Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podpowiadamy, czym dezynfekować klatki królików i jak na co dzień utrzymać je w czystości

2020-07-08
Podpowiadamy, czym dezynfekować klatki królików i jak na co dzień utrzymać je w czystości

Sprzątanie i dezynfekcja klatki królika – co musisz wiedzieć?

Jak zorganizować sprzątanie klatki, by było jak najmniej uciążliwe i wymagające? Kluczem do sukcesu jest regularność! Systematyczne zabiegi porządkowe pozwolą dłużej zachować królicze lokum w czystości i sprawią, że gruntowne porządki będą szybsze i łatwiejsze! Dobrym rozwiązaniem jest codzienne usuwanie podstawowych nieczystości, uzupełnione dokładnym sprzątaniem wykonywanym mniej więcej raz w tygodniu. Dzięki przemyślanej organizacji uda Ci się uniknąć przykrego zapachu i namnażających się bakterii. Czym dezynfekować klatkę królika i jakie zabiegi warto wykonywać na co dzień?

Codzienne sprzątanie klatki królika

Jakie czynności warto wykonywać na co dzień, by cotygodniowa dezynfekcja klatki królika nie była uciążliwa i czasochłonna? Polecamy następujące zabiegi, które nie tylko pozwolą Ci zachować porządek, ale i zapewnią komfort oraz dobre samopoczucie Twojemu pupilowi:

1. Raz dziennie oczyść klatkę z niezjedzonych przez pupila pokarmów, takich jak świeże owoce czy warzywa.

2. Raz dziennie umyj pojemniki na żywność i poidełko.

3. Jeśli zauważysz na ściółce widoczne plamy od wody lub moczu, usuń zabrudzony fragment np. przy pomocy łopatki do kuwety. W razie potrzeby dołóż zwierzęciu nieco nowego siana lub ściółki.

Czym dezynfekować klatki królików i utrzymanie czystości

Dezynfekcja klatki królika a podłoże

Zastanawiasz się, jak zadbać o bieżącą dezynfekcję klatki królika? Dla stanu ściółki, jej wilgotności i rozwijających się w niej drobnoustrojów kluczowe znaczenie ma jakość i charakter stosowanego podłoża. Jeżeli zależy Ci na tym, by warunki panujące w klatce i pomieszczeniu, w którym się znajduje, były jak najbardziej sterylne, wykorzystaj jedną ze ściółek o właściwościach antyseptycznych! Tego typu podłożem jest np. pellet drewniany z nanosrebrem, które aktywnie zwalcza bakterie i wirusy, a także skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Co więcej, związki znajdujące się w takiej ściółce są w pełni bezpieczne, hipoalergiczne i biodegradowalne!

Cotygodniowa dezynfekcja klatki królika

Mniej więcej raz w tygodniu warto dokładnie wyczyścić lokum pupila, usunąć starą ściółkę i zastąpić ją świeżą. Czym dezynfekować klatkę królika, by skutecznie pozbyć się bakterii i przykrych zapachów?

Ocet lub kwasek cytrynowy najlepsze na osad z moczu!

Zastanawiasz się, jak skutecznie wyczyścić i zdezynfekować klatkę królika z pozostałości moczu? To łatwiejsze niż myślisz! Wystarczy, że rozrobisz nieco octu lub kwasku cytrynowego z gorącą wodą i zalejesz dno klatki uzyskanym roztworem. Jeśli w którymś miejscu widoczny jest silny osad, możesz zastosować którąś z kwaśnych substancji bez jej wcześniejszego rozcieńczania. Po takiej kąpieli możesz umyć klatkę za pomocą odrobiny delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Pamiętaj jednak, by dobrze go spłukać.

Czym dezynfekować klatkę królika – koniec z przykrym zapachem!

Masz wrażenie, że zwykłe sprzątanie i dezynfekcja klatki królika nie wystarczają, by pozbyć się przykrej woni? Wypróbuj jeden z neutralizatorów zapachów! To specjalistyczne preparaty, które likwidują mikroorganizmy i wypełniają pomieszczenie przyjemną wonią. Co więcej, środki tego typu dostępne są w różnych wariantach zapachowych. Białe kwiaty, aloes czy egzotyczne owoce to tylko niektóre z dostępnych propozycji! Wśród wygodnych w użyciu neutralizatorów i pochłaniaczy znajdziesz między innymi:

– neutralizatory w sprayu,

– pochłaniacze, które wysypuje się na powierzchnię żwirku lub ściółki,

– neutralizatory na bazie żelu krzemionkowego, które umieszcza się na spodzie klatki.

Specjalistyczna dezynfekcja klatki królików chorych

Co zrobić, jeśli potrzebujesz dokładnie zdezynfekować klatkę królika, u którego stwierdzono zagrażające zwierzęciu bakterie, wirusy lub pasożyty? W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnych preparatów odkażających. Wybór konkretnego środka najlepiej skonsultować z weterynarzem.

Domowy sposób na dokładną dezynfekcję klatki królika

Czym zdezynfekować klatkę królika, jeśli potrzebujesz solidnego odkażenia, ale nie chcesz używać chemii? Przydatna może okazać się para wodna, która doskonale radzi sobie z wieloma wirusami i bakteriami! W takim przypadku świetnie sprawdzą się myjki parowe, z których pomocą dokładnie oczyścisz nawet trudno dostępne miejsca.

Pielęgnacja królika a dezynfekcja klatki

Jednym ze sposobów na dłuższe utrzymanie czystości i rzadszą dezynfekcję klatki królika, może być regularna pielęgnacja pupila. Wbrew pozorom wcale nie musi oznaczać to uciążliwych zabiegów i kąpieli. Na rynku znajdziesz praktyczne i wygodne w użyciu pianki do mycia zwierząt na sucho. Tego typu preparaty nie tylko odkażają sierść pupila, ale i pielęgnują jego skórę i sierść.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
pixel