Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żywienie psa i kota po kastracji lub sterylizacji

2023-10-04
Żywienie psa i kota po kastracji lub sterylizacji
Żywienie psa i kota po kastracji lub sterylizacji

Kastracja i sterylizacja u psa lub kota – czym różnią się od siebie te zabiegi?

Należy rozróżnić zabieg kastracji od zabiegu sterylizacji. Kastracja to chirurgiczne i trwałe (nieodwracalne) usunięcie jajników lub jąder w znieczuleniu ogólnym. Z kolei sterylizacja jest odwracalnym zabiegiem zamknięcia drożności jajowodu lub nasieniowodu. W mowie potocznej często stosuje się określenie „sterylizacji” w kontekście samic, co jest uproszczeniem z medycznego punktu widzenia, ponieważ zabieg taki jak sterylizacja wykonuje się również w przypadku psów (zarówno małych, jak i większych ras). Zarówno po zabiegu kastracji, jak i sterylizacji należy obserwować ranę pooperacyjną oraz chodzić na wizyty kontrolne do przychodni weterynaryjnej.

Zabiegom kastracji w Polsce zaleca się poddawać koty, które nie trafiają do hodowli. Ma to na celu ograniczenie populacji zwierząt bezdomnych, a także profilaktykę chorób układu rozrodczego. Wpływ braku hormonów płciowych na funkcjonowanie organizmu kota jest najczęściej dobrze tolerowany, to mimo to warto wiedzieć, jak wygląda właściwe żywienie kota po sterylizacji.

Czy sterylizacja zawsze wiąże się z nadwagą?

Na zapotrzebowanie energetyczne organizmu bezpośrednio wpływa usunięcie jajników i jąder. Dodatkowo spowolniony metabolizm u psów i kotów po zabiegu jest wynikiem braku krążenia w ustroju hormonów płciowych. Mimo że zapotrzebowanie jest mniejsze, to apetyt zwierzęcia pozostaje taki sam jak przed operacją, a czasem staje się nawet większy. Jak łatwo się domyślić, ma to wpływ na wagę psa lub kota, bo spożywają one więcej kalorii, niż potrzebują. Niekiedy trzeba obniżyć spożycie kalorii nawet o 30% względem normalnych dawek dla psów i kotów niekastrowanych.

Wyliczając dawkę pokarmową dla zwierzęcia po zabiegu kastracji lub sterylizacji warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, lub zasięgnąć fachowej opinii zwierzęcego dietetyka. Konieczne będzie wprowadzenie specjalistycznej karmy dla zwierząt kastrowanych i sterylizowanych. Trzeba pamiętać o ograniczeniu smakołyków, bowiem nawet niewielkie kąski mogą czasem mieć duży udział w dziennej podaży kalorii.

Zarówno u kotów, jak i psów w każdym wieku zmiany metaboliczne w połączeniu ze złą dietą i ograniczeniem ruchu, mogą prowadzić do odkładania się w organizmie nadmiaru kalorii. Prowadzi to do gromadzenia się zbędnej tkanki tłuszczowej w różnych częściach ciała, a także wokół narządów wewnętrznych. Warto pamiętać, aby zapewnić odpowiednią aktywność fizyczną poprzez wspólną zabawę i spacery, dostosowane intensywnością do możliwości konkretnego pupila.

Zabieg sterylizacji kota lub psa a zdrowie stawów

Ograniczona aktywność fizyczna oraz nadmierne karmienie kota, czy też psa bez zwracania uwagi na kaloryczność posiłków w szybkim tempie prowadzi do pojawienia się nadwagi. Każdy dodatkowy kilogram jest bardzo niebezpieczny, ponieważ stanowi dodatkowe obciążenie dla stawów czworonoga, powodując ich szybszą degenerację. Warto więc, by karma sucha lub mokra zawierała niżej wymienione dodatki.

Glukozamina, chondroityna i kwasy tłuszczowe wpływają pozytywnie na zdrowie stawów, bowiem dwa pierwsze związki stanowią podstawę budulca chrząstek, które pokrywają stawy. Glukozamina jest składnikiem chrząstki i płynu maziowego. Wspomaga odżywianie chrząstki stawowej, dobrze się przyswaja (jej źródłem mogą być krewetki, kraby czy raki), a produkty jej przemian mają pozytywny wpływ na budowę kolagenu, który jest istotnym elementem tkanki łącznej (współtworzy bowiem układ kostno-stawowy). Dzięki wiązaniu wody, tkanka zyskuje sprężystość, a tym samym chrząstka jest bardziej odporna na uszkodzenia.

Z kolei zawartość chondroityny w płynie stawowym wpływa na sprężystość chrząstki i jej wytrzymałość. Większa zawartość kwasów omega-3 – kwasu alfa-linolenowego (ALA), dokozaheksaenowego (DHA) i eikozapentaenowego (EPA) – w diecie ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i wspomagające procesy metaboliczne. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają pozytywny wpływ na kości i stawy oraz cały organizm, dlatego warto wybrać karmę zawierającą w składzie te substancje.

Żywienie kotów i psów po zabiegu kastracji lub sterylizacji

Warto pamiętać, że przodkiem kota domowego był prawdziwy, czworonożny łowca, który polował nawet kilkanaście razy podczas doby. Jak więc powinno wyglądać karmienie kota? Mając na uwadze jego pochodzenia oraz jest behawior, trzeba go karmić przynajmniej kilkukrotnie w ciągu dnia. Innym rozwiązaniem jest zapewnienie stałego dostępu do pokarmu w oparciu o karmę suchą, która nie będzie szybko psuła się w misce (oczywiście dodatkowo powinno się karmić kota mokrą karmą). W tym przypadku jednak należy bardzo pilnować, aby nie przekraczać dziennej, zalecanej dawki pokarmu.

Z kolei psy słyną raczej z niepohamowanego apetytu (chociaż oczywiście zdarzają się także mniej łakome osobniki), co jest uwarunkowane genetycznie, dlatego i w ich przypadku warto dokładnie zaplanować dietę po sterylizacji lub kastracji. Wolniejszy metabolizm, mniejsza ilość ruchu po operacji w połączeniu z większą ilością jedzenia łatwo mogą prowadzić do otyłości i nadwagi. Dlatego warto wybrać odpowiednią karmę o obniżonej zawartości tłuszczu, bo łatwiej jest zapobiec nadwadze, niż później pozbyć się dodatkowych kilogramów.

Brit Veterinary Care Sterilised – karma dla kotów sterylizowanych lub kastrowanych

Pełnoporcjowa karma dla kotów sterylizowanych – Brit Veterinary Care Sterilised – zapewnia zbilansowaną dietę, która wzmacnia barierę skórną, wciela profilaktykę chorób dolnych dróg moczowych oraz pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i funkcje poznawcze. Pozwala również kontrolować wagę zwierzęcia, u którego metabolizm po zabiegu sterylizacji został spowolniony.

Łosoś, zawarty w karmie Brit Veterinary Care Sterilised, jest lekkostrawnym i dietetycznym źródłem białka. Mimo wysokiej smakowitości cechuje się on niską zawartością tłuszczu i wysoką zawartością białka. Dzięki bezzbożowej formule pozostałe składniki karmy mają niski indeks glikemiczny, a zawartość L-karnityny w suchej karmie przyspiesza spalanie tłuszczu. Jeśli stosowanie karmy opiekun połączy ze zwiększeniem ilości ruchu pupila, to kot ma większe szanse na pozbycie się zbędnego nadmiaru tkanki tłuszczowej

L-karnityna jako związek odpowiedzialny za transport i przemianę kwasów tłuszczowych w energię, a także metabolizm węglowodanów i niektórych aminokwasów, przyczyni się do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej. Wszystko to razem pozwala łatwiej kontrolować wagę kota, a tym samym sprawić, że negatywne skutki nadwagi nie dotkną układu krwionośnego i układu ruchu kota, ani nie doprowadzą do problemów z sercem czy innymi narządami wewnętrznymi.

Brit Veterinary Care Sterilised – karma dla psów po kastracji lub sterylizacji

Bezzbożowa karma weterynaryjna Brit Veterinary Care Sterilised dla dorosłych psów wszystkich ras po zabiegach sterylizacji lub kastracji jest oparta na hipoalergicznych źródłach białek, więc ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji pokarmowych jest w tym przypadku zminimalizowane. W składzie znajduje się mięso z łososia, które jest lekkostrawne, a dzięki dodatkowi ziół i żurawiny karma wspiera również prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.

Stosowanie karmy Brit Veterinary Care Sterilised pozwala kontrolować wagę psa, wzmacnia kondycję fizyczną i funkcje poznawcze (jako źródło kwasów tłuszczowych o średnio długim łańcuchu), a także zapobiega zapaleniu dolnych dróg moczowych i ma korzystny wpływ na barierę skórną oraz florę bakteryjną jelit i układ odpornościowy. Dzięki wykorzystaniu mięsa z łososia i bezzbożowej formuły nie ma ryzyka wystąpienia nietolerancji lub alergii na gluten i białko kurze.

Również w wersji karmy dla psów występuje L-karnityna znana jako „spalacz tłuszczu”. Otyłość ma często znaczący wpływ na układ krwionośny i układ ruchu, może prowadzić do miażdżycy, zaburzeń gospodarki cholesterolowej, nadciśnienia tętniczego czy podwyższonego ryzyka wystąpienia zaburzeń zatorowo-zakrzepowych.

Podsumowanie, czyli lepiej zapobiegać nadwadze i otyłości niż ją leczyć

W przypadku psów i kotów dużo łatwiej jest zapobiegać nadwadze, niż wstępować na niejednokrotnie długą i niełatwą ścieżkę związaną z odchudzaniem. Dlatego po zabiegu sterylizacji lub kastracji tak ważny jest wybór dobrej karmy i właściwe jej dawkowanie. Lekkostrawne i dietetyczne białka (np. z łososia) powinny być podstawą pooperacyjnej diety. Warto mieć na uwadze aktualne potrzeby pupila, a decyzję o wyborze karmy dietetycznej – takiej jak opisana wyżej Brit Veterinary Care Sterilised – warto poprzedzić rozmową z dietetykiem zwierzęcym lub wykwalifikowanym lekarzem weterynarii. Korzystanie z gotowych karm dla psów i kotów pozwala dostarczać organizmowi zwierzęcia mniejszej dawki kalorii, przy jednoczesnym zachowaniu właściwych proporcji witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka wysyłka
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel