ŁAPY - PIES

A porzucając romantyczne uniesienia i szczęśliwe zakończenia, przejdźmy do innej, bardziej praktycznej sfery życia - oto bowiem szerokie spektrum działania czworonożnych przyjaciół.

Psy, pomagające niewidomym – niezastąpione! Te, wyczuwające spadek poziomu glukozy we krwi, często ratują życie ludziom, chorym na cukrzycę. Psy ratownicy oraz czworonożni pomocnicy policji to również bohaterowie wielu spektakularnych akcji.

Nie można zapomnieć o owczarkach podhalańskich, pracujących i radośnie dotrzymujących towarzystwa juhasom na górskiej hali, a także o zabieganych przedstawicielach rasy border collie, którzy potrafią doskonale poradzić sobie z niemałym stadem zwierząt, używając nie tylko swoich szybkich nóg, ale i hipnotyzującego, dyscyplinującego spojrzenia.

Dogoterapia od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem oraz uznaniem, a jej efekty chwalą zarówno rodzice dzieci, jak i osoby starsze czy samotne. Dotyk psa, jego stałe towarzyszenie, przytulanie, głaskanie i niezbędna aktywność fizyczna, to tylko niektóre pozytywne aspekty obecności czworonoga przy człowieku.

Psy tropiciele, poszukiwacze, asystenci czy ratownicy. Wszystkie specjalnie wyszkolone, ale z naturalną chęcią niesienie pomocy ludziom. Bez zbędnych wątpliwości, bez sowitej zapłaty, choć z pewnością na nią zasługują. Nie potrzebują być w centrum zainteresowania, nie chcą nagród, premii, samochodów służbowych. Psy po prostu kochają przebywanie z człowiekiem, a swoją rolę w jego życiu, traktują z najwyższą powagą.

czworonożny przyjaciel człowieka

Wierny, czuły i bezinteresowny

Psia wierność została już opisana w niejednej powieści dla dorosłych czy dzieci. Lassie, znana z książki i filmu, przez lata utrwaliła swój obraz w pamięci czytelników i widzów, a psy tej rasy, chyba częściej określano imieniem popularnej bohaterki przygód, aniżeli właściwą nazwą owczarka szkockiego.

Z przekazów medialnych znamy również niezwykłe historie psów, czekających na swoich właścicieli, nawet wtedy, gdy okazywało się, że zostały porzucone lub niestety opuszczone z powodu śmierci opiekuna. Czuwające przy łóżkach chorych albo czekające cierpliwie na miejscu, w którym ich pan je pozostawił.

Tęsknota i oczekiwanie na powrót właściciela ma dla psów zupełnie inne znaczenie niż dla ludzi. Nie znając dokładnie pojęcia czasu, tęsknią za bliskimi osobami równie mocno przez kilka godzin, jak i kilka dni.

Czworonożny przyjaciel kocha bez ograniczeń. Nie ocenia, nie krytykuje i zawsze wierzy, że jego pan jest tym najlepszym i najwspanialszym człowiekiem na świecie.

Przywiązane i szczere w swoich uczuciach psy, nie oczekujące wiele w zamian, oferują miłość i przyjaźń bezwarunkową oraz stałą, jakiej często na próżno szukać wśród ludzi.

Chociaż obserwujemy psy od wieków, nadal podziwiamy ich niezwykłe reakcje i okazywanie emocji. Bez wahania biegną z pomocą, jeśli słyszą płacz czy krzyk swojego opiekuna. Gotowe natychmiast go bronić i zasłonić przed wrogiem.

Radośnie też reagują na śmiech i wołanie, skacząc, merdając ogonem i patrząc nam w oczy, uwielbiają cieszyć się razem z nami. A przecież to jest najważniejsze w prawdziwej przyjaźni, by być ze sobą w każdej sytuacji, umieć wspólnie przeżywać zarówno smutek, jak i ogromną radość. Bez zazdrości o cokolwiek, bez oczekiwania czegoś w zamian. Po prostu być tu i teraz, by wspólnie cieszyć się swoją obecnością i codziennym życiem.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel